Bakan duyurdu! Yeni dönem başlıyor

AA |  27 Mart 2019 Çarşamba - 11:22 | Son Güncelleme : 27 03 2019 - 14:55

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "İhracatta çok büyük bir dönüşümü gerçekleştiriyoruz, tüm işlemlerin elektronik yapıldığı kağıtsız ihracat uygulamasına geçiyoruz." dedi.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı tarafından bir otelde gerçekleştirilen  "İhracatta Dijital Gümrük Tanıtım Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, 2019'un  bakanlık için icraat yılı olacağını söyledi. Dijitalleşmenin 'mega trend' olarak dış ticareti ve buna bağlı olarak  ülkelerin rekabetçiliğini doğrudan etkilediğini belirten Pekcan, "Blokzincir,  yapay zeka, büyük veri, nesnelerin interneti gibi teknolojiler sayesinde artık  eski modeller geçerliliğini yitiriyor. Bunlar önümüzdeki dönemde rekabetin  koşullarını belirleyen alanlar olacak. Bu dönüşüm sürecinde ülke olarak geri  kalmamız tabii ki söz konusu değil. Memnuniyetle söylüyorum ki biz treni  kaçırmadık, doğru yoldayız." diye konuştu.
 
Bu büyük dönüşüm ve değişim noktasında stratejik konumda bulunan  Türkiye'nin, önemli bir transit merkezde yer aldığına dikkati çeken Pekcan,  dünyanın her yerinde Türkiye markasını tanıtmak amacıyla ihracatı güçlendirecek  adımlar atmaya devam ettiklerini, üreticileri ve ihracatçıları desteklediklerini  bildirdi.
 
Pekcan, iç ticarette, dış ticarette ve gümrüklerde zorunluluk olan  dijitalleşmeyi ve e-ticareti ön plana çıkarmayı hedeflediklerini ifade ederek,  hizmetlerin tamamında, elektronik sistemleri esas alan uygulamalara ağırlık  verdiklerini dile getirdi.  Türkiye'de ticari faaliyetlerin şeffaf, hızlı, kolay ve güvenli bir  biçimde yürütülmesi ve ticaretin kolaylaştırılması amacıyla çok önemli  düzenlemeler yaptıklarına işaret eden Pekcan, şöyle konuştu:
 
 "Gümrüklerimizin modernleşmesi ve gümrük süreçlerimizin  dijitalleştirilmesine yönelik çok önemli çalışmaları hayata geçirdik.  Bakanlığımızın verdiği tüm hizmetlerde belgelerin tamamen elektronik ortamda  işlem görmesini hedefliyoruz. Göreve geldiğimden bugüne, Tek Pencere, Liman Tek  Pencere, Konteyner ve Liman Takip Sistemi, Serbest Bölge Giriş Çıkış Programı  gibi birçok projenin yaygın bir şekilde kullanılması üzerine takiplerimizi  yaptık. Şimdi de ihracatta büyük dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Tüm işlemlerin  elektronik yapıldığı kağıtsız ihracat uygulamasına geçiyoruz. İhracat  beyannamesine ekli belgeler, memur işlemleri, dilekçeler ve memur ile beyan  sahibi arasındaki her türlü iletişim tamamen elektronik ortama ve kayıt altına  alınıyor."
 
 Kağıtsız gümrük uygulamasına 30 Nisan'da başlanacak
 
Pekcan, ilk aşamada Bakanlık ile diğer kamu kurum ve kuruluşları  tarafından aranan belgelerin Tek Pencere Sistemi üzerinden alınmasına ilişkin  çalışma yaptıklarını anımsatarak, geçiş sürecinde tam 154 belgeyi elektronik  ortama taşıdıkları bilgisini verdi.
 
 Sistemin denemelerini Esenboğa Havalimanı, Ambarlı, Atatürk Havalimanı  ve Ankara gümrüklerinde yaptıklarını belirten Pekcan, "Türkiye'deki bütün  gümrüklerimizde kağıtsız elektronik ortamda ihracata 30 Nisan itibarıyla  geçiyoruz." ifadesini kullandı. Pekcan, bu tarihten itibaren ticaret erbabının yol ve zaman masrafına  katlanmadan ihracat beyannamesi ve eklerini ofisinden verebileceğini vurgulayarak  şunları kaydetti: "Kağıtsız beyanname uygulamalarıyla mükelleflerin gümrük işlemlerinde  çok önemli maliyet kalemi olan zamandan ve arşivleme maliyetinden de hem  Bakanlığımız hem de ihracatçılarımız kurtulmuş oldu. Personelimiz tarafından  yapılan müzekkere düzenleme, gözetim uygulaması, dilekçe gibi tüm işlemler  sistemde yer alacak ve gümrük işlemleri şeffaf ve güvenilir bir şekilde  gerçekleştirilebilecek. İzlenebilirlik ve güvenlik açısından da baktığımızda  ihracat işlemlerinin tüm süreçleri elektronik ortamda sistem üzerinden takip  edilebilecek. "
 
 

ETİKETLER