Bakan Gül: Herkes istediği sendikaya üye olma özgürlüğüne sahip

AA |  20 Nisan 2019 Cumartesi - 15:30 | Son Güncelleme : 20 04 2019 - 15:30

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Belediye başkanı değişen yerlerde özellikle sendikal faaliyetleri engellemek, sendikal özgürlüğü baltalamak isteyenlerin karşısında, Anayasa ve kanunlara, uluslararası sözleşmelere aykırı hiçbir tutumu ve tavrı hukuk korumayacaktır" dedi.


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Memur-Sen'in Ankara'daki bir otelde düzenlenen 6. Olağan Genel  Kuruluna katıldı.  Programın açılışında yaptığı konuşmada, terör saldırısında şehit olan  askerlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Gül, ülkenin birlik  ve beraberliğini bozmak isteyen hain girişimlerin amacına ulaşamayacağını  vurguladı.Türkiye'nin birliğini koruyarak terörle mücadelesini kararlılıkla  sürdüreceğini dile getiren Gül, "Terörün her çeşidine karşı mücadelemizi  sürdürüyoruz ve terörün ırkı, dili ve dini olmadığına inanıyoruz. Teröre karşı  bütün insanlık el birliği ile ortak şekilde mücadele etmelidir." dedi.
Gül, dünyada İslam karşıtlığı yapanların terör ile İslam'ı  bağdaştırmaya çalıştıklarına dikkati çekerek, hiçbir dinin terörizm ile bir arada  barındırılamayacağının altını çizdi. Yerel seçimlerin ardından Türkiye'yi daha fazla büyütmek ve kalan  sorunlarını çözmek için çalışacaklarını belirten Gül, "Bu çerçevede yakın zamanda  yargı reformuna yönelik çalışmalarımızın nihai noktasını tamamladık. Yakın  zamanda güven veren adalet perspektifi ile yargı reformunu tüm kamuoyu ile  paylaşacağız." ifadelerini kullandı. Gül, belediye başkanlığı konusunda milletin tercihine saygı  duyduklarını ifade ederek şunları söyledi:
 
"Ancak belediye başkanı değişen yerlerde özellikle sendikal  faaliyetleri engellemek, sendikal özgürlüğü baltalamak isteyenlerin karşısında,  Anayasa ve kanunlara, uluslararası sözleşmelere aykırı hiçbir tutumu ve tavrı  hukuk korumayacaktır. Türkiye bir hukuk devletidir, hukuksuzluğa karşı asla ve  asla müsaade etmeyecek, müsamaha göstermeyecektir."
Herkesin istediği sendikaya üye olma özgürlüğüne sahip olduğunun  altını çizen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üye olmak da üye olmamak da Anayasa ve uluslararası sözleşmeler  altında güvencededir. Siz, sizin gibi düşünmeyen bir kimseye asla baskıda,  dayatmada bulunamazsınız. 31 Mart'a kadar sürdüğünüz makyajlar 1 Nisan'da  dökülmesin."  Gül, hukukun üstünde hiçbir güç olmadığını vurgulayarak, "İster kamu  görevlileri ister işçiler olsun, kamu ve işçi sendikalarından herkesin hakkı,  özgürlüğü vardır. Kim, hangi sendikaya üye olacaksa, kendi özgür iradesiyle buna  karar verecektir." dedi.
 
  
 

ETİKETLER