Bakan Dönmez'den sevindiren haber: Güneydoğu'da petrol, Trakya'da gaz bulundu

AA |  07 Ekim 2019 Pazartesi - 13:49 | Son Güncelleme : 07 10 2019 - 13:58

Bakan Dönmez, "Türkiye'nin sadece denizlerde değil, karada da petrol ve gaz aramalarına hızla devam ettiğini belirterek, "Güneydoğu'da bir petrol keşfimiz var. Yakın bir süre içinde açıklayacağız. Trakya'da da gaz keşfimiz var. Bunların testleri henüz tamamlanmadığı için lokasyonlarını açıklamıyoruz fakat bunlar sevindirici gelişmeler." dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl "Geleceği İnşa Etmek" temasıyla 10'uncusu düzenlenen  Türkiye Enerji Zirvesi'nin özel oturumunda moderatörlerin sorularını yanıtladı.
 
Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından  verilen ruhsat alanlarında haklarını sonuna kadar kullanılacağını dile getiren  Dönmez, 5-6 yıldır devam eden sismik araştırma sonucunda sondaj noktalarının  belirlendiğini söyledi.
 
Dönmez, yaklaşık 2 yıl önce Türkiye'nin filosuna kattığı Fatih sondaj  gemisinin şu anda Kuzey Kıbrıs'ın batısında sondaja devam ettiğini anlatarak,  "Finike bölgesinde 4 bin 300 metrede sondajına devam ediyor. Belki 500-600 metre  daha ilerledikten sonra 5 bin metrelerde hedef noktaya ulaşmış olacağız. Bugünden  bir şey demek zor. Hatta sondaj bittikten sonra bile bazı analizlerin yapılması  gerekiyor." diye konuştu.
 
Yavuz sondaj gemisinin de Karpaz bölgesindeki ilk sondajını  tamamlayarak Güzelyurt-1 sahasındaki çalışmalarına başlayacağını aktaran Dönmez,  Yavuz gemisinin bölgede 5 bin metre sondaj derinliğine ulaşacağını bildirdi.
 
 
Dönmez, deniz sondajlarındaki gelecek planlarına ilişkin ise "Buradaki  programımız bittikten sonra gemilerden birini Marmara ya da Karadeniz'e  çekebiliriz. Şu anda Karadeniz ile ilgili çalışmalar devam ediyor, Marmara da  aynı şekilde. Bunları artırarak devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.
 
Petrol ve gaz aramaları sürüyor
 
Türkiye'nin karada yaptığı arama ve üretim çalışmalarının da son hızla  devam ettiğini vurgulayan Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO)  bu yıl 140 adet açılması hedeflenen sondaj kuyusunun bir kısmının keşif, bir  kısmının ise üretim amaçlı olacağını belirtti.
 
 
Dönmez, TPAO'nun tükettiği rezerv kadar yerine yeni rezerv koyma  hedefiyle hareket ettiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:
 
"Türkiye uzun bir aradan sonra ilk defa günlük 50 bin varil ortalama  üretim seviyesinin üzerine çıktı. Şu anda tam olarak lokasyonunu paylaşamıyorum  ama zaman zaman yeni keşiflerin bilgisi geliyor. Güneydoğu'da bir petrol keşfimiz  var. Yakın bir süre içinde açıklayacağız. Trakya'da da gaz keşfimiz var. Bunların  testleri henüz tamamlanmadığı için lokasyonlarını açıklamıyoruz fakat bunlar  sevindirici gelişmeler. Yıl başında yaklaşık 3 milyar metreküp bir keşfimiz  olmuştu. Bir diğer sevindirici gelişme de hidrolik çatlatma yöntemiyle petrol ve  gaz üretimine başlamamız. TPAO'nun düşey hidrolik çatlatmayla ilgili ilk sahası  Diyarbakır'da üretime geçmişti. Şimdi, önümüzdeki haftalarda bitecek. Yatayda da  çatlatma yapmak suretiyle bu teknolojiyi kullanacağız. Trakya'da hem bir özel  sektör kuruluşunun hem de TPAO'nun bir doğal gaz keşfi de var. Bu yöntem, klasik  yöntemlerle üretilemeyen sahalardaki üretimin yapılmasını sağlıyor. Dolayısıyla  üretimde bir artış bekliyoruz."