Bakan Akar: Ateşkese uymayanlara zor kullanılacak

AA |  13 Şubat 2020 Perşembe - 15:03 | Son Güncelleme : 13 02 2020 - 15:12

Milli Savunma Bakanı Akar "İdlib'e ilave birlikler gönderiyoruz. Radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı zor kullanılacak, her türlü tedbir alınacaktır" açıklaması yaptı.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında bulunduğu  Belçika’nın başkenti Brüksel’de gazetecilerin İdlib’deki gelişmelere ilişkin  sorusunu yanıtladı.
 Akar, İdlib'in de ele alındığı ana oturumda Türkiye’nin görüş ve  beklentilerini NATO yetkilileri ve müttefik ülke savunma bakanları ile paylaşma  fırsatı bulduklarını dile getirdi.İdlib'de gelinen durumun ekim ayında yapılan son NATO Savunma  Bakanları Toplantısı'ndan bu yana oldukça olumsuz yönde geliştiğini vurgulayan  Akar, 4 milyon Suriyelinin yaşadığı bu bölgede Türkiye’nin garantör devletlerden  biri olduğunu hatırlattı.
Ateşkesin sağlanması, göçün önlenmesi ve akan kanın durması için  çalıştıklarının altını çizen Akar, rejimin bugüne kadar ilan edilen dört ateşkese  rağmen hava ve karadan saldırılarına devam ettiğini ve bu saldırıların şiddetinin  giderek arttığını söyledi. 
 
"İnsani trajediye dünya sessiz kalmamalı" 
 
  
Akar, rejimin saldırılarının radikalleşmeyi ve göçü de artırdığını  belirterek, yaklaşık 1 milyon Suriyelinin evlerinden ve yurtlarından kaçarak ağır  kış şartlarında çaresizce rejim bölgesine doğru değil, kendilerini güvenli  hissettikleri Türkiye'ye doğru yöneldiğini bildirdi.   Bu insani trajediye dünyanın sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayan  Akar, TSK'nin bölgedeki gözlem noktalarına ilişkin şunları kaydetti:   "Ateşkesi sağlamak ve kalıcı kılmak için ilave birlikler gönderiyoruz,  alanı kontrol edeceğiz. Radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı zor  kullanılacak, her türlü tedbir alınacaktır. Takviye edilen gözlem noktalarımız  sahadaki durumun gözlenmesinde önemli rol oynamaya devam edecek. İdlib'deki  mevcudiyetimizi takviye etmemizin maksadı ateşkesin kalıcı olarak sağlanmasıdır.  Herhangi bir unsurun saldırısına karşı gerektiğinde kuvvet kullanımı dahil, kati  bir ateşkesin sağlanmasına yönelik her türlü tedbirin alındığını ve alınacağını  bir kez daha ifade etmek istiyorum."