Bakan Albayrak CNN TÜRK canlı yayınında açıkladı: Fiyatları aşağıya çekeceğiz

13 Haziran 2018 Çarşamba - 22:00 | Son Güncelleme : 14 06 2018 - 0:16

Hande Fırat moderatörlüğünde Demirören Medya Grup Başkanı, CNN TÜRK- Kanal D İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal ve Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik sordu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yanıtladı.


TANAP projesiyle ilgili olarak, projenin çok büyük bir strateji ile yürütüldüğünü belirten Bakan Albayrak, "Dünya sahnesinde adını duyuran bir proje oldu" dedi.
 
Siyasetteki 'bor' polemiğine değinen Bakan Albayrak, "Ciddiye alınmayacak bir muhalefet var. Türkiye çok büyük adımlar atacak." dedi.
 
Akkuyu projesiyle ilgili Bakan Albayrak, "2023'de Akkuyu'nun ilk etabı devreye girecek. 2.'nin yeri aşağı yukarı belli; büyük ihtimal Trakya Bölgesi olacak. Nedeni de bu bölgenin çok fazla kullanımı var enerjide. Ancak bu bölgede üretim fazla yok. Hem kaynağında üreteceğiz, hem arz talep dengesi nedeniyle. 2018 yılında büyük bir ihtimalle detaylarını açıklayacağız." ifadelerine yer verdi.
 
Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle;
 
Dün TANAP töreninde tarihi bir lansmanla ifade etsek de söylenin de ötesinde tarihi bir projeyle karşı karşıya olduğumuzu milletimizin bilmesi gerekiyor. Enerji konusunda çok önemli bir coğrafyada bulunuyoruz ve çok önemli adımlar atıyoruz. TANAP cumhuriyet tarihinin bence en önemli projelerinden biri.
 
"ÇOK SES GETİRECEK PROJELER AÇIKLAYACAĞIZ"
 
Birileri bunu siyasi pazarlık olarak görüyorsa bunu da ayrıca düşünmek lazım. Karadeniz'e de inşallah ikinci sondaj gemimizi göndereceğiz. 55 milyar dolar bu alanda ithalata kaynak ayırdık. Özellikle bölge coğrafyasında işbirliği yapacağımız görüşmeler yapıyoruz. İlerleyen zamanlarda çok ses getirecek projeler açıklayacağız.
 
"81 İLİN TAMAMINA DOĞALGAZ GETİRMİŞ OLACAĞIZ"
 
Diğer ülkelerden aldığımız gazlarda da fiyatları aşağıya çekeceğiz, halkımıza daha ucuz bir hizmet vereceğiz. 2018 yılı itibariyle 81 ilin tamamına doğalgaz getirmiş olacağız. Hatta önümüzdeki süreçte ilçe sayısını 100'e taşıyacağız. Alt yapımızı daha da arttıracağız.  Doğalgaz gitmeyen ilimiz kalmayacak.
 
 
"TÜM BİLİMSEL DATALARI TOPLADIK"
 
Enerji konusu hakikatten çok önemli, halka anlatılması da çok önemli. Türkiye'nin enerji fiyatları konusunda çok önemli adımlar atıyoruz. Tüm bilimsel dataları topladık.
 
"DENETİM MEKANİZMASI OLUŞTURDUK"
 
Sağlık, iş sağlığı, güvenliği tarafını da dönüştürmek zorundayız. Geçen sene itibariyle çok önemli bir adım attık. 3 farklı maden ocaklarında denetim mekanizması oluşturduk. Maaş düzenlemesini, personel sayısını ona göre yaptık. Davulla zurnayla değil çat diye denetim yaptık.
 
"BAKANLIK SAYISI AZALACAK"
 
Bakanlık sayısı azalacak. Daha hızlı kararlar alınacak. Daha somut, aktif daha koordine Türkiye'nin bu alanda da kazan kazana dayalı yeni bir dönem başlayacak.
 
"YERİNİ BELİRLEDİK"
 
Borda önümüzde süreçte organize sanayi bölgelerinin dışında önemli merkezler inşa edeceğiz. Yerini belirledik ancak şu anda açıklamıyorum. Büyük merkezle beraber sanayi ile işbirliği yapılacak. Dünyadaki en gelişmiş örneği alacağız nükleerde de. İkisi de komşu olacak borla nükleer.
 
"BÜYÜK İHTİMAL TRAKYA BÖLGESİ OLACAK"
 
2023'de Akkuyu'nun ilk etabı devreye girecek. 2.'nin yeri aşağı yukarı belli; büyük ihtimal Trakya Bölgesi olacak. Nedeni de bu bölgenin çok fazla kullanımı var enerjide. Ancak bu bölgede üretim fazla yok. Hem kaynağında üreteceğiz, hem arz talep dengesi nedeniyle. 2018 yılında büyük bir ihtimalle detaylarını açıklayacağız. 
 
 
"AK PARTİ BENCE ÇOĞUNLUĞU SAĞLAYACAK"
 
Benim özellikle son 3 seçim öncesinde gördüğüm ve sonuçlarına da baktığımda özellikle yurt dışı olarak itelemeye rağmen; milletimizin Cumhurbaşkanımıza büyük bir teveccühü var. Benim şahsi beklentim Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda işallah neticelenecek. Parlamento seçiminde de AK Parti bence hem oy hem de vekil sayısı olarak çoğunluğu sağlayacak. Tabii burada halkı dinlemek çok önemli. Biz zaten uzun yıllardır bu şekilde çalışıyoruz. Sahada biz varız. Diğerleri sadece laf yetiştiriyor, sahada yoklar.
 
"BUNUN FARKINDA OLAN BİR TOPLUM VAR"
 
Güneydoğudaki resmi ben şöyle okuyorum. Hakkari dahil, Van Mardin toplumun resminde şunu gördüm. Son 15 senede 2 milyon fazla insan öldü Ortadoğu'da. Hepsi Müslüman. Bu operasyonun arkasında kim vardı? 15 Temmuz bu senaryoyla Türkiye'yi Suriye yapma planı mıydı? İşte toplumun bunu fark ettiğini gördüm. Son 15 senede sözde barış sürecini kullanarak genç nüfusun değerlerinden uzaklaştırmak için nasıl bir strateji gütmüş... Bunun farkında olan bir toplum var. 
 
CUMHUR İTTİFAKI
 
Yerli ve milli bir duruş sergileyen AK parti ve MHP'nin çok tarihi süreçlerde muazzam bir koordinasyonla yürüdüğünü görüyorum. Öbür tarafa bakıyorum. Cumhur ittifakı Türkiye'nin bekaa ittifakıdır. Güven ve iş birliği koordinasyonu var. Cumhur ittifakı şu son dönemde muazzam önemli işlere imza attı. 
 
"15 TEMMUZ'A KADAR SESLERİNİ ÇIKARMADILAR"
 
PKK ve FETÖ terör örgütü mü? Evet. Peki bu sadece bir siyasi partinin işi mi bir ulusun işi mi? Biz AK Parti ve devlet için temizlik sürecini başlattığımız da 15 Temmuz'a kadar seslerini çıkarmadılar. Bizim bu adamlarla küresel olarak mücadele etmemiz için yek vücut olmamız lazım. Peki kim yek vücut kim değil? Umulur ki 11 Eylül sonrasında ABD iktidarı ve muhalefetiyle hep beraber mücadele etti. Yerli ve milli olmak budur.
 
"TÜRKİYE BATININ EN BÜYÜK MÜTTEFİKİDİR"
 
Türkiye batı ile olan ilişkilerinde her zaman dürüst oldu. Türkiye'de yeni bir süreç var. Bunun kabullenilmesi önemli. Türkiye artık eski Türkiye ile çok ayrışıyor. Her zaman işbirliğine açık ve dürüstüz.
 
Karşı tarafta samimi olursa Türkiye batının en büyük müttefikidir. Stratejik müttefikiz diyeceksiniz bizim sınır bölgelerimize her gün füze atılacak. Biz sizden savunma füze istiyoruz vermiyorsun. Başka taraftan alalım diyoruz ona da karşı çıkıyorsun.
 
"HEPSİNE TEK TEK BAKTIM"
 
En son Cumhurbaşkanımız da OHAL konusunda yeni bir pencere açtı biliyorsunuz. 100 küsur gazeteci tutuklu deniyor. Ben merak ettim hepsine tek tek baktım. Gazetecilik mesleği ile alakalı değil, terör örgütü ve bağlantılı olduğu için... Eleştiri ve köşe yazısı yazdığı için değil.
 
"HİÇ BİR ZAMAN ONLARA YANLIŞ YAPMADIK"
 
Kuzey Irak Bölgesel Hükümeti ile ilgili ilişkiler konusunda bölge insanın bazı gerçekleri bilmesi lazım. Erdoğan liderliğinde red, inkar, asimilasyon politikalarının üzerine gidildi. Barzani ilişkilerinde de son 10 yılda büyük destek olmuştur Türkiye. Ama geçtiğimiz süreçte yaşananlar maalesef kırgınlıklar oluşturmuştur. Ancak bir hiç bir zaman onlara yanlış yapmadık. Kuzey Irak hükümeti özelinde benim gördüğüm, Türkiye'de kırgınlık yarattıklarının farkındalar. Ben zaman içinde bu kırgınlığı telafi edecek adımlar atacaklarını düşünüyorum.
 
 

ETİKETLER