Bakan Eroğlu'ndan vatandaşlara çağrı: Allah aşkına...

AA |  09 Ağustos 2017 Çarşamba - 22:47 | Son Güncelleme : 09 08 2017 - 22:47

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: "Vatandaşlardan ricam şu, Allah aşkına piknik yapıyorsanız yapın da çöpünüzü, şişenizi lütfen poşete koyup götürün. Ormanlar çöplük değil sevgili kardeşlerim. Belediyeler, sizler de ormanlara çöp atmayın"


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, vatandaşlara ve  belediyelere ormanları kirletmemeleri uyarısında bulunarak, "Vatandaşlardan ricam  şu, Allah aşkına piknik yapıyorsanız yapın da çöpünüzü, şişenizi lütfen poşete  koyup götürün. Ormanlar çöplük değil sevgili kardeşlerim. Belediyeler, sizler de  ormanlara çöp dökmeyin." dedi. 
 
Sinop Valiliğini ziyaret eden Eroğlu, basına kapalı gerçekleştiren,  yatırımları değerlendirme toplantısı öncesi bakanlığı tarafından kentte yürütülen  projelere ilişkin bilgi verdi.
 
Eroğlu, bir gazetecinin orman yangınlarına ilişkin sorusu üzerine,  Türkiye'nin bu alanda dünyada en ileri teknolojiye sahip ülkelerden biri olduğunu  söyledi.
 
Oluşturdukları yangın harekat merkezinden, Türkiye'nin neresinde  yangın çıkarsa takip edebildiklerini, anında müdahalede bulunduklarını anlatan  Eroğlu, çok güçlü hava araçlarına sahip olduklarını belirtti.
 
Türkiye'de yanan ormanların oranının diğer ülkelere göre düşük  olduğuna işaret eden Eroğlu, şöyle devam etti:
 
"Kanada'da son yangında yanan alan miktarı 500 bin hektar. Çok acı  üzülüyoruz ama Türkiye'de yılda yanan alan miktarı 8 bin hektar civarında. Merak  etmeyin, hakikaten çok güçlü bir ekibimiz var. Ülkemizde çıkan yangınlara  müdahale etmekle birlikte civarımızdaki ülkelerde çıkan yangınlara da müdahale  ediyoruz. O ülkelere destek veriyoruz. Rusya'da bir dönem çıkan yangına bizim  ekiplerimiz müdahale etti ve söndürdü. Sayın Putin bizim ekibimize başarısından  ötürü takdirname verdi. Yani biz yangınlar konusunda çok iyi bir ekibe sahibiz."
 
"Çöpünüzü, şişenizi lütfen poşete koyup götürün"
 
Bakan Eroğlu, ülke genelinde çok sıcak yaz günlerinin yaşandığını  anımsatarak, vatandaşlara ve belediyelere piknik ve çöp uyarısında bulundu.
 
Vatandaşlardan piknik yaparken doğayı kirletmemelerini isteyen Eroğlu,  şunları kaydetti:
 
"Vatandaşlardan ricam şu, Allah aşkına piknik falan yapıyorsanız,  yapın da çöpünüzü, şişenizi lütfen poşete koyup götürün. Ormanlar çöplük değil  sevgili kardeşlerim. Belediyeler, sizler de ormanlara çöp atmayın. Vatandaşlar  piknik yaparken ateş yakmasınlar ne olur, etlerini evde kızartıp gelsinler çünkü  geçen sene Trabzon'da çıkan yangın orada piknik yapanların ateşinden çıktı. Bir  de şu sigara içenler var. Kardeşim, aracında küllük var, oraya at. Sen o izmariti  aracından dışarı atıyorsun, zaten otlar alışmaya hazır durumda. İçme daha iyi,  zaten yasak."
 
Açıklamaların ardından Vali Hasan İpek, Bakan Eroğlu'na gemi maketi  ile el yapımı bıçak hediye etti.
 
AK Parti Sinop İl Başkanlığı ziyareti
 
Bakan Eroğlu, daha sonra AK Parti Sinop İl Başkanlığına ziyarette  bulundu.
 
Partililerle bir araya gelen Eroğlu, AK Parti olarak son 15 yılda  ülkede büyük yatırımlara imza attıklarını dile getirdi.
 
Eroğlu, 2019 yılında yapılacak seçimlere az bir süre kaldığınına  işaret ederek, "2019 yılı milletimizin tarihinde bir dönüm noktası olacak çünkü  yeni bir sisteme geçiyoruz. Eskiden yüzde 30 ile bile iktidar olunuyordu, şimdi  yüzde 50 artı 1 olması gerekiyor. Bunun için önce yerel, daha sonra  cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok çalışmalıyız. Kapı kapı dolaşacağız ve inşallah  bu seçimlerde istediğimiz sonuçları alacağız." ifadelerini kullandı.