Bakan Albayrak: Bu yıl içinde somut adım atacağız

AA |  08 Mart 2019 Cuma - 10:35 | Son Güncelleme : 08 03 2019 - 10:49

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'deki yerli ve yabancı yatırım yapan tüm reel sektörün, küresel rekabet ikliminde çok daha avantajlı konuma geleceğinin altını çizerek, "Çok detaylı bir vergi reformu süreci başladı. Bu yıl içinde bununla ilgili çok somut adım atacağız" dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Finans Merkezi Konferansı'ndaki konuşmasında,  Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nin (TSPB) sektör için öneminden bahsetti.
 
Yatırımcılara daha kaliteli ürün ve hizmet sunma amacıyla sermaye  piyasalarını geliştirmenin, ülke kalkınmasına katkı sağlamanın önemine dikkati  çeken Albayrak, konferansa katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Göreve geldikleri ilk günden beri, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet  Sistemi'nin öncelikli stratejilerinin başında Türkiye'ye çok güçlü bir finansal  mimari kazandırmanın geldiğini anımsatan Albayrak, şunları kaydetti:
 
"Hele de geçtiğimiz sene yaşananlardan sonra bunun öneminin, sadece  finans piyasası oyuncuları açısından değil, tüm Türkiye için ne kadar önemli  olduğunu mütemadiyen ifade ettim. Ekonomik büyümenin sürdürülebilir kılınmasında,  mali piyasalar ve reel sektör arasındaki ilişkinin sağlıklı ve güçlü olmasının  kilit bir unsur olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle, sermaye piyasaları ve finans  sektörünün sağlam temeller üzerinde istikrarlı ve sağlıklı bir biçimde büyümesi  için gerekli tüm çalışmaları ve adımları hayata geçirmeye başladık.
 
Sermaye piyasalarımızın geliştirilmesi ve derinleştirilmesi amacıyla  Yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nu yasalaştırdık. Borsa İstanbul AŞ çatısı altında,  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, İstanbul Altın Borsası ve Vadeli İşlemler  Opsiyon Borsasını birleştirdik. Sukuk gibi faizsiz yatırım araçlarının  gelişiminin önünü açtık. Geçmişte bu alanda gösterdiğimiz kararlılık ve somut  adımlara ek olarak Yeni Ekonomi Programı'nda açıkladığımız üzere Türkiye Emlak  Bankasını gayrimenkul finansmanını yönlendirecek kapasitede bir banka haline  getirecek şekilde yeniden yapılandırdık."
 
"Sermaye piyasalarını, sigortacılık piyasalarını genişleteceğiz"
 
Bakan Albayrak, sermaye piyasalarını daha ileriye taşımak ve  kalkınmaya daha somut destek vermek amacıyla Türkiye Kalkınma Bankasını görev  alanlarını genişleterek, ismini de değiştirerek yeniden yapılandırdıklarını  anlattı.
 
Banka bünyesinde faaliyet gösteren Varlık Finansman Fonu'nun yakın  dönemde aralık ayında 3 milyar 150 milyon TL tutarında Türkiye'nin en büyük  varlığa dayalı menkul kıymet ihracını tamamladığını anımsattı.
 
Albayrak, ihracın başarısı kadar ihraç edilen ürünün yapısının, kamu  ve özel sektörün ihraçta gösterdiği iş birliğinin Türk sermaye piyasalarının  derinliği açısından ilerleyen döneme ilişkin de çok olumlu bir görünüm ortaya  koyduğunu dile getirdi.
 
Bu çerçevede ilerleyen dönemde de yurt içinde ve yurt dışında hem  nitelikli yatırımcıya satış hem de halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik  kazandırma çalışmalarına devam edeceklerini bildiren Albayrak, konuşmasına şöyle  devam etti:
 
"Hele de yakın dönemde... Niye? Malum seçim, belirsizlik falan  mevduatlar coştu. 200 milyar TL'ye kadar yürüdük. Şimdi seçimden sonra ne olacak  bu paralar? Yavaş yavaş, yeni enstrümanlara kaymaya başlayacak. Onun için bu  hazırlıklar noktasında, alternatif çeşitliliği genişletmemiz lazım ki, bu  ekosistemi, bu anlamda da büyütelim. Bu derinliği artırdığımız tüm bu adımlarla  birlikte, bankacılık dışı finans sistemimizi daha da genişletmiş ve dengeli,  riskin dağıtıldığı bir finansal mimariye ulaşalım.
 
Türkiye'deki finansal ekosistem... Türkiye'de bankacılık sistemi var,  gerisi maalesef hepinizin malumu. Yüzde 90'ından fazlası bankacılık sektörüyse  hangi finansal sistemden bahsediyoruz? Biraz sermaye piyasalarını, sigortacılık  piyasalarını genişleteceğiz. Çok açık ve net ifade ediyorum. Atılacak adımlarla  ilgili somut, yasal, yönetmelik, sermaye enjeksiyonu da başta olmak üzere, yakın  dönemde güzel bir haberimiz olacak, yeni bir fon oluşturulması noktasında... Onu  artık seçimden sonraya bırakalım."
 
Albayrak, ekosistemin büyümesi için ve Türkiye'nin stratejik sektörel  dönüşümü ile ilgili gerekli çalışmaları yapacaklarını, stratejik bazı adımları,  yol haritasını destekleyecek şekilde ortaya koyacaklarını bildirdi.
 
 
"Türkiye, dünyanın yakından tanıdığı pazar ve piyasalara sahip"
 
Berat Albayrak, son yıllarda, küresel piyasalarda likiditeye erişimin  zorlaştığını ve finansal maliyetlerin arttığını söyledi.
 
Bahsettiği adımlar ve devreye alınacak yeni enstrümanlarla sermaye  piyasalarının daha da güçlenmesinin ve sürdürülebilir-sağlıklı büyümeyi  sağlayacak finansal altyapıyı inşa etmesinin çok daha güçlü olacağını belirten  Albayrak, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Türkiye, dünyanın yakından tanıdığı pazar ve piyasalara sahip.  Reel  sektörden finans piyasalarına kadar tüm alanlarda dünyanın farklı bölgelerinden  yatırımcılara ev sahipliği yapıyor olması ve bunun ötesinde bölgesindeki en  gelişmiş demokrasi belki de tek ve siyasal istikrara sahip olması sayesinde  yatırımcı güvenini her geçen gün artırıyor.
 
Türkiye, sadece 4 saatlik uçuş mesafesinde, Hindistan'dan Londra'ya,  Dubai'den Moskova'ya kadar dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini, dünya gayrisafi  milli hasılanın üçte birine sahip bir merkezde. Bu noktada yer alan bir gelişmiş  demokrasi, istikrarlı siyasi resmi, güçlü ekonomik ve fiziksel altyapısı ile  stratejik konumunun sağladığı avantajlarla Türkiye, hala bu bölgenin en önemli  yatırım merkezi özelliğini taşıyor."
 
 
"Türkiye önemli bir ivme yakaladı"
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin ulaşım, iletişim  enerji altyapılarında, küresel ölçekte en rekabetçi ülkelerden biri konumuna  geldiğini belirterek, fiber, GSM başta olmak üzere tüm altyapıda muazzam bir  dönüşüm yaşandığını, Türkiye'nin, çok güçlü rekabet avantajını elde eden  ülkelerden biri olduğunu  aktardı.
 
Bakan Albayrak, 2008 krizinde Türkiye'nin istikrarlı ekonomi  politikaları ve başarılı performansı ile krizi fırsata çevirebildiğini,  sonrasında da  önemli bir ivme yakaladığını kaydetti.
 
Krizin eş anlamlı olarak fırsatları da beraberinde getirdiğine dikkati  çeken Albayrak, şöyle devam etti:
 
"Biz yine doğru adımları atarak, 10 Ağustos süreci sonrası lansmanda  ve eylülün ortasında ifade ettiğim gibi yine bu salonda, doğru politikaları  hayata geçirerek Türkiye son 5 yılda yaşadığı bütün badirelerden, 'Öldürmeyen acı  güçlendirir.' felsefesiyle her birinden bağışıklık sistemini daha da  güçlendirerek çıkan bir ülkeye, ekonomiye dönüştü.
 
Türkiye'nin siyasi ajandasında, 15 Temmuz'da yaşadığı travmaya rağmen  ekonomi birinci sırada. Yönetişimi, düzenlemesi, yasal altyapısı ile bu ilişki  kazan-kazana dayalı, dürüst, açık, şeffaf ve kurumsal bir felsefe ile Türkiye'yi  ve paydaşlarını, çok daha ileriye taşıyacak bir fırsatlar zincirini de ortaya  koyuyor. Küresel anlamda tartışacak, kaygı duyacak maalesef endişeye kapılacak  çok fazla şey var."
 
"Proje kapsamında birçok uygulamayı hayata geçirdik"
 
Albayrak,  hedefledikleri finansal mimarinin oluşturulmasında kritik öneme sahip unsurların  başında, İstanbul'un güçlü bir küresel finans merkezi haline dönüştürülmesinin  geldiğine işaret etti.
 
Bu amaçla AK Parti hükümetleri döneminde İstanbul Finans Merkezi (İFM)  Projesi'ni başlattıklarını ve bu proje kapsamında birçok uygulamayı hayata  geçirdiklerini belirten Albayrak, şunları kaydetti:
 
"Kamu sermayeli katılım bankası kurulması hedefi kapsamında Ziraat  Katılım Bankası AŞ'yi ve Vakıf Katılım Bankası AŞ'yi kurarak bu çerçevede  faaliyete geçirdik. Faizsiz Finans Koordinasyon Kurulu'nu 2015 yılında  oluşturduk. İstanbul Tahkim Merkezi'ni kurarak işler hale getirdik. İstanbul'da  ülkemizin ilk tematik teknoparkı olan Finans Teknopark'ı kurduk. Yatırım  fonlarının dağıtım kanallarının genişletilmesi ve yatırımcıların tek bir  platformdan birçok yatırım fonuna ulaşabilmesi adına Türkiye Elektronik Fon  Dağıtım Platformu'nu yapılandırdık.
 
Fiziki altyapı ile ulaşım ağının kurulmasına yönelik faaliyetler  kapsamında İFM kümelenme bölgeleri ile Sabiha Gökçen Havalimanı, metro, Marmaray  ve diğer raylı sistemlerin bağlantılarının kurulması için gerekli projeleri  hazırladık."
 
Bakan Albayrak, İstanbul'un uluslararası finans merkezleri arasında  üst sıralarda yerini alması amacı doğrultusunda, ilerleyen dönemde de bu  çalışmaların çok daha hızlanarak devam edeceğini vurgulayarak, bu kapsamda,  organize piyasalarda işlem gören türev araçların çeşitliliğini artırarak, sermaye  piyasalarını daha da derinleştireceklerini kaydetti.
 
"Bu yıl içinde somut adım atacağız"
 
Berat Albayrak, finansal araçlarla bunların dayanak varlıklarına  ilişkin vergi uygulamalarında da ciddi revizyonlara gittiklerini dile getirerek,  şu bilgileri verdi:
 
"Tüm vergi mimarisi ile ilgili büyük bir reform çalışması eş anlı  başladı. Vergi Konseyimizle yaptığımız toplantıda, Türkiye'deki yerli ve yabancı  yatırım yapan tüm reel sektörün, küresel rekabet ikliminde çok daha avantajlı  konuma geleceği, çok detaylı bir vergi reformu süreci başladı. Bu yıl içinde  bununla ilgili çok somut adım atacağız, alt kırılımlarından biri de sermaye  piyasaları noktasında çünkü bir Finans Merkezi, iki tuğla örmek, üç bina dikmek  değil, üç bina dikerek Finans Merkezi olunmaz. Bunu tam anlamıyla tüm ayakları  ile destekleyecek bir ekosistemi oluşturmak zorundasınız.
 
İFM kümelenme bölgelerinde, bu altyapı iyileştirmelerini her geçen gün  daha da geliştiriyoruz. Bu çerçevedeki mevcut fiziki lokasyonla ilgili muhtemelen  bu ay bitmeden, tüm paydaşlarla koordineli şekilde, projenin revizesi de dahil  birçok açıdan, zamanlaması, bitiş tarihi, hangi kurumların gireceği, hangi  kurumlarla birlikte yapı oluşması ile ilgili yol haritasını güncelleyerek  İstanbul Finans Merkezi Projesi'ni 2023 yılından önce hayata geçirmeyi  planlıyoruz."
 
Albayrak, her ay düzenlenen Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi  toplantılarında, İFM'nin arzu edilen kapasite ve etkinlikte hayata geçirilmesi  için atılması gereken adımları ele aldıklarını anlattı.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Küresel ekosistemin  kodlarının yeniden yazıldığı, pastasının yeniden paylaşıldığı, dengelerinin  yeniden oluşturulduğu böyle bir dönemde Türkiye olarak, dünyadaki birçok ülkeden,  bir adımdan daha fazla önde olduğumuz birçok avantajlı nokta var. Finans Merkezi  konseptini, yeni bir bakış açısıyla yüz adım daha ileri taşımak için hepimize  büyük iş düşüyor. Bu projenin lafta değil, icraatta hayata geçmesi için sonuna  kadar her türlü desteği vermeye hazırız." diye konuştu.
 
Bakan Albayrak, konuşmasının ardından katılımcılarla aile fotoğrafı  çektirdi.

ETİKETLER