Bakan Çavuşoğlu: Operasyon hakkımız!

AA |  09 Ekim 2019 Çarşamba - 13:52 | Son Güncelleme : 09 10 2019 - 14:33

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik olası askeri operasyonuna ilişkin, "Bu, her şeyden önce bizim, BM şartından ve BM Güvenlik Konseyi kararlarından ve uluslararası hukuktan kaynaklanan bir hakkımızdır. Harekatımızı, operasyonumuzu da bu çerçevede gerçekleştireceğiz." dedi.


Çavuşoğlu resmi ziyaret için bulunduğu Cezayir'de mevkidaşı Sabri  Bukadum ile ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik olası askeri operasyonuna  ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, "Suriye'nin kuzeydoğusunda maalesef bir terör  yapılanması var. Bu bize yönelik çok ciddi bir tehdit ve ABD'nin kendilerine  verdiği silahları biz Türkiye'de yakalıyoruz çünkü PKK ile buradaki  yapılanmaların hiçbir farkı yok." dedi.
 
Terör örgütünün şu anda bulunduğu bölgedeki insanlara yönelik  de büyük bir zulüm uyguladığını söyleyen Çavuşoğlu, "300 binden fazla Suriyeli  Kürdü de kendilerini desteklemedikleri için sürgüne gönderdiler, Türkiye'de  yaşıyorlar." diye konuştu.
 
YPG/PKK'nın bölücü bir terör örgütü olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu,  "Esas amacı Suriye'yi bölmektir ki biz Suriye'nin sınır ve toprak bütünlüğünü  destekliyoruz. Tüm bu sebeplerden dolayı biz buraya bir harekatı başlatma kararı  almıştık. ABD Başkanı (Donald) Trump buradan çekileceklerini ve burada bir  güvenli bölgeyi de birlikte oluşturmak istediklerini söyleyince, ABD ile güvenli  bölge konusunda bir müzakere başlattık." ifadelerini kullandı.
 
Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu sürecin ABD'nin  Türkiye'yi oyalama süreci olduğunu gördüğünde ABD Başkanı Donald Trump'a "Artık  sizinle müzakerelerimizde bir netice alamayacağız, siz bunlara destek vermeye  devam ediyorsunuz dolayısıyla biz kendi başımıza bu harekatı başlatacağız."  mesajını bizzat ilettiğini anlattı.
 
 
"Operasyon BM Şartı'ndan ve uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımız"
 
Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
"Bu, her şeyden önce bizim BM Şartı'ndan ve BM Güvenlik Konseyi  kararlarından ve uluslararası hukuktan kaynaklanan bir hakkımızdır. Harekatımızı,  operasyonumuzu da bu çerçevede gerçekleştireceğiz. Uluslararası hukuk  çerçevesinde gerek askerlerimiz gerek biz Dışişleri Bakanlığı olarak, BM dahil  ilgili ülkelere, Suriye dahil bildirimlerde bulunacağız. Bu harekat bölgenin  istikrarı ve güvenliği için önemli bir harekat olacak. Ayrıca Türkiye ve  bölgedeki göçmenlerin de gönüllü bir şekilde bu bölgeye dönmesi de mümkün olacak.  Bizim tek hedefimiz buradaki teröristler. Bu şekilde de Suriye'nin sınır  bütünlüğüne önemli bir katkıda bulunacağız."