Bakan Akar, yeni askerlik sistemini değerlendirdi

AA |  10 Aralık 2019 Salı - 11:10 | Son Güncelleme : 10 12 2019 - 11:15

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin, "Bu sistem şimdi gayet güzel yürüyor. Beklenenleri karşıladığını söyleyebilirim. Vatandaşlarımızdan da olumlu tepkiler alıyoruz." dedi.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemi  ile kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda ürütülen çalışmalara ilişkin  açıklamalarda bulundu.
 
Akar, askere alma sisteminin 1927'de çıkarılan kanuna göre  yapıldığını, bu kanunun bütünlüğünü kaybetmesi nedeniyle 26 Haziran'da yeniden  düzenlendiğini söyledi.
 
Kanun hazırlanırken ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlarla  görüşülerek düzenlemenin bir bütün halinde olmasına gayret gösterdiklerini  belirten Akar, yeni askerlik sisteminde temel kriterlerin Türk Silahlı  Kuvvetlerinin ihtiyacının aksaksız ve eksiksiz bir şekilde karşılanması ile  gençlerin kişisel gelişimlerine, eğitimlerine, mesleki hayatlarına zarar  verilmemesi olduğunu vurguladı.
 
Akar, çalışmaların bu yönde gerçekleştirildiğini, sürdürülebilir,  modern bir sistemin ortaya çıkarıldığını ifade ederek, sistemin en önemli  özelliklerinden birinin de erkeklerin en az bir ay ortak bir eğitim almalarına  fırsat verilmesi olduğunu kaydetti.
 
Milli Savunma Bakanı Akar, şöyle devam etti: Yeni askerlik sistemiyle ilgili herhangi bir şekilde yanlışlık,  eksiklik, zafiyet doğar mı? Çok şükür öyle bir şey olmadı. Bizim üzerinde  durduğumuz en önemli konu, terörle mücadele harekatı, hudutların güvenliği, Kuzey  Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki bizim askeri varlığımız. Buradaki Kıbrıs Türk Barış  Kuvvetleri Alay'ında herhangi bir zafiyet doğar mı? Bunların hiçbiri olmadı.
 
Bizim yükümlü olarak askere aldığımız daha önce 217 bin 115 erbaş ve  erimiz vardı. Şu anda 230 bin 103 erbaş ve erimiz var. Sistem değişikliğinde  insanlarda bir endişe oluyor. Hesaplayamadığımız gözden kaçırdığımız bir şey  olmadı. Kazasız, belasız... Bir zafiyet doğmadı. 
 
"Yedek astsubaylığa müracaat olağanüstü"
 
Akar, 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunlarının da askerlik hizmetinde  bazı avantajlar elde etmek için asli mesleklerini bırakarak dört yıllık okul  mezunu olmak için bazı teşebbüslerde bulunduklarına işaret ederek, yedek  astsubaylık sisteminin gelmesiyle bunun ortadan kalktığını ve herkesin işi gücü  neyse onunla uğraştığını dile getirdi.
 
Bakan Akar, şunları kaydetti: Yedek astsubaylığa müracaat, teveccühü olağanüstü. Vatandaşlarımız  çok ciddi ilgi gösterdiler. Bizi de son derece sevindirdi. Temennimiz de  bunlardan bir kısmının sistemin gereği normal bir yıllık hizmetlerini bitirdikten  sonra askerlikte kalmaları. Böyle yetişmiş personelin silahlı kuvvetlere  katılmasıyla ilave bir eğitim öğretim sürecine ihtiyaç duymadan astsubaya sahip  olmamız anlamına gelir.
 
Gençlerimiz astsubay olduktan sonra belirli şartları  gerçekleştirdiklerinde subay olabilecekler. Yedek astsubaylarımız zaten  olabilecekler. Onların da hakkı vardı. Hatta erlerimiz dahi bunu yapabilecekler.  Er olacak, uzman olacak daha sonra astsubay olacak sonra subay olacak. Böyle bir  süreçte var. Yolları açık. Bu sistem şimdi gayet güzel yürüyor. Beklenenleri  karşıladığını söyleyebilirim. Vatandaşlarımızdan da olumlu tepkiler alıyoruz.  Yeni bir sistem. Bizim bütün duyarlılıklar onun üzerinde yakınen takip ediyoruz.  Burada herhangi bir düzeltmeye ihtiyaç varsa onu da düzeltmeye hazırız.
 
Bakan Akar, "Peygamber ocağı" olarak da adlandırılan Türk Silahlı  Kuvvetlerinin 82 milyon vatandaşının güvenliği, devletin, milletin, egemenliği ve  bağımsızlığı için başta PKK, PYD, YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör  örgütlerine karşı gece gündüz demeden "ölürsem şehit, kalırsam gazi" anlayışı ile  faaliyetlerini sürdürdüğünü vurguladı.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına ve güvenlik güçlerine  görevlerinde başarı dileyen Bakan Akar, "Bizim bu noktaya gelmemizde en büyük  paya sahip olan şehitlerimizi de saygıyla rahmetle anıyor, gazilerimize de  şükranlarımızı sunuyorum. Onların ailelerini de her zaman hürmetle anıyorum."  ifadelerini kullandı.
 
"Hiçbir canlıya şiddeti kabul etmiyoruz"
 
Milli Savunma Bakanı Akar, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda  Bakanlığının yürüttüğü çalışmalara da değindi.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile imzalanan protokolle  er ve erbaşlara eğitim verildiğini ayrıca üniversiteler, Diyanet İşleri  Başkanlığı dahil birçok kurumla da farklı çalışmalar yapılabilmesi için  görüştüklerini anlattı.
 
Bakan Akar, şu değerlendirmelerde bulundu: Kadınlar bizim annemiz, eşimiz, kardeşimiz. Bu çerçevede bakarak  onları el üstünde tutmamız gerek. Herhangi bir şekilde sadece kadına değil hiçbir  canlıya şiddeti kabul etmiyoruz. Er ve erbaşlarımıza da olabildiğince bunun  felsefi, dini, fikri ve ruhi temel değerlerini anlatmaya çalışıyoruz.  Eğitimlerden olumlu sonuçlar alıyoruz. Bunu da nereden anlıyoruz; sorular  başlıyor. 'Ama öyle ama böyle' şeklinde...Onları da arkadaşlarımız izah  ediyorlar. Olabildiğince topluma makul, mantıklı, değerler yetiştirme konusunda  katkılarımızı sürdürüyoruz.