Bakan Çavuşoğlu, Viyana'daki "Gymnich toplantıları"na katılacak

28 Ağustos 2018 Salı - 11:42 | Son Güncelleme : 28 08 2018 - 11:49

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Viyanada 30-31 Ağustos 2018 tarihlerinde AB üyesi ve adayı ülkelerin Dışişleri Bakanlarının katılımlarıyla düzenlenecek gayriresmi nitelikteki toplantıya katılacak.


Bakan Çavuşoğlu, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacak. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 30-31 Ağustos tarihlerinde  düzenlenecek toplantıya AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi  Federica Mogherini ve AB Dönem Başkanı Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl  de katılacak.
"Gymnich" toplantılarının "dış politika gelişmeleri hakkında fikir  teatisine imkan tanıdığı" belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi: "Söz konusu toplantıda, başta çok taraflılık, dijitalleşme ve kritik  altyapı alanlarında olmak üzere bölgesel ve küresel güncel gelişme ve sınamalara  ilişkin görüş alışverişinde bulunulması ve AB sürecimiz ve ikili ilişkilerle  ilgili olarak bazı üye ülke bakanlarıyla görüşmeler yapılması öngörülmektedir."
 
Bakan Çavuşoğlu, bu ay düzenlenen 10. Büyükelçiler Konferansı'nda  "Gymnich" toplantısına katılacağını ve burada tüm AB üyesi ve aday ülkelerin  dışişleri bakanlarıyla bir araya geleceğini belirterek, "Konuşmamız gereken  konular var. Görüşlerimizi anlatma fırsatımız olacak. İkili görüşmelerimizi de  gerçekleştireceğiz." demişti. Önceki Gymnich toplantısı bu yıl şubat ayında Bulgaristan'da  gerçekleştirilmişti.
 
 

ETİKETLER