Bakan Çavuşoğlu'ndan Macron'a sert tepki

AA |  10 Ekim 2019 Perşembe - 0:05 | Son Güncelleme : 10 10 2019 - 1:01

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin, "Bizim derdimiz teröristlerdir. Kimse diğer konuların arkasına sığınarak bu operasyona karşı çıkmasın." dedi.


Bakan Çavuşoğlu, A Haber ve NTV canlı yayınlarında, Türkiye'nin güney  sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve  huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.
 
Bazı ülkelerin DEAŞ ile mücadelenin aksayacağı ve insani krizlerin  doğacağına dair haksız eleştirilerine tepki gösteren Çavuşoğlu, "Bunların  ikiyüzlülüklerini yüzlerine vurmaktan biz yorulduk. Bunlar maalesef  ikiyüzlülükten yorulmadılar, bıkmadılar ama biz yüzlerine vurmaya devam  edeceğiz." diye konuştu.
 
Çavuşoğlu, siviller konusunda en hassas ülke olduklarının altını  çizerek, bunu Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatlarında bütün dünyaya  gösterdiklerini kaydetti.
 
"Bizim derdimiz teröristlerdir. Kimse diğer konuların arkasına  sığınarak bu operasyonumuza, harekatımıza karşı çıkmasın." ifadesini kullanan  Çavuşoğlu, YPG/PKK'nın hedefinin Suriye'yi bölmek olduğunu dile getirdi.
 
Çavuşoğlu, özellikle Fransa'nın bu bölgede ayrı bir devlet kurmak için  çaba sarfettiğini hatırladıklarını belirterek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron'un YPG'lileri Elysee Sarayı'nda ağırladığını anımsattı.
 
Fransa ve diğer bazı ülkelerin Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması  planlanan güvenli bölge için madde destek vermeyecekleri açıklamalarına da tepki  gösteren Çavuşoğlu, "Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz ve bizim için hayati  önemde olan bu harekatı başarıyla tamamlayacağız." ifadesini kullandı.
 
Çavuşoğlu, terör tehdidinin kendileri için ulusal güvenlik sorunu  olduğunun altını çizerek, kendi milli çıkarları ve bölgenin istikrarı için  gerekli adımları atmaya devam edeceklerini vurguladı.
 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) konuya ilişkin  toplanacak olması hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, "Biz bir beka  mücadelesi veriyoruz, bölgemizden teröristleri temizleyene kadar da mücadelemizi  sürdüreceğiz." dedi.
 
Çavuşoğlu, sahada olduğu kadar masada da aktif olduklarını ifade  ederek, sadece ülkeler değil, uluslararası kuruluşlarla da görüşerek gerekli  bilgilendirmeleri yaptıklarını söyledi.
 
Türkiye'nin bölgedeki Kürtleri hedef aldığı yönündeki eleştirilere  yanıt veren Çavuşoğlu, "Diyarbakır'da anneler 'çocuklarımızı geri verin'  dediklerinde madem Kürtleri düşünüyorlardı da neredelerdi." dedi.
 
Çavuşoğlu, insani krizlerin artacağı eleştirelerine ilişkin, "Yemen'de  o kadar insanı öldürdünüz, aç bıraktınız. Bu kadar insan sizin kuşatmalarınızda  açlıktan öldü. Şimdi hangi yüzle bize dil uzatıyorsunuz ve bu harekata karşı  çıkıyorsunuz." diye konuştu.
 
 

ETİKETLER