Bakan Akar: Önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacak

AA |  16 Ağustos 2019 Cuma - 18:01 | Son Güncelleme : 16 08 2019 - 18:24

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, güvenli bölge konusunda mutabakatın iyi bir başlangıç olduğunu, Birleşik Müşterek Harekat Merkezi’nin tam kapasiteyle önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacağını belirterek, "Çalışmalar kapsamında belirlenen takvim şu ana kadar aksaksız uygulandı. Bundan sonra da aynı şekilde uygulanmasını bekliyoruz. Bunu yakından takip ediyoruz." dedi.


Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral  Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile  Şanlıurfa'daki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu.
 
Bakan Akar ve TSK'nin komuta kademesi, temasları kapsamında 20. Zırhlı  Tugay Komutanlığı'nı da ziyaret etti.
 
Bölgedeki birliklerin komutanlarıyla bir araya gelen Akar, çalışmalara  ilişkin brifing aldı. Bölgede son dönemde yaşanan gelişmelerin haritalar üzerinde   ele alındığı, eş zamanlı İHA görüntüleri ile gelişmelerin masaya yatırıldığı 3  saati aşkın  süren kritik toplantıya MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı. 
 
"İyi bir başlangıç yapıldı"
 
Bakan Akar ve beraberindekiler daha sonra Kara Kuvvetleri İleri  Müşterek Harekat Merkezi’ne geçti. Burada brifing alan Akar,  Suriye’nin  kuzeyinde güvenli bölge tesisi için ABD ile yapılan çalışmaları hatırlattı.
 
Bu kapsamda 5-7 Ağustos'ta Ankara'da gerçekleştirilen heyetler arası   görüşmeleri anımsatan Akar, "Görüşlerimizi, önerilerimizi, taleplerimizi tekrar  ortaya koyduk. Bu taleplerimizi açık ve net bir şekilde ABD’lilerden istedik."  diye konuştu.
 
Akar, görüşmelerde belli bir noktaya gelindiğini ifade ederek, şunları  söyledi: 
 
"Belli bazı ilerlemeler katedildi. İyi bir başlangıç yapıldı. Tabii ki  bu her şeyin bittiği anlamına gelmiyor, çalışmalar sürecek. TSK’yi temsilen  toplantıda bulunan arkadaşlarımız ve ABD’li muhataplarınca PKK’dan hiçbir farkı  olmayan YPG’nin bölgeden çıkarılması ve bunların elinde mevcut olduğunu  bildiğimiz ağır silahların toplanması konusunda mutabakat sağlandı. Ayrıca tünel,  mevzi ve benzeri tahkimatın da bir bütün halinde ele alınıp bunların tamamının  tahrip edilmesi konusunda ABD’li muhataplarımızla anlaştılar. Buna ilaveten Türk  ve ABD Silahlı Kuvvetleri arasında istihbarat değişimi yapılacak. Sonuç olarak bu  çalışmalarla evlerini terk eden Suriyeli kardeşlerimizin güven ve huzur içinde  bir an önce evlerine dönmelerini sağlayacağız."
 
"Bir terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz"
 
Çalışma takvimine de değinen Bakan Akar, şöyle konuştu:
 
"Bunları yaparken bir takvim üzerinde mutabakat sağlandı. Bu  belirlenen takvim şu ana kadar aksaksız uygulandı.  Bundan sonra da aynı şekilde  uygulanmasını bekliyoruz. Bunu yakından takip ediyoruz. Bu takvimin uygulanması  konusunda son derece dikkatli ve hassasız. Geçmişte edindiğimiz tecrübelerden de  hareketle hiçbir şekilde gecikmeye göz yummayacağız. Bunu muhataplarımıza  söyledik, söylemeye devam ediyoruz."
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları ve talimatları  doğrultusunda tüm Suriye sınırı boyunca gerekli tedbirlerin alındığını   vurgulayan Akar, "Ülkemizin güneyinde, Suriye’nin kuzeyinde hiçbir şekilde bir  terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz." diye konuştu.
 
"Teknik çalışmalar devam ediyor"
 
Bakan Akar, güvenli bölge konusundaki mutabakata ilişkin ise şu  açıklamalarda bulundu:
 
"Hava sahasının kontrolü konusunda da ABD'li müttefiklerimizle  stratejik ortaklık ruhuna uygun şekilde görüşmelerimizi sürdürdük. Hava sahasının  kontrol ve koordinasyonu ile birçok konuda genel olarak anlaştık. Teknik  çalışmalar devam ediyor. Bu mutabakata bağlı olarak 14 Ağustos'tan itibaren de  İHA'larımız bölgede uçmaya başladı.
 
Güvenli bölgedeki faaliyetlerin koordinasyonu ve yönetimi için de  Birleşik Müşterek Harekat Merkezi'nin kurulma çalışmaları devam ediyor. ABD'den  gelenler oldu. Bizim arkadaşlarımızla çalışarak bu harekat merkezi için gerekli  hazırlıkları yaptılar. Büyük ölçüde hazırlıklar tamamlandı. Özellikle kritik  fonksiyonların tesisi gerçekleşti, diğer konularda da çalışmalar devam  etmektedir. Birleşik Müşterek Harekat Merkezi tam kapasiteyle önümüzdeki hafta  çalışmaya başlayacak."
 
"Hudut namustur"
 
Çalışmalar kapsamında ABD Avrupa Kuvvetler Komutan Yardımcısı’nın hem  Genelkurmay Karargahı'ndaki hem de Şanlıurfa'daki çalışmalara katıldığını  belirten Akar, ABD’li komutanın, görüşmelerinin ardından Türkiye’den ayrıldığını  söyledi.
 
Güvenli bölge konusunu hassasiyetle  takip ettiklerini,  bununla  ilgili Bakanlık olarak açıklamalarda bulunduklarını anımsatan Akar, "Açıklanan  bilgilerin geçerli olduğunu ve bunlara itibar edilmesi gerektiğini de kamuoyuyla  paylaşmak istiyorum." diye konuştu.
 
Bakan Akar, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
 
"Amacımız öncelikle sınırlarımızın güvenliğini sağlamak. Bizim için bu  çok önemli. Gerçekten bizim bu hakkımız, görevimiz, sorumluluğumuzdur. 'Hudut  namustur' diyoruz ve hudut güvenliğini sağlamak için bütün arkadaşlarımız  huduttaki görevlerini aksaksız, eksiksiz yerine getirmeye devam ediyorlar.  Güvenliği sağlamak için de PKK’ya geçit vermemek gerekiyor. PKK’dan hiçbir farkı  olmayan YPG de bölgedeki mevcudiyetini sürdürdüğü müddetçe hudutlarımızın  güvenliğini sağlamak için elimizden gelen gayreti dün olduğu gibi bugün de  aksatmadan sürdüreceğiz. Bizim mücadelemiz sadece ve sadece teröristlerle. Biz  terörle, teröristle mücadele ediyoruz. YPG hiçbir şekilde Kürtlerin temsilcisi  olamaz. Kürtler bizim kardeşimizdir, bizim mücadelemiz sadece teröristlerledir." 
 
"B planımız da C planımız da var"
 
Birleşik Müşterek Harekat Merkezi’ne yönelik çalışmaların devam  ettiğini yineleyen Akar, şunları kaydetti: 
 
"Tabii ki biz burada müttefiklik ve stratejik ortaklık ruhuna uygun  bir şekilde ilerlemek ve ABD'li müttefiklerimizle beraber buradaki planladığımız,  bir takvime oturttuğumuz faaliyetleri gerçekleştirmek istiyoruz. Bizim arzumuz  ABD'lilerle beraber müttefiklik ruhuna uygun şekilde bu faaliyetleri  gerçekleştirmek. Ancak bununla birlikte müttefiklerimizin, ABD'lilerin başta  silah ve mühimmat olmak üzere teröristlere desteklerini sonlandırması konusundaki  taleplerimizi birçok kez ifade ettik, yine kararlılığımızı bir kez daha dile  getirmek istiyorum. Bu bir an önce gerçekleşmeli. Müttefiklerimizin  teröristlerle, YPG ile iş birliği yapmasının bizim açımızdan hiçbir izahı yoktur.  Bunun bir an önce bitmesini, sonlanmasını bekliyoruz, bunun bir müttefik olarak   bizim hakkımız olduğunu değerlendiriyoruz. Diğer taraftan da ABD’lilerle bu  faaliyetleri sürdürmek istemekle birlikte herhangi bir şekilde burada ilerlemek  mümkün olmadığında Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, TSK olarak Sayın  Cumhurbaşkanımızın da birçok kez ifade ettikleri gibi B planımız da C planımız da  var. Bizim iyi niyetle, müttefiklik, stratejik ortaklık ruhuyla yapmaya  çalıştığımız bu faaliyet herhangi bir şekilde akamete uğrarsa buna karşı bizim de  kendi başımıza hareket edeceğimizin herkes tarafından bilinmesini istiyoruz."