Bakan Ersoy: Bu sene de turist sayısında çok ciddi artış bekliyoruz

AA |  13 Mart 2019 Çarşamba - 12:52 | Son Güncelleme : 13 03 2019 - 13:00

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Bu sene de yine turist sayısında çok ciddi artış bekliyoruz. Önemli olan gelir artışı aslında bizim için turist artışının yanı sıra" dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum Kalesi'nin restorasyon çalışmalarını inceledi,  yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Ersoy, bu sezona  yetiştirileceğini taahhüt ettikleri kaleyi, gerekli incelemeleri yerinde yapmak  için ziyaret ettiklerini söyledi.Bodrum'un kültür şehri olduğuna dikkati çeken Ersoy, kaledeki sahne  bölümünü de 1 Haziran'dan önce tekrar yerine monte edeceklerini bildirdi. Ersoy, Bodrum Kalesi'nin yeniden eski canlılığına kavuşacağını  vurgulayarak, "Güzel sanatlar ve opera bölümüne de bu yaz bu sahnenin açılması  sebebiyle ilave turneleri buraya kaydırmaları talimatını verdim. Bu yaz kale içi  özellikle Bakanlığımızın da desteklediği çok yoğun bir aktivite alanı haline  gelecek. Kale içi ve Bodrum merkezinin canlanması için de çok faydalı olacağını  düşünüyorum." diye konuştu.
 
"Bodrum için çok iyi bir sezon bekliyorum"
 
 Söz verdikleri gibi Bodrum Kalesi'nin birinci etabını 18 Mayıs'a  yetiştireceklerini anlatan Ersoy, "Birinci etaplık yüzde 60'lık kısmını, 15-18  Mayıs arası, Dünya Müzeler Günü'nde açacağız." ifadesini kullandı. Ersoy, "turizm sezonu" ile ilgili soruya, "Türkiye genelinde  beklentiler çok yüksek. Geçen seneyi çok ciddi artışla kapatmıştık. Bu sene de  yine turizm sayısında çok ciddi artış bekliyoruz. Önemli olan gelir artışı  aslında bizim için turist artışının yanı sıra. Bu sene Ege, Antalya'ya göre Türk  turist satışlarında daha yoğun. Bodrum için çok iyi bir sezon bekliyorum."  yanıtını verdi.  Bodrum Kalesi'nin kruvaziyer destinasyonları arasında olduğunu ifade  eden Ersoy, kalenin, kruvaziyerle gelen turistlerin ziyaretine de açılacağını  dile getirdi. Bu tarz hızlandırılmış projelere devam edeceklerini anlatan Ersoy,  "Kalan ikinci etabı da 18 Mayıs 2020'ye kesinlikle yetiştireceğiz. Finansal  desteği de hızlandırıyoruz. Bodrum'u yavaş yavaş kazanacağız. Bodrum'da kapsamlı  bir müzeye ihtiyacımız var. Başkanımız bize bir yer gösterdiği zaman Bodrum içine  güzel bir su altı müzesi de yapacağız." dedi.
 
Ersoy, Bodrum Deniz Ticaret Odası ile temas halinde olduklarını ve  deniz turizmi için gerekli desteği vermek istediklerini söyledi.Bodrum'da turizm sezonunun daha çok uzaması gerektiğine işaret eden  Ersoy, konsantrasyonlarını bu yönde yoğunlaştırdıklarını bildirdi.
 
  
"Gerçek turizm, villa turizmi değil"
  
AK Parti Bodrum Belediye Başkanı Adayı Tahir Ateş ile  değerlendirmelerde bulunduklarını da belirten Ersoy, şunları kaydetti:"Bodrum'un sorunlarını görüştük. Özellikle Bodrum'un sezonu uzatmakla  ilgili sorunlarıyla alakalı Bakanlık olarak ne yapabiliriz, neleri devreye  almamız lazım, ona gayret edeceğiz. Gerçek turizm, villa turizmi değil. Bizim  Bodrum'u tek tip turizmden kurtarmamız lazım. 21 Mart'ta yeniden gelip,  hazırlanan projeleri inceleyeceğim. Bu projeleri nasıl destekleyebiliriz,  bunlarla ilgili kararları da alacağız. Bodrum'un acil çözülmesi gereken altyapı  sorunları var. Bunlarla ilgili de tespitlerimizi yapacağız, buna nasıl dahil  olabiliriz, bunu görüşeceğiz. Bu iş öncelikle belediyelerin görevi ancak biz  destek olmazsak Bodrum bunun altından kalkacak durumda değil."
 
"Maalesef seçim öncesi böyle fırsatçılar oluşuyor"
 
 Ersoy, "Gündoğan Çetili Burnu'nda bir firmaya ait yapımı devam eden  projenin durdurulup mühürlenmesine ilişkin" soru üzerine de şunları söyledi: "Gündoğan'da bir firmanın, ruhsatsız, izinsiz ilave inşaat ve dolgular  yaptığı bilgisi bize ulaştı ve Valiliğimizden durdurulmasını talep ettim.  Valiliğimiz gerekli mühürleme işlemini yaptı. Maalesef seçim öncesi böyle  fırsatçılar oluşuyor. Kapadokya'da da yaşandı böyle şeyler, burada da yaşandı.  Sonunda nereye gittiğini gördük böyle olayların. Fırsatçılara izin vermeyeceğiz.  Mühürleme işlemini yaptık, bugün de suç duyurularımızı yapıyoruz. Bakanlık olarak  takip edeceğiz. Türkiye'de herkesin yasalara uygun yatırım yapması lazım, inşaat  yapması lazım. Gelen her talebi de kontrol edip değerlendirerek,  sonuçlandıracağız."    Bakan Ersoy, daha sonra beraberindekilerle Bodrum turu yaparak, esnafı  ziyaret etti. Bir durakta oturan Ersoy, taksicilerle sohbet edip, sorunlarını  dinledi. Daha sonra Bodrum otobüs terminaline yürüyen Ersoy, burada da esnafla  sohbet etti.
 

ETİKETLER