Bakan Albayrak'tan enflasyon açıklaması

AA |  04 Mart 2019 Pazartesi - 11:06 | Son Güncelleme : 04 03 2019 - 11:53

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya üzerinden enflasyon rakamlarına ilişkin paylaşımlarda bulundu.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, şubat ayı  enflasyon rakamının, alınan tedbirlerin etkisini gösterdiğini ve enflasyonun  gerilemeye devam edeceğini belirterek, "Gıda enflasyonunun mevsimsel olumsuz  etkiye rağmen beklentilerin altında kalması, tanzim satış kararının gıda  fiyatlarını baskılamadaki başarısını göstermiştir." ifadesini kullandı. 
 
Bakan Albayrak, şubat ayı enflasyon rakamlarını sosyal medya  hesabından değerlendirdi.
 
Tüketici fiyat endeksinin şubat ayında yüzde 0,16 artarak  beklentilerin altında gerçekleştiğine işaret eden Albayrak, yıllık tüketici  enflasyonunun ise uzun bir süre sonrasında yüzde 19,67 ile yüzde 20 seviyesinin  altında gerçekleştiğini aktardı.
 
Albayrak, "Şubat ayı enflasyon rakamı, alınan tedbirlerin etkisini  gösteriyor. Enflasyon gerilemeye devam edecek. Özellikle yüzde 19,02'den yüzde  18,12'ye gerileyen çekirdek enflasyon, düşüş eğiliminin giderek belirginleştiğini  ortaya koyuyor. Üretici fiyat endeksindeki ciddi düşüş de enflasyondaki düşüşün  güçlenerek devam edeceğini gösteriyor. Gıda enflasyonunun mevsimsel olumsuz  etkiye rağmen beklentilerin altında kalması, tanzim satış kararının gıda  fiyatlarını baskılamadaki başarısını göstermiştir." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Tüm kalemlerde güçlü düşüşler göreceğiz"
 
Önümüzdeki sürecin enflasyon açısından çok daha iyimser olduğunu  aktaran Albayrak, şunları kaydetti:
 
 "Mevsimsel olumsuzlukların geride kalması ve ikinci çeyrekten itibaren  özellikle gıda tarafında atacağımız yapısal adımlarla, yaz aylarından itibaren  tüm kalemlerde güçlü düşüşler göreceğiz. 2019'u Yeni Ekonomi Programı'ndaki  hedeflerimizden daha iyi bir performans ile kapatacağımıza ve tek haneli  enflasyon hedefimize beklenenden daha kısa sürede ulaşacağımıza inancımız tam."
 

ETİKETLER