Bakan Akar'dan F-35 açıklaması: NATO'yu olumsuz etkileyecektir

AA |  18 Temmuz 2019 Perşembe - 21:23 | Son Güncelleme : 18 07 2019 - 22:06

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin F-35 programına yönelik kararına ilişkin, "F-35 programından çıkarılmamız, NATO'nun özellikle güney kanadındaki gücünü de olumsuz etkileyecektir. ABD'nin mevcut yaklaşımından vazgeçmesini ve ilişkilerimize zarar verebilecek adımlardan kaçınmasını beklemek, stratejik ortak olarak en doğal hakkımızdır." dedi.


Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral  Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Suriye  sınır bölgesindeki birliklerde yaptığı inceleme ve denetlemelerin ardından AA  muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
ABD'nin F-35 programına yönelik kararına ilişkin değerlendirmesi  sorulan Bakan Akar, Türkiye'nin ciddi bir hava ve füze tehdidi altında  bulunduğuna dikkati çekti.
 
Akar, şunları söyledi:
 
"2000’li yılların başından beri yoğun bir şekilde sürdürülen Uzun  Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi (UMBHFSS) tedarik çalışmalarımıza  stratejik ortağımız ABD’nin vermiş olduğu yanıtlar maalesef geç ve tatmin edici  olmaktan uzak kalmıştır. Bu çerçevede S-400 UMBHFSS’nin alımı bir tercih olmaktan  çıkıp bir zorunluluğa dönüşmüştür. F-35 projesinin önemli bir ortağı olan ve  bütün yükümlülüklerini yerine getiren Türkiye’nin tek taraflı ve adil olmayan bir  karar ile proje ve iş paylarından çıkarılmaya çalışılmasının meşru bir gerekçeye  dayanmadığı açıktır.
 
ABD'deki basiretli ve makul söylemlerin yanı sıra yapılan bir kısım  açıklamalar, tek taraflı ve müttefiklik ruhuyla bağdaşmamaktadır. F-35  programından çıkarılmamız, NATO'nun özellikle güney kanadındaki gücünü de olumsuz  etkileyecektir. ABD'nin mevcut yaklaşımından vazgeçmesini ve ilişkilerimize zarar  verebilecek adımlardan kaçınmasını beklemek, stratejik ortak olarak en doğal  hakkımızdır."
 
İdlib'deki gelişmeler
 
İdlib'de son dönemdeki saldırılara ilişkin soru üzerine de Bakan Akar,  şu yanıtı verdi:
 
"İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde (İGAB) kontrol alanlarını  genişletmeye yönelik olarak rejim tarafından yapılan saldırılar ve atışlar ile  bölgedeki gerginlik artmakta, huzur ve istikrar telafisi zor bir şekilde  bozulmaktadır. Rejimin bu saldırı ve atışları nedeniyle 400 bine yakın masum  insan  yerlerinden edilmiş ve evlerini terk ederek İdlib kuzeyine göç etmek  zorunda bırakılmıştır. Rusya Federasyonu’ndan 17 Eylül Soçi Mutabakatı’na uygun  olarak İdlib’e askeri operasyon, atış ve saldırıların önlenmesi için gerekli tüm  tedbirleri almasını, rejimin İGAB güneyinde başlattığı ilerlemenin durdurulmasını  ve geri çekilmelerinin sağlanmasını bekliyoruz."
 
Kandil bölgesine hava harekatı
 
Erbil’de konsolosluk çalışanına yönelik alçak saldırıyı en şiddetli  şekilde kınadıklarını belirten Akar, şehit olan konsolosluk çalışanına rahmet ve  ailesine sabır diledi.
 
Terörle mücadelenin kararlılıkla ve artan tempoda devam ettiğini  vurgulayan Bakan Akar, şunları kaydetti:
 
"Komandolarımız, Pençe Harekatı'yla teröristlerin inlerine girmeyi  sürdürürken hava harekatlarıyla da sınır ötesindeki terör hedefleri tek tek  vurulmaktadır. Erbil'deki alçak saldırıyı müteakip Kandil bölgesine yapılan son  dönemdeki en geniş çaplı hava harekatıyla terör örgütüne ağır bir darbe  indirilmiştir.
 
Teröristlere ait silah mevzisi, barınak, sığınak ve mağaralardan  oluşan çok sayıda hedefin imha edildiği bu harekatta büyük oranda yerli ve milli  mühimmat ile İHA'larımız kullanılmıştır. Terörle mücadelemiz en son terörist  etkisiz hale getirilinceye kadar artan azim ve kararlılıkla devam edecek,  şehitlerimizin kanı yerde kalmayacaktır."
 

ETİKETLER