Bakan Albayrak müjdeyi verdi: Yüzde 10'a indirdik

AA |  30 Temmuz 2020 Perşembe - 22:26 | Son Güncelleme : 31 07 2020 - 0:35

Bakan Albayrak, ''Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var. İş yeri kira stopajını yüzde 20'den 10'a indirdik. Yolcu taşımacılığı, düğün organizasyonu, konut onarımı, tamir, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e indirdik'' açıklamasını yaptı.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı paylaşımda, "Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var. İş yeri kira stopajını %20'den %10'a Yolcu taşımacılığı, düğün, nikah organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde KDV'yi %18'den %8'e indirdik." ifadelerine yer verdi.
 
 
KDV'deki indirim müjdesini de veren Bakan Albayrak, "Ayrıca; KDV oranı %8 olan konaklama ve yeme-içme hizmetlerinde ve sinema, tiyatro, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerde KDV'yi %1'e indirdik. Esnafımızı her alanda desteklemek için üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu indirimler esnafımıza ve milletimize hayırlı olsun." açıklamasında bulundu.
 
RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından  açıklanan yeni vergi indirimlerinin detayları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna  göre, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) etkilenen ekonomik faaliyetlere destek  sağlanması amacıyla çok sayıda hizmet kolunda katma değer vergisi (KDV)  oranlarında yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere indirime gidildi. 
 
Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Kararla, Kovid-19'dan etkilenen ekonomik faaliyetlerin hızla  normalleşmeye dönmesine katkı sağlanması amacıyla bazı hizmetlerde geçici olarak  yıl sonuna kadar vergi indirimleri uygulanacak.
 
Buna göre, belirlenen sektör ve iş kollarında tanımlı mal ve  hizmetlerin sunulmasında uygulanan KDV oranları, yıl sonuna kadar geçerli olmak  üzere yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi.
 
Bu sektör ve iş kolları, iş yeri kiralama hizmeti, kongre, konferans,  seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl  salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri  ile güzellik salonunda verilen hizmetler, terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil  ürünlerinin onarım ve tamiratı, ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı  boyama hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil  ürünlerini ütüleme hizmetleri ile halı ve kilim yıkama hizmetleri olarak  belirlendi.
 
 Söz konusu vergi indiriminden, malzemeleri hariç aşağıdaki faaliyetler  de yararlanacak:
 
"Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı, evde  kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık  makinesi, fırın, klima gibi) bakım ve onarımı, tüketici elektroniği ürünlerinin  (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar gibi) bakım ve onarımı,  evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi gibi)  (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı, ev ve bahçe gereçlerinin bakım  ve onarımı, mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı, bilgisayarların,  iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı, müzik aletlerinin  bakım ve onarımı, çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık  hizmetleri, motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması  hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı, hane  sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri."
 
 Ayrıca, genel orana tabi yeme-içme hizmetleri (alkollü içeceklere  isabet eden kısmı hariç), yolcu taşımacılığı hizmetleri, genel orana tabi süs  bitkileri ile çiçek teslimleri de KDV indiriminden faydalanacak.
 
Ancak bu hizmetlerle beraber sunulan malzemeler indirim kapsamında yer  almayacak. Malzemeler hangi orana tabi ise o orandan vergilendirilmeye devam  edecek.
 
Turizmle bağlantılı sektörlerde yüzde 1 KDV uygulanacak
 
 Diğer taraftan, yine salgın döneminde en çok etkilenen sektörlerden  turizm ile doğrudan ve dolaylı ilgili olan konaklama hizmeti, yeme-içme  sektöründe verilen hizmetler ile sinema, tiyatro, opera, operet, bale ve müze  giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerin yüzde 8 olan KDV oranları da yıl sonuna  kadar geçici olarak yüzde 1'e indirildi.
 
Esnaf ve tüccarın kira ödemesine vergi desteği
 
 Ayrıca alınan tedbirler kapsamında, iş yerlerinin gayrimenkul  kiralamalarında uygulanan yüzde 20 gelir vergisi stopaj oranı da yıl sonuna kadar  yüzde 10 olacak.
 
Gelir Vergisi Kanunu'nun 94'üncü maddesinde sayılan esnaf, tüccar,  serbest meslek erbabı, şirketler gibi kişi, kurum ve kuruluşlar iş yerleri için  kira ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılıyor. Mevcut uygulamada,  kiracı olan söz konusu mükelleflerin, yaptıkları kira ödemelerinin brüt tutarı  üzerinden yüzde 20 gelir vergisi tevkifatı yapması gerekiyordu.
 
 Yapılan düzenlemeyle 31 Aralık 2020 tarihine kadar nakden veya hesaben  yapılan kira ödemelerine yüzde 10 gelir vergisi kesintisi yapılacak. Böylece  kesinti yapmakla yükümlü mükelleflerin gerçek kişilere, kooperatiflere, dernek ve  vakıflara yapacakları kira ödemelerine yüzde 10 oranı geçerli olacak.
  
 

ETİKETLER

Bayram İş yeri kira