Bakan Çavuşoğlu'ndan kritik görüşme

AA |  17 Ekim 2020 Cumartesi - 20:20 | Son Güncelleme : 17 10 2020 - 20:50

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ila Ermenistanın Genceye yönelik saldırısı hakkında görüştü.


Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu ile Bayramov,  görüşmede "Ermenistan’ın Gence’ye yönelik saldırısı" konusunu ele aldı.
 
Çavuşoğlu, saldırı sonrası, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,  Ermenistan'ın çoluk çocuk demeden masum insanları öldürdüğünü kaydederek,  "Ermenistan savaş suçu işlemeye, sivilleri katletmeye devam ediyor. Bu vahşete  sessiz kalmak, bu cinayetlere ortak olmak demektir." değerlendirmesinde  bulunmuştu.
 
Bakan Çavuşoğlu, "İnsanlıktan nasibini almayanlar işledikleri suçun  hesabını verecek. Can Azerbaycan’ın daima yanındayız." ifadelerini kullanmıştı.
 
Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim  saat 12.00'dan itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve  esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almıştı.
 
Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden  Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi  yaralanmıştı.
 
15 Ekim'de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden  sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi de  yaralanmıştı.
 
Bugün Gence'ye füzelerle bir saldırı daha düzenlenmiş, 13 sivil  yaşamını yitirmiş, 50'nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından  çıkartılmıştı.