Bakan duyurdu! En kısa zamanda devreye girecek

AA |  17 Mayıs 2019 Cuma - 8:23 | Son Güncelleme : 17 05 2019 - 8:23

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Karekodlu Çek Sistemi'nden sonra, şimdi karekodlu bono ve elektronik çek ve elektronik bono uygulamasını başlatıyoruz. Bütün hazırlıklarımız tamam, en kısa zamanda devreye girecek." dedi.


Pekcan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK), bir otelde  düzenlediği geleneksel iftar programında yaptığı konuşmada, ramazan ayının  önemine işaret ederek, ramazanın dayanışma duygusunu güçlendirmesi temennisinde  bulundu.
 
Bakanlık olarak son 10 aylık dönemde hayata geçirdikleri çalışmalar ve  projeler hakkında bilgi veren Pekcan, özellikle ihracatçılar için hayata  geçirdikleri "kolaydestek.gov.tr" sitesinin çok kısa zamanda olumlu geri dönüşler  aldığını dile getirdi.
 
Pekcan, ihracatın tam otomasyona geçmesi ile ilgili akıllı ihracat  platformu oluşturduklarını belirterek, TOBB ile beraber TİM'in ihracat  ofislerinin olmadığı illerde, İhracat Destek Ofisleri oluşturduklarını, bu  ofislerin yaygınlaştırılacağını aktardı.
 
İhracatı artırmak için KOBİ'lerin, esnafın, kadın ve genç  girişimcilerin ihracatçılar içine dahil olmasına yönelik çalışmalar  yürüttüklerini belirten Pekcan, şunları kaydetti:
 
"Bakanlığımız bünyesinde Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Dairesi  kurduk. Esnafımızın ihracat kapasitesini artırmak üzere, onlara ihracata giriş ve  markalaşma eğitimleri veriyoruz, e-ticaret eğitimleri veriyoruz. KOBİ'lerimizin  Eximbank imkanlarından daha çok yararlanabilmesi için özel bir strateji  geliştirdik.
 
Şu an Eximbank kredi imkanlarından yararlanan KOBİ'lerimizin oranını  yüzde 71'e çıkardık, firma sayımız 11 bin 500'e çıktı, yıl sonu hedefimiz bunu 12  bin 500'e çıkarmak. Gümrük kapılarımızı modernize etmeye devam ediyoruz,  gümrüklerdeki dijitalleşmeye devam ediyoruz. İhracatlarımızın kağıtsız olarak,  dijital ortamda yapılmasına nisan sonu itibarıyla başladık. En kısa zamanda bu  süreci tamamlayacağız. İkinci hedefimiz bunu ithalatta yaygınlaştırmak."
 
 "Şu ana kadar bin 250 civarında STK'lardan talep geldi"
 
Pekcan, gümrük işlerinin ve ticaretin kolaylaşması ve dijitalleşme  yönündeki çalışmalara devam ettiklerine işaret ederek, mevzuatı, çağın  gereklerine uygun olarak sadeleştirme çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
 
Bütün paydaşların görüşlerini alarak çalışmalara devam ettiklerini  belirten Pekcan, "STK'larla beraber istişare kurulu oluşturduk ve her ay düzenli  olarak toplanıyoruz. İş dünyasının tüm sıkıntılarını, sorunlarını çözme yolunda  gayret sarf ediyoruz ve ciddi yol aldık. Sorunların bir çoğunu çözdük. Şu ana  kadar bin 250 civarında STK'dan talep geldi, bunların 600'ü diğer bakanlıklarla  ilgili, bunun diğer bakanlıklarla koordinasyonunu yürütüyor, talepleri de biz  takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.
 
 Pekcan, konuşmasında Lisanslı Depoculuk Sistemi'nde yapılan çalışmalar  hakkında bilgi vererek, "Lisanlı depodaki ürünleri elektronik ortamda satışının  yapılabilmesi için Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nı geliştirdik. 2019 hasat  zamanıyla birlikte Ürün İhtisas Borsalarımız devrede olacak, fiilen şu an çalışır  vaziyette, yakın zamanda ürünlerimizi burada satabiliyor olacaksınız." dedi.
 
Ruhsar Pekcan, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS), "E-ticarette  Güven Damgası Sistemi", Elektronik Ticaret Bilgi Sistemini (ETBİS) ve Perakende  Bilgi Sistemi (PERBİS) çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları  bilgilendirdi.
 
Daha önce devreye alınan karekodlu çek uygulamasına atıfta bulunan  Pekcan, konuşmasını şöyle tamamladı:
 
"Karekodlu Çek Sistemi'nden sonra, şimdi karekodlu bono ve elektronik  çek ve elektronik bono uygulamasını başlatıyoruz. Bütün hazırlıklarımız tamam, en  kısa zamanda devreye girecek. Küresel ekonomi ve küresel ticaret, Avrupa'nın  büyümesi yavaşlıyor. Almanya'nın büyümesi 0,4'e revize edildi. Bütün bu ortamda,  sizlerin desteğiyle, ihracatımızı geçen sene rekorla kapadık, bunu daha da  yukarılara çekeceğiz.
 
Bütün dünyada küresel ticaretin yavaşladığı, Çin'in bile ihracatının  azaldığı bir dönemde nisan ayında biz ihracatımızı yüzde 5,40 artırdık. Yılın ilk  4 ayında ihracatımız yüzde 3,77 arttı. Önümüzdeki dönemde de, ihracatımızı  artırmak için teknolojiye, tasarıma, markalaşmaya daha çok yatırım vereceğiz,  devlet olarak da desteklerimizle arkanızda olacağız."
 
Bakan Pekcan'a konuşmasının ardından DEİK Başkanı Nail Olpak  tarafından hediye takdim edildi. Pekcan, DEİK üyeleri ile aile fotoğrafı  çektirdi.
 

ETİKETLER