Bakan Elvan'dan Kudüs açıklaması

AA |  06 Aralık 2017 Çarşamba - 14:16 | Son Güncelleme : 06 12 2017 - 14:19

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, ABD'nin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planıyla ilgili, "ABD tarafından atılması düşünülen adım bölgenin barış, huzur ve istikrarına zarar verir." dedi.


Elvan, Vali Mehmet Tekinarslan'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada,  Kilis'in ülke, millet, devlet ve hükümet açısından son derece önemli, göz bebeği  bir kent olduğunu söyledi.

Kalkınma Bakanı olarak Kilis ile yakından ilgilendiğini belirten  Elvan, çok önemsedikleri kentin nüfusunun az olmasıyla birlikte  misafirperverliğiyle ön plana çıktığını, sadece Türkiye'de değil tüm dünyada  konuşulan bir şehir olduğunu dile getirdi.

Kilislilere bu tutumları nedeniyle teşekkür eden Elvan, kendi  nüfusundan fazla Suriyeliye kucak açan kentin bu yönüyle takdir edildiğini  söyledi. Elvan, "Dünyaya baktığımızda, özellikle gelişmiş ülkelere baktığımızda,  3-5 Suriyeli mülteciyi almaktan bile çekinen bir yapı olduğunu görüyoruz.  Halbuki, Kilisli kardeşlerimiz Suriye'den gelen kardeşlerimizi bağırlarına  bastılar. Ne kadar teşekkür etsek azdır." diye konuştu.

Kilis'in tarımdan sanayiye çok önemli bir potansiyeli bulunduğuna  işaret eden Elvan, verilecek desteklerle bu potansiyeli daha da ön plana  çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Bakan Elvan, bir gazetecinin ABD'nin Kudüs planıyla ilgili sorusunu  yanıtlarken de şunları kaydetti:

"Bu son derece yanlış bir adım. Biz bölgede huzur istiyoruz, istikrar  istiyoruz, barış istiyoruz. ABD tarafından atılması düşünülen adım bölgenin  barış, huzur ve istikrarına zarar verir. Bunu buradan ifade etmek istiyorum.  İnşallah bunu bir kez daha değerlendirirler ve bizim için tüm dünya için önemli  olan barış, huzur ve istikrar bu bölgede tesis edilir."