Bakan Gül, ABD'de FETÖ elebaşının iade sürecini görüştü

AA |  12 Haziran 2019 Çarşamba - 7:13 | Son Güncelleme : 12 06 2019 - 7:13

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iade sürecine ilişkin, "Uluslararası sözleşmeler ve iki ülkenin imzaladığı anlaşmalar gereği şimdiye kadar adım atılması gerekiyordu. Bu konuda halen bir gelişme olmamasını kabul etmemiz mümkün değil." dedi.


Amerikalı mevkidaşı William Barr ile Washington'da bir araya gelen  Bakan Gül, Barr ile görüşmesini ve diğer temaslarını Türk basın mensuplarıyla  yaptığı toplantıda değerlendirdi.Öncelikle New York'taki Tük Günü'ne katıldığını, ardından New Haven'da  kundaklanan camiyi ziyaret ettiğini anlatan Bakan Gül, ABD'de yaşayan Türk  vatandaşlarıyla bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.
 
ABD Adalet Bakanı Barr ile görüşmesini değerlendiren Gül, "Türkiye ile  ABD arasındaki adli yardımlaşma ve uluslararası sözleşmelerle ilgili konuları ele  aldık. Çok verimli ve faydalı bir görüşme oldu. Umarım güzel sonuçlar elde  edilir." dedi.
 
"Halen bir gelişme olmaması kabul edilemez"
 
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi  sürecini de ele aldıklarını kaydeden Gül, "Uluslararası sözleşmeler ve iki  ülkenin imzaladığı anlaşmalar gereği bu konuda şimdiye kadar adım atılması  gerekiyordu. Bu konuda halen bir gelişme olmamasını kabul etmemiz mümkün değil.  Özellikle Türk yargı makamlarının ABD'ye iletmiş olduğu deliller, belgeler ve  iade talepnameleri buraya ulaşmasına rağmen konunun adli mercilere intikal  ettirilmemiş olmasını kabul edemeyiz." şeklinde konuştu.
 
Amerikalı mevkidaşının göreve yakın zaman önce başladığını belirten  Gül şu değerlendirmeleri yaptı:
"Umarım yeni delillerin de ortaya konmasıyla birlikte bu konuda olumlu  bir gelişmenin meydana gelmesi elbette bizim beklentimizdir. Yargılama aşamasında  çıkan tüm deliller de buradaki makamlara iletildi. Dolayısıyla biz bir hukuk  devletinde olması gereken şeyi istiyoruz. (FETÖ elebaşının) İadenin  gerçekleşmesini ve Türk yargı makamlarının taleplerinin yerine getirilmesini  istiyoruz. Bu dönemde de bu konuda daha duyarlı bir çalışmanın olacağına inanmak  istiyorum. Hep beraber süreci yakından takip ediyoruz."
 
Türkiye'nin FETÖ konusundaki tezlerini ABD makamları nezdinde en güçlü  şekilde bir kez daha dile getirdiklerini kaydeden Gül, bu tezlerini aktarmayı  sürdüreceklerini ifade etti.
 
FETÖ'nün ABD'deki okulları da konuşuldu
 
FETÖ'nün ABD'deki okullarıyla ilgili konuları da konuştuklarını  anlatan Bakan Gül, ilgili kurum ve kişilerin birkaç ay önce Türkiye'deki  muhataplarından konuyla ilgili kapsamlı bilgiler aldıklarını hatırlattı.
 
Gül, konuyla ilgili ABD'deki yetkili makamların soruşturmalarının  devam ettiğini belirterek "Bizler de bu sürecin Türkiye adına olumlu bir şekilde  neticelenmesini bekliyoruz." dedi.
 
Görüşmede Halkbank konusunun gündeme gelip gelmediği sorusuna Gül,  "Türkiye ile ABD arasındaki hemen tüm adli konuları ele aldık. Bu meyanda da  değerlendirmelerimiz oldu elbette." yanıtını verdi.
 
Bakan Gül ayrıca ABD Kongresindeki temasları kapsamında görüştüğü  isimlere Türkiye ile ABD arasındaki stratejik müttefiklik pozisyonunu hatırlatan  değerlendirmeler yaptığını belirtti.
 
"Diyalog zemini her zaman açık olmalı"
 
Gül, "İki ülke arasındaki diyalog zeminlerinin her zaman açık olması  gerektiğine yönelik düşüncemizi paylaştık. Türkiye, insanlığın ortak tehdidi olan  terörle mücadele ederken hukuku kendisine pusula tayin etmiş bir ülkedir. Bu  bağlamda iki ülke arasındaki birçok konuyu paylaşma imkanı bulduk.  Görüşmelerimizde Türk halkının beklentilerini ilettik ve Türkiye'nin pozisyonunu  dile getirdik. Bu anlamda başarılı ve verimli temaslar oldu." değerlendirmesini  yaptı.
 
Türkiye ile ABD arasındaki adli yardım süreçlerine de değinen Gül,  ABD'nin çeşitli zamanlarda Türkiye'ye yönelik adli taleplerinin hukuk çerçevesi  içinde yerine getirildiğini, ABD tarafından da aynı şeyin beklendiğini söyledi.
 
Bakan Gül, ABD vatandaşı olan Serkan Gölge konusunun Barr ile  görüşmesinde gündeme gelmediğini ifade ederek "Türkiye bir hukuk devletidir.  Hangi suçlu olursa olsun ne bir gün eksik ne de bir gün fazla kalır. Hukuk neyse  o uygulanır. Mahkemenin verdiği karara göre gerekli süreyi yatmış ve sonra da  denetimli serbestlik uygulanmıştır." şeklinde konuştu.

ETİKETLER