Bakan Albayrak, ABD Başkanı Trump ile görüştü

16 Nisan 2019 Salı - 8:02 | Son Güncelleme : 16 04 2019 - 9:52

Beyaz Saray'da tarihi Türkiye zirvesi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Bakan Albayrak, "Hazine Bakanı Steve Mnuchin ve Kıdemli Başdanışman Jared Kushner ile iş birliğimizi artırmaya yönelik adımları görüştüğümüz toplantılar sırasında, ABD Başkanı Sayın Donald Trump tarafından kabul edildik. Kendilerine Cumhurbaşkanımızın selam ve mesajlarını ilettik" dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Beyaz Saray temaslarında tarihi bir görüşmeye imza attı. Bakan Albayrak , Washington’da, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Başkanı'nın kıdemli danışmanı Jared Kushner ile ekonomik işbirliğinin görüşüldüğü toplantılar sırasında ABD Başkanı Donald Trump tarafından da kabul edildi.

Rusya eksenli S-400 gerginliği ve dolarda yaşanan hareketlilikle aynı döneme denk gelen bu görüşmenin gayet sıcak geçtiğini belirten Albayrak, pozitif bir havada gerçekleştiğini söyledi. Beyaz Saray ve Türkiye adına bugüne kadar yapılan görüşmelere bakıldığında, bir ABD Başkanı ile bir Türk Bakan’ın gerçekleştirdiği ilk görüşme olarak takvimlerde yer alacak olan bu teması değerlendiren Albayrak, bu temasın ABD’nin Türkiye’ye verdiği önemin göstergesi olduğunu ifade etti.  Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Washington'daki  temaslarını değerlendirdi. Albayrak, görüşmeler sırasında ABD Başkanı Trump  tarafından kabul edildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:  "Hazine Bakanı Steve Mnuchin ve Kıdemli Başdanışman Jared Kushner ile  iş birliğimizi artırmaya yönelik adımları görüştüğümüz toplantılar sırasında, ABD  Başkanı Sayın Donald Trump tarafından kabul edildik. Kendilerine  Cumhurbaşkanımızın selam ve mesajlarını ilettik."

 

 
Öte yandan Bakan Albayrak, DEİK bünyesindeki Türkiye-ABD İş Konseyi ve American Turkish Concil’ın (ATC) 37’nci yıllık ortak toplantısında yapacağı konuşma öncesinde  temaslarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Milliyet'ten Şükrü Andaç'ın haberine göre, Albayrak, Türkiye’nin gelecek adına dünyada önemli bir oyuncu olacağına değindi. Albayrak temaslarla ilgili şu noktalara dikkat çekti: 
Perşembe gününden itibaren toplantılarımız vardı. Pazartesi günü de iki tane programımız vardı. Bir tanesi Beyaz Saray’da muhataplarımızla… Hazine ve Ticaret Bakanlığıyla ilişkili muhataplarımızla görüşmemiz oldu. 20 milyar dolarlık ticaret hacminin 75 milyar dolara taşınmasıyla ilgiliydi. Öncesinde dar çerçevede toplantı yapıldı, sonra ABD Başkanı bizi kabul etti. Cumhurbaşkanımızın bazı mesajları vardı, onları kendisine ilettik. Gayet pozitif, olumlu, yapıcı bir görüşme gerçekleşti.
 
Her ne kadar bakanlığımızla alakalı konuları görüşmek için gelmiş olsak da başvurumuza bağlı olarak sayın başkanla da temasımız oldu. Mesajlarımızı ilettik, kendilerinden gayet pozitif bir geri dönüş aldık, gerekli mesajları da Türkiye’ye dönünce sayın cumhurbaşkanımıza ileteceğiz.
 
Ben Hazine ve Maliye Bakanıyım. Gözlemimi ifade edebilirim. Benim başkan düzeyinde görüştüğümüz konularda aldığım intiba gayet olumlu, yapıcı… 
 
Türkiye’nin ihtiyaçlarına dayalı S400’le alakalı süreçleri gayet makul bir şekilde dinleyip olumlu bir anlayış içinde bir bakış açısı sergilediğini gözlemlediğimi ifade edebilirim. 
 
(Bakan olarak böyle bir kabulü nasıl yorumluyorsunuz?) Kişisel olarak üzerime alındığım bir husus değil, Türkiye’ye verilen önemi, Türkiye’nin stratejik önemini gösteren bir husus. Sayın Başkanın Türkiye’ye karşı olumlu algısını ve Sayın Cumhurbaşkanımızla olan güçlü diyaloglarını gösteren bir husus. 
 
75 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ HEDEFİ
 
Sayın Başkan ile görüşmemizin dışında, Ticaret Bakanımız Ruhsar Hanım, Sayın Ross ve Sayın Başkanın danışmanı Kushner’in olduğu heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdik. Bu ticaret hacminin 20 milyar dolardan 75 milyar dolara artırılması noktasında kritik alanlarla alakalı daha detaylı bir çalışmayı genel hatlarıyla müzakere ettik. Akabinde belirlenecek olan sektörlerle ilgili alt grupların kurulması konusunda mutabakata varıldı. Yarın bu toplantının bir diğer fazı Washington’da devam edecek.

ETİKETLER