Bakan Çavuşoğlu: Her geçen gün artıyor

AA |  18 Eylül 2017 Pazartesi - 20:46 | Son Güncelleme : 18 09 2017 - 20:46

Yeni Türkevi binasının temel atma töreninde konuşan Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Birleşmiş Milletlerdeki etkinliğimiz de her geçen gün artıyor." dedi.


Yeni Türkevi binasının temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Çavuşoğlu, New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nin  karşısındaki yeni Türkevi binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada,  tarihi bir ana hep birlikte şahit olduklarını söyledi.
 
Yıkılmadan önceki binanın o dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri  Çağlayangil'in girişimiyle 1977 yılında satın alındığını ifade eden Çavuşoğlu,  Türkevi'nin uzun yıllar New York'taki Türk temsilciliklerine, başta Kuzey Kıbrıs  Türk Cumhuriyeti olmak üzere diğer dost ve kardeş ülkelerin temsilciliklerine ev  sahipliği yaptığını anlattı.
 
Türkevi'nin, BM merkezinin tam karşısındaki konumuyla New York’ta  adeta bir buluşma, referans noktası olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şunları  kaydetti:
 
"Türkevi, ana vatanından binlerce kilometre uzakta yaşayan  vatandaşlarımız için adeta bir sıla işlevi gördü. Bu hissi en iyi bilenlerden  birisi de bendenizim. 1989-1991 yılları arasında burada öğrenciyken Türkevi'ne  geldiğimiz zaman katlarda Türkçe konuşurken, özellikle de dalgalanan şanlı Türk  bayrağımızı görünce kendimizi evimizde hissediyorduk ve o dönem birçok etkinliğe  de burada Türkevi'nde katılma fırsatı bulduk. Dolayısıyla Türkevi'nin, bu adı  sonuna kadar hak ettiğine bizzat şahidiz."
 
İktidara geldikleri ilk günden bu yana çok yönlü, girişimci ve insani  bir dış politika izlediklerinin altını çizen Çavuşoğlu, "Bölgesel ve küresel  konularda söz sahibi olduk çok şükür. Buna bağlı olarak, Birleşmiş Milletlerdeki  etkinliğimiz de her geçen gün artıyor." dedi.
 
Çavuşoğlu, bu dönemde, yurt dışındaki Türk vatandaşlarına sunulan  hizmetlerin kalitesini de artırdıklarını belirterek Türkevi'nin Türkiye’ye ve  buradaki Türklere artık dar gelmeye başladığını ve eski binanın yerine, New  York’taki Türk temsilciliklerin ve vatandaşların ihtiyaçlarını layıkıyla  karşılayacak yeni bir bina inşa edilmesi ihtiyacı ortaya çıktığını ifade etti.
 
Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Sayın Cumhurbaşkanımız tüm dünyadaki temsilciliklerimizin ülkemizin  itibarına yaraşır binalar şekilde inşa edilmesine çok önem veriyor. Yurt dışına  yaptığımız her ziyarette Sayın Cumhurbaşkanımız sorduğu ilk soru şudur; 'Buradaki  Büyükelçilik binası ve arsası bizim mi?' Eğer bizim değilse mutlaka o ülkede, o  başkentte mutlaka en iyi yerde yeni bir büyükelçilik inşaası için bir arsa tahsis  edilmesi konusunda hükümet ve devlet başkanlarıyla temasta bulunarak birçok  ülkede kendi arsalarımıza sahip olmamıza imkan veren Cumhurbaşkanımıza çok  teşekkür ediyorum. New York’ta da Sayın Cumhurbaşkanımızın yönlendirmeleriyle hem  ülkemizin hem de dost, kardeş ve akraba topluluklarımızın hizmetinde olabilecek  bir bina tasarladık. Bu bina, Birleşmiş Milletler nezdindeki Daimi  Temsilciliğimiz ile New York Başkonsolosluğumuza ev sahipliği yapacak. Burada  yaşayan tüm vatandaşlarımızın da evi olacak."
 
Selçuklu mimarisinden izler taşıyan yeni Türkevi'nin en modern  tekniklerle inşa edileceğini belirten Çavuşoğlu, "Böylece New York’un dünyaca  ünlü silüetine, kendi zenginliğimizi, kendi rengimizi katacağız. En yüksek  binalardan birisi de bizim Türkevi'miz olacak. Bu özellikleriyle hepimizin gurur  duyacağı, önemli bir yapı olacak. Türk-Amerikan toplumunun birlik ve  beraberliğinin pekişmesine de hizmet edecek." ifadelerini kullandı.
 
Projenin başından itibaren ilgisini ve desteğini esirgemeyen  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, projenin hazırlık sürecinde katkılarını sunan tüm kurum  ve kuruluşlara, Amerikan firmalarına, projenin bu aşamaya getirilmesinde emeği  olan herkese teşekkür eden Çavuşoğlu, projeyi hayata geçirecek Amerikan firması  Tishman ve Türk  firması IC İçtaş ortaklığına da başarılar diledi.