Bakan Albayrak: Süreç bugünden itibaren normalize oldu

AA |  28 Mart 2019 Perşembe - 20:13 | Son Güncelleme : 29 03 2019 - 7:56

Bakan Albayrak, piyasalardaki son gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu dönemde çok bilgi kirliliği yaşandı. Süreç bugünden itibaren normalize oldu." ifadelerini kullandı.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ekonomi ile  ilgili atılan tüm adımlar ve her geçen gün daha güçlü bir güven ortamıyla  Türkiye, para birimine güvenenleri mahcup etmeyecek, güvenmeyenleri herhalde daha  fazla mahcup edeceği bir dönemi yaşayacağız." dedi. Albayrak, NTV kanalında gündeme ve ekonomiye ilişkin soruları  yanıtladı.Döviz ve Türk lirası hareketleriyle ilgili bir soru üzerine,  Türkiye'de son dönemde ciddi bir spekülatif bilgi kirliliğine dayalı kur  hareketlerinin olduğuna dikkati çeken Albayrak, muazzam dezenformasyona dayalı  bir süreç yaşandığını vurguladı.
Albayrak, konuya ulusal güvenlik tarafından bakıldığında, bu  spekülasyonların çok daha etkin mücadele edilmesi gereken bir husus olduğuna  işaret ederek, ekonomist diye düşünülen farklı profilden insanların farklı mecra  ve kanallar üzerinden çok ciddi dezenformasyon oluşturduğunu anlattı.
 
Bu hafta yaşanan süreçte de farklı söylemlerin bulunduğunu dile  getiren Albayrak, her seçim dönemi oluşabilecek belirsizlikler konusunda bir  konumlanmanın da söz konusu olduğunu söyledi.
Albayrak, son birkaç günde yaşanan normalleşme ile rakamlarda hane  halkı ve yerleşiklerde Türk lirasına dönme sürecinin başladığının görüldüğüne  dikkati çekerek, verileri günlük takip ettiklerini bildirdi.
Mevduat sahiplerinin, özellikle en duygusal bireylerin alanı denilen  alanın maddi varlıkları üzerinden birileri tarafından çok rahat speküle  edilebileceğini dile getiren Albayrak, son dönemde bu alanın çok suistimal  edildiğini kaydetti.
 
Seçimden sonra çok hızlı bir normalleşme yaşanacak
 
Albayrak, seçimden sonraki süreçte bu noktada çok hızlı bir  normalleşme yaşanacağını düşündüğünü, daha önce de söz konusu oranların  görüldüğünü belirterek, şunları ifade etti:
"Ekonomi ile ilgili bütün atılan adımlar ve her geçen gün daha güçlü  bir güven ortamıyla Türkiye, para birimine güvenenleri mahcup etmeyecek,  güvenmeyenleri herhalde daha fazla mahcup edeceği bir dönemi yaşayacağız. Buna da  hep beraber şahit olacağız. Seçimden sonraki süreçte özellikle döviz hesaplarında  Türk lirasına yönelik hareketin daha da hızlanacağı bir süreci gözlemleyeceğimizi  düşünüyorum."
Küresel ekonomik gelişmelere yönelik soru üzerine de Albayrak, mevcut  data seti, siyasi ve ekonomik gelişmelere bakıldığında çok karmaşık bir döneme  girildiğini söyledi.
Albayrak, Türkiye'nin dünya ticaretinde sahip olduğunun çok ötesinde  potansiyeli bulunan bir ülke olduğunu aktararak, "Türkiye, çok daha etkin ekonomi  diplomasisi yürüten bir ülke olarak çok avantajlı bir konumda. Ülke bazlı ve  sektör bazlı serbest ticaret anlaşmalarının incelenmesinden, gümrük vergisi  oranlarına kadar çok önemli yol haritaları belirleniyor. Türkiye'de sadece 170  milyar dolar ihracatlık ihracat potansiyeli yok. Türkiye'nin 250-300 milyar  dolarlık ihracatı karşılayacak bir altyapı ve kapasitesi var. Stratejik ve kritik  sektörlerimiz var. Bizim reel sektörün ihtiyacı olan alanları çok sihirli  dokunuşlarla realize etmemiz çok önemli. Sektörlerle ilgili çalışmalar yolda."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Son yıllarda yaşanan her sürecin, ülkenin bağışıklık sistemini  güçlendirdiğine dikkati çeken Albayrak, Türkiye'nin bu gelişmelere uyum sağlama  ve hızlı aksiyon almada önemli bir noktaya geldiğini söyledi. Albayrak,  Türkiye'nin 1 Nisan'dan sonra 4,5 yıl boyunca artık seçim gündemi olmayacağını  belirterek, hızlı adımlarla yeni süreçte yol alınacağını ifade etti.
 
Albayrak, yatırım ortamının iyileşmesiyle ilgili adımların doğru  tespit edilmesi gerektiğini bildirerek, şunları kaydetti:" Yatırım ortamının çok daha iyi olmasıyla ilgili süreçleri doğru  tespit edip takip etmemiz lazım. Türkiye son dört beş yılda ekonomide yara aldığı  dönemi yaşadı. Terör eylemleri yaşadık, 15 Temmuz Hollywood filmli değildi.  Bunları artık geride bırakıyoruz. Ekonominin daha hızlı şekilde toparlanmasına  yönelik, yatırım ortamının iyileşmesiyle ilgili süreç devam ediyor. Faizlerdeki,  maliyetlerdeki iyileşme çok önemli. Türkiye, bu iklime doğru hızla girmeye  başladı. Ağır travmatik süreçleri geride bırakıyoruz. Faizlerde maliyetlerde  istenen düzeye hızla yol aldığınızda, iktisadi faaliyet çok daha hızlı  toparlanacaktır. Türkiye bu patikaya doğru hızla girmeye başladı. Türkiye'nin  önündeki süreçle ilgili daha ümitvar olduğumuz süreçteyiz. Ben çok umutluyum,  ümitliyim. Önümüzdeki dönemle birlikte Türkiye çok daha güçlü atılımı ortaya  koyacak, daha umutlu ve pozitif sürece hızla yol alacak. Türkiye her yaşadığı  süreçlerden büyük dersler çıkarıyor, çok daha büyük özgüven kazanıyor. Cari  dengede mart sonu itibariyle 13 milyar  14 milyar dolara gibi oluşacak İhracatta  pozitif süreci devam ettiriyoruz. Yaza doğru cari dengede çok daha güzel  gelişmelere şahit olacağız, dengelenme dediğimiz ithalattaki köpüğün yerini  kaliteli ithalat ve ihracatta daha rekabetçi büyüme alacak. Türkiye'nin cari açık  konusunun gündemde yer işgal etmediği sürece gidiyoruz. Tüm kırılganlıkları  elimine ettiği döneme giriyoruz. Geçti gitti. Bir şeyler tecrübe ettik. Önümüze  bakacağız."
 
Son günlerde piyasada yaşananlara dair bilgi kirliliği olduğunu  aktaran Albayrak, "(Türk bankaları Türk lirası vermiyormuş) diye bir haber çıktı.  Dün Bankalar Birliği bununla ilgili açıklama yaptı. Yurtdışına ciddi rakamlarda  Türk lirası tedariği söz konusu. Burada esas konu ne yaşandı da bu süreç  ayrışmadan kaynaklanıyor. Çok basit ifade etmemiz gerekirse, swap piyasasında  ayrı bir şekilde resme baktığımızda, bir işlemin iki tarafından diğerinin  sorumluluğunu yerine getirme noktasında, bir nevi açığa bir satış eylemini  gerçekleştirip, sonra bu eylemi gerçekleştirdikten sonra yükümlülüğünü yerine  getirmemenin doğurduğu bir sıkışma yaşadığını görüyoruz. Yoksa atılan adımlar  olsun, tedbirler olsun gerek Merkez Bankası gerek diğer kurumlar noktasında olsun  buna yönelik bir tedbir hususu söz konusu değil." diye konuştu.
 
Albayrak, Merkez Bankası’nın pazartesi aldığı swap kararının yurt  dışıyla ilgili olmadığını, Türk bankalarının Merkez Bankası ile işlem  hacimlerinde limitin arttırılmasına yönelik olduğunu belirterek, yurtdışı  limitlerinin ağustosta belirlenen limit olarak devam ettiğini bildirdi. Albayrak,  şöyle devam etti:
 
"Koca koca ekonomistlerin böyle sorularla karşımıza çıktıklarını veya  sağda solda konuştuklarını biliyorum. Sanki birileri, Türkiye swap piyasasında  ilişkili kurumlarla bu noktada böyle bir eylem içine girmiş gibi, sanki yabancı  yatırımcıyı mağdur ediyormuş noktasında bir adım atmış gibi... Hayır yüzde 25  aynı şekilde devam etti. Yüzde 10'dan 20'ye çıkarma hamlesi iç piyasaya,  dışarıyla ilgili böyle bir süreç yok. Ama ortada bir süreç varsa bunu  aydınlatmamız gerekiyorsa bir işleme giriyorsanız, bu işlemin arkasında siz açığa  işlem yapıyorsunuz, arkasında bir varlık yok. Bu varlık olmadığı için oluşan  hacmi bulma noktasında kendi içerisinde hacmin büyüdüğünü, maliyetlerin  büyüdüğünü görüyoruz. Süreç dün itibarıyla belli bir noktaya gelmeye başladı,  bugün itibarıyla da normalize oldu. Meseleyi aslında öyle okumak lazım."
 
"Borsa İstanbul FX Swap Piyasasında işlem hacmi 40 milyar doları  geçti"
 
Borsa İstanbul FX Swap Piyasasında işlem hacminin 40 milyar doları  geçtiğini söyleyen Albayrak, "Bu alternatif bir fiziki mekan değil sadece,  işlemlerin yapıldığı hacim olarak ciddi bir noktaya ulaşan bir süreç. Merkez  Bankamız da bu noktada adımları atıyor. Bizim bunu genişletmemiz lazım ki  piyasada alternatif içerisinde rekabet oluşsun ki daha verimli daha rekabetçi ve  kaliteli bir noktaya erişebilelim. Dolayısıyla ben bu süreç özelinde değil, genel  Türkiye'deki finansal ekosistemin daha da güçlenmesine katkıda bulunacak atılıyor  olan ve atılacak adımlarla tüm bu çerçevenin gerek Londra piyasası gerek diğer  uluslararası piyasalar gerek Türkiye piyasasının finansal sistemi... Çünkü  İstanbul Finans Merkezi diye bizim bir idealimiz var. Seçimden sonra çok yoğun  kapsamlı bir katılımla, tüm paydaşlarla özellikle fiziki tamamlanma süreci; artı  işin teknik, hukuki, yasal altyapısıyla ilgili de adımlar atacağımız süreci hızla  başlatacağız." şeklinde konuştu.
 
Berat Albayrak, Türkiye'nin  seçimlerden sonra reform dönemine,  ekonomi alanında da dengelenme sürecinin pozitif meyvelerinin alınacağı bir  döneme girileceğini belirterek, şunları ifade etti:
 
"Esas konu yeni ekonomi program bu değişimi ortaya koyacak,  dengelenme, disiplin ve değişim dediğimiz. Bir dengelenme sürecini başlattık, çok  disiplinli şekilde bunu uyguluyoruz ve bu sürecin sonunda 3 yıllık süreçte bir  değişimi Türkiye ortaya koyacak. Seçimden sonra dediğimiz konu özellikle  büyümeden enflasyona kadar, finansmandan, bankacılığa kadar tüm bu alanların  tamamında alt kırımların tamamını birer birer... Bunların bir kısmı yönetmelik  olacak, bir kısmı düzenleme olacak, bir kısmı kararname olacak, bir kısmı yasal  düzenleme diyeceğimiz, uygulama noktasında diyeceğimiz birçok alt kalemlerde bir  lansman niteliğinde zannediyorum, 8 Nisan haftasına yetiştirebilirsek genel bir  çerçeveyi aslında o hafta açıklamayı düşünüyoruz."
 
Albayrak, birçok alanda önemli yol haritası ortaya koyacaklarını,  vakit kaybetmeden ekonomiyi daha ileriye taşıyacaklarını belirtti.Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, seçimden sonra hal yasasının  Meclis'e sevk edilmesinin ardından ortaya konulacak uygulamalarla sebze meyve  fiyatlarının düşeceğini bildirdi.
 
Türkiye'nin yeni yönetim sistemiyle, başta ekonomi olmak üzere bütün  alanlarda bir üst lige çıkacak değişim ortaya koymasının lazım olduğunu söyleyen  Albayrak, şunları söyledi:"Ekonomideki tüm bu bakış açısı, işte finans piyasalarında başladı.  Dünya bu kadar zor döneme girerken Türkiye olarak biz eski kodlarla okuyamayız  hiçbir resmi. Muhataplarımızı, rekabet ettiğimiz ülkeleri, fırsatları,  tehditleri, tüm bu jeopolitik anlamda, küresel anlamda yaşanan süreçleri böyle  okuyamayız artık. Türkiye’nin altyapısı çok güçlü. Türkiye ne derseniz deyin...  Türkiye için benim ümitli, umutlu çok rahat ve özgüvenli bakmamın en büyük sebebi  fiziksel dediğimiz iletişim, ulaşım, altyapı olarak dünyadaki en güçlü ülkelerden  birisi. İnsan kaynağı altyapısı olarak çok güçlü. Toplumsal bilinç, şuur,  farkındalık, resmi okuma, adapte olma bu anlamda çok güçlü."
 
Türkiye'nin 2023'ü hedeflediğini işaret eden Berat Albayrak, "Çok  kutsal bir tarih. Halkın, milletin sistemi 100 yıl önce bu ülkeye bağışlanmış,  100'üncü yılını kutlayacağız. O zaman Türkiye 100'üncü yılında bir üst lige  çıkacaksa ekonomik anlamda da bu refleksi gösterecek tüm bu adımları atarak hazır  olmak zorunda. Dünyada çarpışmalara doğru hızla gittiğimiz bir iklim var, o  çarpışmalar ciddi fırsatları da beraberinde getiriyor." dedi.
 
"Para ve maliye politikası eş güdümlü bir şekilde normalleşecek"
 
Piyasanın genelinde ciddi bir toparlanma gözlemlediğini ifade eden  Albayrak, bunu piyasa faizlerinden, reel sektör güven endeksinden, reel sektörün  gelecek ay beklentilerinden gördüklerini ifade etti.
Trendin çok daha olumlu ve pozitif gideceği yönünde genel bir  mutabakat olduğuna dikkati çeken Albayrak, "Merkez Bankası'nın da özellikle bu  noktada katkıda bulunmak için Türkiye'de para politikasına yönelik bir bakış  açısı var. Benim gözlemlediğim bunu başarılı bir şekilde uygulamaya devam  ediyorlar." ifadesini kullandı.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, attıkları ve atacakları adımlarla  birlikte sürecin çok daha hızlı pozitif yönde gelişeceğini dile getirerek,  ekonominin daha hızlı sürece adapte olmasıyla maliyetlerin, faizlerin Merkez  Bankasından bağımsız bir şekilde çok daha hızlı iyileşeceğini öngördüğünü,  bireysel, tüketici ve konut kredilerinde bunu gördüklerini belirtti.
 
Para ve maliye politikasının eş güdümlü bir şekilde normalleşeceğini  düşündüğünü ifade eden Albayrak, "Merkez Bankası herhalde kendine göre adımlarını  en doğru bir şekilde atacaktır." dedi.
 
Bankacılıkta yeni adım sinyali
 
Albayrak, bazı bankaların sermayelerini güçlendirilmesi ile ilgili  adımlar atılmaya devam edildiğini, seçimden sonra da bunun devam edeceğini ifade  ederek, yapılandırma, konkordato süreçleri, sınıflandırma süreçleri üzerindeki  çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.
 
Bankalarla birlikte firma süreçlerini çok yakından müşahede  ettiklerini dile getiren Berat Albayrak, "Özellikle kredilerin, hassas bir  şekilde takip edilmesi gereken sektörler başta olmak üzere daha olumlu  seyredeceğini göreceğiz. Bizim bir iki uygulamamız olacak, aslında bitirdik,  bankaların yapılandırmaları ve sınıflandırmaları ile ilgili kredi portföyleriyle  ilgili hususta belirli bir noktaya geldik, bankalarımızın çoğu ile mutabakata  vardık. Bu noktada da atacağımız adımlarla oluşabilecek risklere karşı bile  potansiyel kırılganlık alanlarını çok daha güçlendirmeye yönelik önemli kararlar  aldık, neticeleri görüyor olacağız. Bankacılık sektörü açısından ben çok rahat  bir konfor alanına sahip olduğumuzu düşünüyorum." diye konuştu.
 
"Rekabetçi bir vergi sistemi ekonomi için hayati öneme sahip"
 
Albayrak, bütçe gerçekleşmeleri ve hedeflerine ilişkin bir soru  üzerine, ilk iki ayda hedeften şaşmanın çok fazla olmadığına dikkati çekerek,  Merkez Bankası gelirleri hak ediş ödemelerinin öne alındığını, bunun iktisadi  faaliyetin normalleşmesinin hızlandırması açısından çok doğru bir hareket  olduğunu kaydetti.
 
Bu yıl bütçesi açısından gelir kalemleri ve tasarruf noktasında  konforlu alanları olduğunu ifade eden Albayrak, turizm, üretim, istihdam primleri  vergi gelirleri noktasından da çok daha pozitif katkılar geleceğini bildirdi.Bakan Albayrak, bütçenin 2019'da taahhütlerin yerine getirilmesi,  hedeflerin tutturulması açısından rahat bir alan olduğunu dile getirdi.Vergi reformu çalışmaları hakkında da bilgi veren Albayrak, "Rekabetçi  bir vergi sisteminin ekonomi için çok hayati öneme sahip bir alan olduğunu  düşünüyorum. Vergi gelirlerindeki artışın vergi oranlarını artırarak değil,  optimize edilerek yapılması gerektiğini düşünen insanlardan biriyim. Bunun  çalışmaları bir noktaya geldi. Zannediyorum, mayısa kadar genel bir çerçeve  oluşur." ifadelerini kullandı.Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, vergi reformunda mükellef odaklı  yaklaşımı benimsediklerini dile getirerek, "Müşteri memnuniyeti diye bir şey var.  Yazdan önce bu vergi reformunu bir noktaya getirmeyi amaçlıyoruz." dedi.
 

ETİKETLER