Bakan Çavuşoğlu’ndan Libya açıklaması

15 Ocak 2020 Çarşamba - 14:50 | Son Güncelleme : 15 01 2020 - 15:24

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Libya'daki ateşkes süreci ve Doğu Akdeniz gerilimi hakkında hakkında önemli açıklamalarda bulundu.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya’daki gayrimeşru  silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in ülkedeki sorunun çözümü için siyasi  süreç yerine askeri çözüm istediğini belirterek, "Kötümser değiliz ama bir gerçek  var ki Hafter barış istemiyor." dedi. 
 
Bakan Çavuşoğlu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfının  (SETA) düzenlediği "Küresel Belirsizlik Ortamında Türk Dış Politikası" konulu  panelde konuştu.
 
Çavuşoğlu, Libya'daki durumla ilgili bir soru üzerine, soruna çözüm  için Moskova'da yapılan görüşmelerden Libya’daki gayrimeşru silahlı güçlerin  lideri Halife Hafter'in süre istedikten sonra ayrılmasını "hayal kırıklığı"  olarak değerlendirdi. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
"O gün de gördüm ki Rus dostlarımız için bir hayal kırıklığı oldu.  Onlar elinden gelen çabayı gösterdiler. Hala da gösteriyorlar. Şimdi iki gün daha  süre istediklerini anlıyoruz Rus tarafının açıklamalarından. Umarım Berlin  (Zirvesi) öncesi bu anlaşma, ortak açıklama imzalanır ve Berlin'e daha umutla  gideriz ki oradan somut sonuçlar çıkar, kalıcı bir ateşkes, daha sonra da siyasi  sürece gideriz. Yani kötümser değiliz ama bir gerçek var ki Hafter barış  istemiyor. Yani Suriye rejimi gibi siyasi süreci istemiyor, askeri çözüm  istiyor."
 
Çavuşoğlu, Trablus içinde sokak çatışmaları olması durumunda bunun  yıllarca sürebileceğini, çok sayıda can kaybı olabileceğini, Libya'nın  bölünebileceğini söyledi.
 
Bakan Çavuşoğlu, İdlib'deki duruma ilişkin soruyu yanıtlarken de  buradaki gelişmelerin Türkiye'nin güvenliğini etkilediğini, 400 bin kişinin  yerinden edildiğini, Suriyelilerin evlerine dönmesi konusunu Rusya ile  görüştüklerini belirtti. 400 bin kişiden büyük kısmının Türkiye sınırına  geldiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, Türkiye'nin hazırlık yaptığını ancak bunun  yetmeyebileceğini ifade etti.
 
Türkiye'ye Suriyeliler konusunda yeterli yardımın yapılmadığını  vurgulayan Çavuşoğlu, İdlib'deki sorunun çözümü için de uluslararası toplumun  destek vermesi gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, şunları dile getirdi:
 
"Bizim güvenliğimize büyük bir risk oluşursa kendimizi korumak için  gereken adımları da atarız. Bu rejime yönelik bir tehdit değil. Başından beri  Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunageldik. Bunu da laf olsun diye söylemiyoruz.  Birilerine şirin görünmek için veya 'harekatları başlattık ama böyle oyalayalım'  diye de söylemiyoruz. Biz gerçekten sınır bütünlüğüne bağlıyız. Bu topraklar  Suriye halkının topraklarıdır. Neticede bize yönelik bir tehdit oluştuğunda biz  de gerekli tedbirleri almak durumundayız. Cumhurbaşkanımızın da vermeye çalıştığı  mesaj budur."
 
BARIŞ PINARI HAREKATI
 
Harekat başlayınca 2 süper güçle masaya oturduk.
 
DOĞU AKDENİZ GERİLİMİ
 
Hem kendi kıta sahanlığımızda hem de KKTC'de sondaj çalışmasına başladığımızda dengeler değişti.
 
En uzun sınır bizim, bizsiz bir anlaşma olamaz.