Bakan Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Lavrov arasında kritik görüşme

29 Mart 2019 Cuma - 10:16 | Son Güncelleme : 29 03 2019 - 13:37

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasındaki ikili görüşme, Antalya'da gerçekleştirildi. İki bakan 2019-2020 İstişare Planı'nı imzaladı.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da Rusya  Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. 
 
Bakan Çavuşoğlu, Turizm Merkezi Belek'te, Rus mevkidaşı Lavrov ile bir  araya geldi.
 
Görüşme öncesinde iki bakan tokalaşarak, basına poz verdi. Bakan  Lavrov, "İyi makineler kullanıyorsunuz, flaşlarınız çok keskin." diye espri  yaptı. Görüşme, basına kapalı devam etti.
 
Türkiye-Rusya Federasyonu Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı'na  katılacak olan  Çavuşoğlu ile Lavrov, ardından basın toplantısı düzenledi.
 
Basın toplantısından satır başları;
 
Lavrov ile Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da ikili ve heyetler  arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Rus heyetine gösterilen misafirperverlik için Çavuşoğlu'na teşekkür  eden Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın 8 Nisan'da Moskova'da yapacağı toplantı öncesi Antalya'da  hazırlık toplantısı yaptıklarını belirtti.
 
Lavrov, görüşmelerde kültür ve turizm konularının yanı sıra askeri ve  savunma alanındaki iş birliği ve Suriye meselesinin ele alındığını ifade etti. 
 
Konuşmasında ABD'nin Golan Tepeleri kararına ilişkin de  değerlendirmelerde bulunan Lavrov, bu konunun İsrail'de yapılacak seçimlerle  ilişkilendirildiğini fakat olayın başka bir boyutunun da şuurlu ve bilinçli  olarak "ben her şeyi yaparım" gösterisi olduğunu dile getirdi.
 
Rus Bakan Lavrov, "Bu uluslararası hukuka aykırı. Her türlü  uluslararası hukuk ihlal edilmiş ve çiğnenmiştir." şeklinde konuştu.
 
Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminin istikrarlı şekilde  arttığını vurgulayan Lavrov, görüşmelerde iki ülkenin 100 milyar dolarlık hedefe  ulaşması için yatırım projelerinin ele alındığını dile getirdi.
 
Lavrov, turizm alanındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik  çalışmalara devam ettiklerini belirterek, "Önümüzdeki dönemde vize serbesti için  de çalışmalarımıza devam ediyoruz." ifadesini kullandı.
 
Türkiye ile Rusya arasında 2019'un "Kültür ve Turizm Yılı" ilan  edildiğini hatırlatan Lavrov, nisanda bu çalışmanın açılışının yapılacağını  belirtti.
 
 Lavrov, turistik amaçla Türkiye'ye gelen Rus vatandaşlara sağlanan  imkanlardan dolayı minnettar olduklarını dile getirerek, Rus vatandaşlarının  Ortodoks kilisesinde ibadet edebilmelerine olanak sağlayan Türk yetkililere  teşekkürlerini iletti.
 
"Astana formatı kapsamında anayasa komitesi çalışmalarını  hızlandırdık"
 
 Suriye meselesinin görüşmelerde ele alınan konulardan olduğunu  kaydeden Lavrov, "2254 sayılı BM kararı kapsamında çalışmaların devam  ettirilmesinden yanayız. Buradaki kararların etkin şekilde uygulanmasını  bekliyoruz." diye konuştu.
 
Türkiye, Rusya ve İran'ın Astana formatı kapsamında aktif çalıştığını  belirten Lavrov, "Astana formatına engel olmak isteyenler de var ama biz bu  kapsamda anayasa komitesi kurulması çalışmalarını hızlandırdık. Anayasa  komitesinin kurulmuş olması Cenevre sürecinin geliştirilmesine de katkı  sağlayacaktır." şeklinde konuştu.
 
Rus Bakan Lavrov, anayasa komitesinde yer alacak isimlere ilişkin, "Şu  anda bazı isimler Şam ile muhalefet arasında son olarak kararlaştırılıyor ve bu  isimler yakın zamanda (Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir)  Pedersen'e iletilecek." dedi.
 
Suriye'de ilerleyen süreçte beşeri durum ve altyapının geliştirilmesi  gerektiğine işaret eden Lavrov, Suriye arazisinde terörizmin ortadan kaldırılması  için müşterek çabalara devam edeceklerinin altını çizdi.
 
Öte yandan Lavrov, mevkidaşı Çavuşoğlu ile Kafkasya, Orta Asya ve  Karadeniz havzası konularında fikir teatisinde bulunduklarını belirterek, iki  ülke arasında güvene dayalı istişarelerin devam ettiğini söyledi.
 
"Arapların yaşadıkları topraklara dönmesi gerekiyor"
 
Lavrov, Suriye'nin kuzeydoğusundaki duruma ilişkin yaptığı  değerlendirmede, Türkiye ile ortak yaklaşıma sahip olduklarını vurgulayarak, "Bu  durumu, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı gösterme çerçevesinde yapmamız lazım.  Türkiye'nin güvenliğini göz önünde bulundurmak suretiyle yapmamız lazım." dedi.
 
Fırat'ın doğusuna ilişkin bir soruya karşılık Lavrov, şunları  kaydetti:
 
"ABD, oradan çekildiklerini söyledi. Henüz çekilmediler ama bir  şekilde oradaki durumu ABD'nin girmesinden önceki duruma döndürmek gerekmektedir.  Arapların tarihi olarak yaşadıkları topraklara dönmesi gerekiyor. Bu şekilde,  alınan 2254 BM kararını da uygulamış olabiliriz."
 
İdlib konusunun ise son derece karışık bir mesele olduğunu dile  getiren Lavrov, "3 ortak devriye bölgesi birinci adım olarak belirlendi. Halep ve  Suriye'nin kuzeybatısındaki kentler teröristlerin ele geçirmek istedikleri  hedeflerdir. Bizler bunu çok iyi biliyoruz ve gerekli adımları atıyoruz." dedi.