Bakan Çavuşoğlu: 3 FETÖ elebaşının iadesini tekrar ilettik

AA |  02 Ekim 2018 Salı - 19:29 | Son Güncelleme : 02 10 2018 - 21:00

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşının iadesi konusunda Kamboçya'ya taleplerini yinelediklerini belirterek, "Bu terör örgütü sadece Türkiye için değil bulunduğu her ülke için tehdittir." dedi.


Çavuşoğlu ile Kamboçya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Kıdemli  Bakanı Prak Sokhonn, Bakanlık Resmi Konutu'nda ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki  ilişkileri geliştirmek için bundan sonra istişare toplantılarını daha düzenli  yapmak gerektiğini, Karma Ekonomik Komisyon toplantısının üçüncüsünün de  önümüzdeki dönemde gerçekleştirileceğini ifade etti.
 
Çavuşoğlu, Kamboçya'daki seçim zaferi dolayısıyla mevkidaşını tebrik  etti.
 
Asya'nın küresel siyaset ve ekonominin yeni ağırlık noktası olmaya  başladığını dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin de bu çerçevede Asya ülkeleri ve  bölgesel örgütlerle bağlarını güçlendirdiğini ifade etti.
 
Çavuşoğlu, ekonomik iş birliğini de güçlendirdiklerini belirterek,  Kamboçya ile ticaret hacminin potansiyeli yansıtmadığına dikkati çekti. Yakın  zamanda iki ülke arasında yolcu seferlerinin başlatılmasına yönelik temennisini  dile getiren Çavuşoğlu, karşılıklı turist sayısının artması için de çalışmaları  sürdüreceklerini vurguladı.
 
İlişkilerin hukuki altyapısını da güçlendirmek gerektiğine işaret eden  Çavuşoğlu, Kamboçya Başbakanı'nın Türkiye'ye yapacağı ziyarette çifte  vergilendirmenin önlenmesi anlaşması gibi birçok anlaşmayı imzalamayı  planladıklarını ifade etti.
 
Çavuşoğlu, 2020'de iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin  50. yılının kutlanacağı bilgisini verdi ve bu nedenle iki ülkede de etkinlikler  düzenleneceğini anlattı.
 
Türkiye'nin Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliğinden (ASEAN) geçen sene  sektörel diyalog ortaklığı statüsü aldığını belirten Çavuşoğlu, birçok aday  içinde sadece Türkiye'nin sunduğu eylem planı ve yol haritası sayesinde oy  birliğiyle bunun kabul edildiğinin altını çizdi.
 
Çavuşoğlu, geçen sene Manila'da alınan bu statü sürecinde mevkidaşının  verdiği destek nedeniyle teşekkür ederek, "Bundan sonraki süreçte yine ASEAN  bölgesi ve tüm Asya ile ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz ve Kamboçya bizim  için önemli bir ortak." diye konuştu.
 
İki ülke Diplomasi Akademileri arasında bir mutabakat zaptı  imzalandığını söyleyen Çavuşoğlu, iki bakanlık arasındaki bağları, diplomat  değişimi ve genç diplomatların eğitimi gibi konular da dahil güçlendireceklerini  vurguladı.
 
Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Kamboçya'da da faal  durumda olduğunu ve bu konudaki taleplerini Kamboçya'ya ilettiklerini  hatırlatarak, "Bu konuda bazı çalışmaların olduğunu biliyoruz ve iadesini talep  ettiğimiz 3 elebaşı konusunda talebimizi yineledik. Bu terör örgütü sadece  Türkiye için değil bulunduğu her ülke için tehdittir. Okulları kullanarak devlet  kademelerine sızıyor ve daha sonra siyaseti kontrol altında tutmaya çalışıyor.  Bazı ülkelerde neler yaptığını ve ne duruma geldiğini dostuma anlattım. Bu  vesileyle Maarif Vakfı'nın oradaki okulları devralmaya hazır olduğunu belirttim."  ifadelerini kullandı.
 
Bakan Çavuşoğlu, bir soru üzerine, Avrupa'ya yaptığı ziyaretleri de  değerlendirdi.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretine  refakat ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, bunun Almanya ve Avrupa ile ilişkiler  açısından önemli bir ziyaret olduğunu belirtti. Son dönemde atılan olumlu  adımlarla Avrupa ile olan ilişkileri daha da geliştirdiklerini anlatan Çavuşoğlu,  her iki tarafın da çıkarına olacak şekilde karşılıklı adımlar atıldığını ifade  etti. Almanya ziyaretinde ikili ilişkileri de görüştüklerini dile getiren  Çavuşoğlu, Türkiye'nin bölgede oynadığı rolün Avrupa tarafından daha da iyi  görülmeye başlandığını kaydetti.
 
Özellikle İdlib anlaşmasının sadece bölge için değil, Avrupa'nın  güvenliği bakımından da önemli olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:
 
"Dolayısıyla Türkiye, Avrupa'nın güvenliği, ekonomisi ve diğer  alanlarında çok önemli rol oynayan bir ülke. Almanya ziyaretimizden sonra  Fransa'ya geçerek Suriye konusunu konuştuk ve İdlib anlaşmasının uygulanması  dahil, siyasi süreçte birlikte nasıl adımlar atabiliriz, bunu değerlendirdik. Bu  ayın 3. haftasında muhtemelen gerçekleşecek olan Türkiye, Rusya, Almanya ve  Fransa liderler toplantısının hazırlığını da bu şekilde yapmış olduk."
 
İsviçre ziyaretinde de Batı Balkanlar'ın istikrarı, barışı, ekonomik  kalkınması ve Batı Balkanlar'ın Avrupa Atlantik entegrasyonu konusunda  Türkiye'nin düşüncelerini paylaştıklarını anlatan Çavuşoğlu, son derece verimli  bir toplantı olduğunu bildirdi.

ETİKETLER