Bakan Albayrak: Türkiye için önemli bir finans kaynağı olacak

AA |  27 Haziran 2018 Çarşamba - 15:32 | Son Güncelleme : 27 06 2018 - 17:16

Tuz Gölü Doğalgaz Deposu Finasmanı'nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye için önemli bir finans kaynağı olacak" dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi'nin finansman anlaşması  imza töreninde konuştu. Albayrak, "Enerjide bütün hedeflerimizi hayata geçireceğimiz kapsamlı çalışmalarımız hazır. Türkiye olarak yeni bir dönem başlıyor." dedi.
Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinin yeni fazları için Dünya Bankası  ve Asya Altyapı ve Yatırım Bankası ile toplamda 1,2 milyar dolarlık finansman  anlaşmasına imza atıldığını kaydeden Albayrak, "Hem geri ödeme koşulları ve uygun  maliyeti hem de düşük faizi ile Türkiye için önemli bir finansman kaynağı olacak.  Geçen yıl Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinin 550 milyon metreküplük ilk fazını  devreye aldık. O gün milletimizle bu tesisimizin kapasitesini 5,4 milyar  metreküpe çıkarma projemizi paylaşmıştık. İnşallah yoğun bir çalışma ile  kapasiteyi kademeli olarak artıracak ve 2023 yılından önce 5,4 milyar metreküplük  kapasiteye ulaşacağız. Silivri doğalgaz depolama tesisimizdeki genişleme ile  birlikte 10 milyar metreküplük depolama hedefimize de ulaşacağız." ifadelerini  kullandı.
 
 
Albayrak, son dönemde Türkiye'nin büyük enerji projeleriyle daha güçlü  bir şekilde yoluna devam ettiğini vurgulayarak, "Trans Anadolu Doğalgaz Boru  Hattı Projesi, TürkAkımı ile bunların yanında hayata geçirilen yüzer LNG depolama  ve gazlaştırma ünitesi projelerimiz, doğalgaz depolama yatırımlarımız ve LNG  terminallerimizle artık bölgede doğalgaz ticaret merkezi olma hedefimize doğru  adım adım ilerliyoruz." diye konuştu.
 
Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesine finansman sağlayan iki bankanın  da kredi onaylarını seçim döneminde verdiğinin altını çizen Albayrak, bu kredinin  Türkiye'nin geleceğine, istikrarına ve ülke ekonomisine duyulan güvene  verildiğini söyledi.
 
Albayrak, siyasal istikrarın olduğu yerde güvenin, güvenin olduğu  yerde de yatırım ve ekonomik büyümenin olduğunu anlattı. Albayrak, şunları  söyledi:
 
"Türkiye artık öngörülebilir politikalarla geleceğe sağlam adımlarla  yürüyor.  Artık yatırımcılar da uluslararası finans kuruluşları da şunu iyi  biliyor: Türkiye'nin önü açık. İhracatıyla, istihdamıyla, yatırımlarıyla büyümeyi  destekleyecek her adımı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz. Ekonomide çok boyutlu  bir dönüşümün yol haritasını hazırladık. Enerji de bu alanların başında geliyor.  Enerjide Türkiye'yi bir üst lige çıkaracak teknoloji ve verimlilik odaklı bir  altyapının temellerini attık. Türkiye’nin enerjide gelecek vizyonu olan Milli  Enerji ve Maden Politikasını ilan ettik. Artık kim gelirse gelsin önemli değil.  Kurumlarda devamlılık esasından hareketle enerjide bütün hedeflerimizi hayata  geçireceğimiz kapsamlı bir yol haritamız var. Türkiye artık kurumsallaşıyor.  Kişilerden bağımsız bir yapıya kavuşuyor. Kişilerin değil, vizyonun, projelerin,  yatırımların devamı söz konusu artık."
 
 
"Yepyeni bir döneme girdik"
 
Türkiye'nin 24 Haziran seçimlerinde önemli bir demokrasi sınavından  daha başarıyla çıktığını belirten Albayrak, "Milletimiz bir kere daha istikrara  ve güvene evet dedi. Türkiye'yi büyütecek proje ve yatırımlara devam dedi. Büyük  ve güçlü Türkiye idealine her zamankinden daha fazla sahip çıktı. Seçimlerin  artık belirsizlik değil, umut ve heyecan getirdiği yepyeni bir döneme girdik."  ifadelerini kullandı.
 
Albayrak, 24 Haziran gecesi yeni başarı hikayelerine imza atılacak  tertemiz bir sayfa açtıklarını dile getirerek, artık Türkiye'nin her gün kendini  yenileyen, kendini aşan ve daha büyük hedeflere koşan bir ülke olacağını söyledi.
 
Dünyanın kriz ve sorunlarla boğuştuğu bir dönemde Türkiye'nin istikrar  ve güçlü bir liderlikle yoluna devam ettiğine işaret eden Albayrak, şunları  kaydetti:
 
"Dünyanın en önemli yatırımlarını hayata geçiriyoruz. Seçim döneminde  bile çalışmalarımıza ara vermedik. Son sürat çalışmaya devam ettik.  Bilirsiniz  genelde seçim zamanları kamu kepenkleri kapatır. Sonraki gelene kadar işler  bekler. Artık o devirler geride kaldı. Çünkü artık kişilerden bağımsız,  kesintisiz istikrar dönemine girdik.  Artık seçimler nedeniyle ötelenen, iptal  edilen hiçbir yatırım yok. Tam tersine hızlı bir şekilde yürüyoruz. Çünkü bugüne  değil, geleceğe yatırım yapacağız artık. Denizlerimizde ilk defa kendi sondaj  gemimiz Fatih ile ve kendi insan kaynağımızla faaliyetlere başladık. 1'e 400 bin  değer katacak yeni bor stratejimizle ilgili imzalar attık. Borda ileri teknoloji  ve katma değerli ürün dönemini başlattık. Bin 200 megavatlık Türkiye’nin ilk ve  dünyanın en büyük rüzgar off-shore sahalarından birinin ihalesi için ilgili  süreci başlattık. Burada da yerli üretim ve yerli istihdam şartı ile  başlattığımız teknoloji yerlileştirmesi çalışmalarına yeni bir ivme  kazandıracağız. Büyüyen ve gelişen Türkiye'ye artık küçük çaplı projeler yetmez.  Bir öncekinden daha fazlasını yapmak, onun da bir adım ötesine geçmemiz  gerekiyor."

ETİKETLER