Bakan Ağbal: Açıklamalar yalan

AA |  15 Mayıs 2018 Salı - 17:26 | Son Güncelleme : 15 05 2018 - 18:11

Maliye Bakanı Naci Ağbal: "Öğretmenlere ek ders ücretinin ödenmemesi söz konusu değil. Bu ödemelerin yapılamadığı yönündeki açıklamalar yalan."


Maliye Bakanı Naci Ağbal, bilgi işlem sistemindeki  teknik aksaklıklar nedeniyle ek ders ücretlerinin gecikmeli olarak yapıldığı  şeklindeki bilginin kendisine de ulaştığını belirterek, "Çok yoğun şekilde  konunun üzerine gidildi ve çözüme kavuşturuldu." dedi. 
 
 
Ağbal, AA muhabirine, öğretmenlere ek ders ücreti ödemelerinin  yapılamadığı yönündeki haberlere ilişkin değerlendirmede bulundu.
 
Bakanlığın bilgi işlem sistemindeki bir değişiklik sırasında teknik  aksaklıklar nedeniyle ek ders ücretlerinin gecikmeli olarak yapıldığı şeklindeki  bilginin kendisine de ulaştığını bildiren Ağbal, "Burada özellikle Memur-Sen  yöneticilerinin de sahada Bakanlıkla irtibata geçmesi üzerine, çok yoğun bir  şekilde konunun üzerine gidildi. Ayın 10'u itibariyle öğretmenlerimizin ek ders  ücreti ödemeleri yapıldı. Dolayısıyla konu ilk andan itibaren Milli Eğitim  Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Memur-Sen yetkilileri arasında yapılan çalışmalar  neticesinde çözüme kavuşturuldu." diye konuştu.
 
Ağbal, öğretmenlere yapılan ek ders ücreti ödemelerinin gecikmesinin  asla arzu edilen bir durum olmadığını vurgulayarak, "Kurumlar arası bilgilerin  aktarımına ilişkin birtakım sorunlar ortaya çıkmış. Bunun üzerine gidildi ve  konular çözüldü." ifadesini kullandı.
 
Konunun teknik meseleden kaynaklı olduğu belirtilmesine rağmen  birtakım maksatlı açıklamalar yapıldığına dikkati çeken Ağbal, sözlerini şöyle  sürdürdü:
 
"Bu ödemelerin özellikle yapılamadığı veya yapılmadığı şeklinde  yorumlar yapılıyor. Bunların hepsi kötü niyetli yalan mahiyetindeki  açıklamalardır. Allah'a şükürler olsun Hazinemiz de güçlüdür Maliyemiz de  güçlüdür. Kimsenin bir kuruşluk ödemesi bir gün bir saat dahi geciktirilmez.  Türkiye Cumhuriyeti bütçesi, kamu maliyesi, tarihi boyunca olabildiği en iyi  seviyelerinde devam ediyor. İçinde bulunduğumuz dönemi fırsat bilerek siyaseti  yalan ve yanlış haberlere dayalı olarak yapanları da toplumun vicdanına  bırakıyoruz. Yalan haberlerle bir yere varılamaz."
 
 Ağbal, hiçbir ödemenin geciktirilmesinin asla söz konusu olmadığını  belirterek, "Teknik sorunlar fark edildiği andan itibaren karşılıklı konuşularak  çözüme kavuşturuldu. Bundan sonra da hiçbir şekilde bu konularda bir aksama  olmayacak. Memur-Sen de bu süreçte öğretmenlerimizi gelişmeler hakkında  bilgilendirdi. Bugün yine bir sendika yetkilisinin yalan ve uydurma  açıklamalarını gördüğüm için açıklama ihtiyacı hissettim. O açıdan şu anda bir  sorun kalmış değil." değerlendirmesinde bulundu.
 

ETİKETLER