Bakan Koca'dan flaş 'koronavirüs' açıklaması!

AA |  11 Şubat 2020 Salı - 15:46 | Son Güncelleme : 11 02 2020 - 17:25

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Zekai Tahir Burak Hastanesinde gözetim altında tutulan yolcularla ilgili 3. kez alınan numunelerin sonuçlarının negatif çıktığını belirterek, "Sabah mürettebat ve sağlık personelimiz taburcu edildiler, evlerinde sağlık personelimiz tarafından 14 güne tamamlamak üzere gözetim altında kalmış olacaklar." dedi.


Koca, Bakanlığın Bilkent yerleşkesinde düzenlenen Koronavirüs Bilim  Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.
 
Dün İdlib'de 5 askerin rejim güçlerinin saldırısı sonu şehit olduğunu,  5 askerin de yaralandığını anımsatan Koca, şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine  de başsağlığı ve sabır diledi. Koca, yaralıların da hastanelerde tedavi altına  alındığını ifade etti.
 
Bugün Bilim Kurulunun 9. toplantısını yaptığını anlatan Koca, Kurulun  getirdiği önerileri Bakanlığın uyguladığını aktardı.
 
Bakan Koca, yeni tip koronavirüs ile ilgili gelişmeleri, kurulda  alınan kararları ve tedbirleri kamuoyuyla geciktirmeden paylaştıklarının altını  çizerek bilgilendirmenin de düzenli olarak yapılmaya başlanacağına işaret etti.
 
Çeşitli sosyal medya ortamlarında aslı olmayan, vatandaşları tedirgin  etmeye yönelik propagandalar yapıldığını ifade eden Koca, virüsün Türkiye'ye  girişini önlemeye yönelik yoğun bir çaba harcadıklarının altını çizdi. Koca, bu  hususta Bilim Kurulunca önerilen tedbirleri hayata geçirmeye özen gösterdiklerini  dile getirdi.
 
Koronavirüs ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmek üzere, Dünya  Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Merkezinde görevlendirilen iki kurul üyesinin bugün  Cenevre'ye gittiğini belirten Koca, şöyle devam etti:
 
"Ayrıca ülkemizin uzun zamandır geçerli olan, sık sık bilim  kurullarının önerileri ile güncellenen 'Pandemi Eylem Planı' mevcut. Herhangi bir  salgın olduğunda, birçok bölgede enfeksiyonun görülme durumunda Pandemi Eylem  Planı'nı devreye sokmak üzere hazır olduğumuz ve bunu her yıl da Bilim Kurulunun  önerisi doğrultusunda güncellediğimizi özellikle ifade etmek istiyorum. Salgın  olduğunda tedbir alan değil önceden her yıl olabilecek salgına karşı eylem planı  içinde olduğumuzu ve tedbirleri aldığımızı söylemek istiyorum. 2019 Eylül ayında  son bu eylem planımızı da Bilim Kurulunun önerisiyle güncellemiştik."
 
Bakan Koca, hazırlıklara dayalı olarak yeni tip koronavirüs salgınının  duyulmasından itibaren, DSÖ'nün önerilerinden önce birçok tedbirin devreye  sokulduğuna dikkati çekti.
 
Koruyucu kıyafetler, maskeler ve benzeri tedbirler için yeterince stok  olduğunun altını çizen Koca, şunları kaydetti:
 
"Tedavi için gerekli serum stokumuz ecza depolarımızda mevcut olup  üretilen bu ürünler için çok hızlı ülkemizde üretim yapılabilmesi de planlandı.  Bu konuda medikal sektörümüzün rezerv kapasitesi hızla aktif hale gelmek üzere  bir plan yapıldı.
 
Antiviral ilaç stokumuzun da yeterli bir şekilde Halk Sağlığı  depomuzda mevcut olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Pandemi Eylem  Planı'nda karantina amaçlı kullanabileceğimiz sağlık tesislerimizi de  belirlediğimizi ifade etmek istiyorum. Burada tehdit zamanlarında buna göre  yapılanmalarını ve nasıl çalışacaklarına dair planlarımızın da hazır olduğunu,  özellikle hastane kapasitelerinin yetersiz kalabileceği durumlarda istediğimiz  yere kurabileceğimiz 50 yataklı 48 sahra hastanemiz mevcut. Bu hastanelerin  kurulması da 24 saatte olabilmektedir."
 
Periyodik olarak yapılan il pandemi hazırlık değerlendirme  toplantılarında illerin hazırlık durumlarının da ele alındığını aktaran Koca,  yeni tip koronavirüse özgü olarak Bakanlığın kılavuz yayımladığını anımsattı.  Koca, bu kılavuzda sağlık personelinin şüpheli bir vaka ile karşılaştığında nasıl  davranacağına dair bilgilerin mevcut olduğunu, sahada çalışan personele yüz yüze  eğitimlerle de bilgilendirmelerin yapıldığını söyledi.
 
"Mevsimsel grip vakalarının sayısında da düşüş gözlemliyoruz"
 
Bakanlık olarak önceliklerinin yeni tip koronavirüsün Türkiye'ye  girişini engellemek olduğuna işaret eden Koca, bununla ilgili havaalanlarında,  sınır kapılarında sürekli gözetimler yapıldığını belirtti. Koca, Çin'den  Türkiye'ye gelen uçuşların da tedbiren ay sonuna kadar durdurulduğunu  hatırlatarak, "Tüm yurt dışı kaynaklı uçuşlarla gelen yolcuları termal kamera,  karantina odası, negatif basınçlı sedye dahil olmak üzere hizmeti yapmaya,  şüpheli vaka olursa tecrit edilmek üzere de gerekli tedbirlerin hazır olduğunu  söylemek istiyorum." diye konuştu.
 
Koca, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Hayvansal ürünlerin Çin'den ithalatına yasak konulduğunu geçen hafta  söylemiştim. Koronavirüs konusundaki halkımızdaki farkındalık seviyesinin yüksek  olması sayesinde vatandaşlarımız sağlıklarını korumak için aldıkları tedbirlere  de daha fazla dikkat etmeye başlamışlardır. Bu dönemde sık el yıkamak, öpüşme ve  tokalaşmadan kaçınılması, gribal enfeksiyon geçirenlerin kalabalık ortamlardan  uzak durması, başkalarına bulaştırmamak için maske kullanması gibi tedbirler  sayesinde mevsimsel grip vakalarının sayısında da düşüş gözlemliyoruz.
 
Aile hekimlerimize, hastanelerimize viral enfeksiyon şikayeti ile  başvuranların sayısında anlamlı düşüş tespit ettik. Aynı düşüşü bu şikayetleri  gidermek için kullanılan ilaçların ve antiviral ilaçların eczane çıkış  rakamlarında da tespit ediyoruz."
 
Koca, çocuk hasta grubunda üçte bir oranında genel viral enfeksiyon,  üst solunum yolu enfeksiyonlarında azalma kaydedildiğini, bu vakaların geçen  hafta itibarıyla yüzde 15'lere kadar düştüğünü bildirdi.
 
"Laboratuvarımızda bu kit kullanılmaya başlandı"
 
Sağlık Bakanı Koca, yeni tip koronavirüs için mevcutta kullanılan  testlerin 4-24 saat arasında sonuç verebildiğini hatırlatarak bu konuyla ilgili  Bakanlığın Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce daha hızlı sonuç veren yerli bir kit  üzerinde çalışmaya başlandığını vurguladı.
 
Koca, şöyle devam etti:
 
"Bu kit, geçen hafta tamamlandı. Bu kitin ortalama test sonucunu  verdiği süre 90 ila 120 dakikaya kadar düşebildi. Yani 4-24 saat arasında sonuç  veren daha önce PCR yöntemiyle referans laboratuvarımızın çalıştığı kit yerine,  yerli bir kit geliştirilerek bu süre 90-120 dakika arasına çekilebildi ve geçen  hafta perşembe günü laboratuvarımızda bu kit kullanılmaya başlandı, doğruluğu  yüzde 100'e yakın, yüzde 995 oranında olan bir teknik olduğunu özellikle söylemek  istiyorum.  
 
Daha önceki kitin maliyeti dörtte bir oranına indi. İngiltere, Fransa  ve Almanya'da benzer bir şekilde kit geliştirdiklerini ifade etmişlerdi ama o  geliştirilen kitin süresi 90 dakikaya kadar inebilmiş değil. Önümüzdeki  haftalarda bu süreyi daha da kısaltma noktasında arkadaşlarımız gayret ve çaba  içindeler."
 
"Cuma gününe kadar gözlemleri devam edecek"
 
Bugün itibarıyla dünyada görülen vaka sayısı 43 bin 138'e, hastalıktan  hayatını kaybedenlerin sayısının da 1018'e ulaştığını ifade eden Koca, hastalığın  Çin dışında hala çok sınırlı durumda olduğunu vurguladı.
 
Çin'den getirilen kişilerin sağlık durumuna ilişkin de bilgi veren  Koca, "Zekai Tahir Burak Hastanesinde gözetim altında tuttuğumuz yolcularımızla  ilgili 3. kez alınan numunelerin sonuçları negatif çıktı." dedi.
 
Bu kişilerin bugün itibarıyla gözlem altında bulundukları 10.  günlerinin tamamlandığını dile getiren Koca, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Cuma günü, 14. günleri tamamlanmış olacak. Bilim Kurulumuzun önerisi  doğrultusunda özellikle seyahat esnasında güvenli yaklaşım içinde bulunan olan  sağlık personelimiz ve uçuş mürettebatımızın hastaneden 10. günü tamamlandıktan  sonra çıkarılmalarını, evde yine sağlık personelimiz tarafından gözetim altında  14 güne tamamlanması kararı verildi. Bu çerçevede sabah mürettebat ve sağlık  personelimiz taburcu edildiler, evlerinde sağlık personelimiz tarafından 14 güne  tamamlamak üzere gözetim altında kalmış olacaklar.
 
Çin'de kalan ve Çin'de yaşayan getirdiğimiz yolcularımızla 42 kişiyle  ilgili söylüyorum, 14 güne tamamlamak üzere yani cuma gününe kadar karantina  hastanemizde bu süreçte gözlemleri devam etmiş olacak."