Bakan Koca'dan "Sağlık İçin Hareket Et Günü" mesajı

AA |  10 Mayıs 2019 Cuma - 17:29 | Son Güncelleme : 10 05 2019 - 17:32

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı bir yaşamın ilk adımı olduğunu belirterek, "Fiziksel aktivitenin artırılması sadece bireysel değil toplum tabanlı, çok sektörlü ve kültürel bir yaklaşım gerektirmektedir." ifadesini kullandı.


  Koca, "Sağlık İçin Hareket Et Günü" dolayısıyla yaptığı yazılı  açıklamada, hareketsiz yaşamın modern toplumlar için en önemli sorunların başında  yer aldığını, yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar ve gençler için bu  durumun ciddi bir sağlık riski oluşturduğunu vurguladı.
 
 
Fiziksel hareketsizliğin, dünya genelinde ölüme neden olan risk  faktörleri sıralamasında obezitenin de önünde, dördüncü sırada yer aldığını ifade  eden Koca, meme ve kolon kanserlerinin yüzde 21-25'inin, diyabetin yüzde 27'sinin  ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30'unun ana nedeninin fiziksel hareketsizlik  olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.
 
Çocukların yüzde 36,2'si televizyon başında 2 saatten fazla vakit  geçiriyor
 
 "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması" ön sonuçlarına göre, sağlık  için fiziksel aktivite önerilerini karşılamayanların sıklığının 19 yaş ve üzeri  bireylerde yüzde 37,6 olduğuna işaret eden Koca, Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık  Araştırması sonuçlarına göre de çocukların yüzde 9,5'inin hafta içi oyun  oynamadığını, yüzde 19,9'unun günde bir saatten az ve yüzde 29,7'sinin günde bir  saat oyun oynadığını, çocukların yüzde 42,5'inin günde bir saat, yüzde 23,5'inin  iki saat ve yüzde 12,7'sinin üç saat ve üzerinde televizyon ve bilgisayar başında  vakit geçirdiğini belirtti.
 
"Sağlık için günde 30 dakikalık yürüyüş yeterli"
 
Bakan Koca, günlük yaşamı mümkün olduğunca hareketli geçirmenin ve  düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı bir yaşamın ilk adımı olduğunu belirterek,  şunları kaydetti:
 
 "Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftanın 5 günü 30'ar  dakikalık orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir. 1-4 yaş  arası çocuklar, gün içinde orta-yüksek şiddette toplam 180 dakikalık fiziksel  aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise günde 60  dakika, yine orta ve yüksek şiddette aktiviteler önerilmektedir. Hızlı yürümek,  düşük tempolu koşular, merdiven çıkmak, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak,  yavaş tempoda bisiklet sürmek, orta şiddetli aktivite örnekleridir. Tempolu koşu,  basketbol, futbol, voleybol, hentbol ve tenis oynamak ise yüksek şiddetli  aktiviteler arasındadır. Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil  toplum tabanlı, çok sektörlü ve kültürel bir yaklaşım gerektirmektedir. Hareketli  yaşam, bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesine katkı  sağlayacağı gibi toplum refahını teşvik ederek gelecek nesillere yönelik önemli  bir yatırım olacaktır."
 

ETİKETLER