• Haberler »
  • Gündem Haberleri »
  • Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a sert uyarı: Tacizde bulunmasınlar, Yunanistan bunun karşılığını alır

Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a sert uyarı: Tacizde bulunmasınlar, Yunanistan bunun karşılığını alır

AA |  14 Ağustos 2020 Cuma - 13:37 | Son Güncelleme : 14 08 2020 - 16:04

Bakan Çavuşoğlu, İsviçreli mevkidaşı Ignazio Cassis ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlik ile ilgili yaptığı açıklamada; "Maalesef gerginlik arttı, sorumlusu Yunanistan'dır. Yunanistan'ın Mısır ile yaptığı anlaşma iyi niyetle bağdaşmaz." dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu  Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin, "Yunanistan'ın aklıselim davranması lazım. Oruç  Reis gemimizi taciz etme gibi girişimlerde bulunmasın. Karşılığını alır." dedi. 
 
Bakan Çavuşoğlu, İsviçre'ye yaptığı resmi ziyaret kapsamında,  mevkidaşı Ignazio Cassis ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın  toplantısında konuştu.
 
Çavuşoğlu, Yunanistan'ın, Doğu Akdeniz'de Mısır ile yaptığı anlaşma ve  Oruç Reis'i taciz etme girişimlerine yönelik, "Yunanistan'ın böyle bir adım  atması kabul edilemez. Bu noktada suçlanacak bir ülke varsa o da Yunanistan'dır.  Yunanistan'ın aklıselim davranması lazım. Oruç Reis gemimizi taciz etme gibi  girişimlerde bulunmasın. Karşılığını alır." ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'nin bu konuda her zaman diplomasiden yana olduğunu hatırlatan  Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
 
"Biz her zaman siyasi diyalogla barışçıl yoldan tüm meselelerin  halledilmesinden yanayız. Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) da 'Tüm  ülkelerle oturup Doğu Akdeniz'de herkesin kabul edebileceği, hakça paylaşım  konusunda iş birliğine ve anlaşmaya varız.' dedi ama Yunanistan 'Kuralları ben  belirlerim, ondan sonra gel oturalım.' diyorsa bu böyle işlemez. Bunun da hem  masada hem sahada işlemeyeceğini gösterdik."
 
Fransa'nın Doğu Akdeniz'de gerginliği artırmaya yönelik adımlarına da  değinen Çavuşoğlu, "Fransa'nın özellikle gerginliği artıracak adımlardan  kaçınması lazım. Böyle kabadayılıkla bir yere varamazlar. Bu tür adımların da  Türkiye üzerinde bir etkisinin olmayacağını söylemek isterim." diye konuştu.
 
Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'nin (AB) güvenilir bir örgüt olarak  diyaloğu ve diplomasiyi desteklemesi gerektiğini de bildirdi.
 
"BAE, bölgenin istikrarsızlığı için sürekli çaba sarf eden bir ülke"
Çavuşoğlu, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yapılan  normalleşme anlaşmasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, bu  anlaşmanın yanlış olup olmadığına bakmak için Filistin'in tepkisine bakmak  gerektiği yanıtını verdi.
 
Filistin'in çok şiddetli şekilde bu anlaşmaya karşı çıktığını  hatırlatan Çavuşoğlu, dolayısıyla, bu anlaşmayı desteklemenin mümkün olmadığının  altını çizdi.
 
Bu anlaşmanın amacının, sözde "Yüzyılın Anlaşması"nı desteklemek için  ABD'nin öncülüğünde yapıldığını ve Yüzyılın Anlaşması'na destek bulmak olduğunu  söyleyen Çavuşoğlu, "Bu anlaşma aynı zamanda iki devletli çözümü adeta ortadan  kaldırmaya yöneliktir." dedi.
 
Çavuşoğlu, öte yandan, İsrail-BAE anlaşmasıyla BAE'nin tek taraflı  şekilde Arap Barış İnsiyatifini ortadan kaldırmaya çalıştığına işaret ederek,  bunun Filistin davasına hizmet eden bir anlaşma olmadığını kolaylıkla  söyleyebileceklerini aktardı.
 
Bakan Çavuşoğlu, "Zaten Abu Dabi yönetimi, yıllardır Filistin  yönetimini zayıflatmak için (Hamas ile Fetih Hareketinden ihraç edilen Muhammed)  Dahlan'ı iş başına getirmek için her türlü oyunları çevirdi. Orayı zayıflatıyor.  Niye? İsrail'in işgal planına destek olmak için yapıyor. (BAE) Bazı Arap  ülkelerine de özellikle Filistin konusunda 'Sessinizi falan çıkarmayın.' diye  baskı yapan bir ülke. Bölgenin istikrarsızlığı için sürekli çaba sarf eden bir  ülke. Dolayısıyla kendi çıkarları için ya da kendi çıkarları uğruna Filistin  davasına ihanet ettiğini de açık ve net şekilde söylüyoruz."