Bahçeli: Yerel seçimler zamanında yapılmalı

22 Ağustos 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 22 08 2018 - 2:30

MHP lideri, “Mahalli idareler seçimlerinde siyasi partiler arasında ittifak söz konusu olmaz” dedi


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, merhum Alparslan Türkeş’in Ankara Beştepe’deki mezarını ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurban Bayramı’nın hayırlara vesile olmasını temenni eden Bahçeli, “İnşallah önümüzde günler çok daha güzel olacaktır. Kaynaşma, birleşme, bütünleşme, huzur ve istikrar Türkiye’nin geleceği olacaktır. Bu bayram da buna vesile olacaktır” dedi.
 
Doğru değil
 
Yerel seçimlerin erkene alınması yönündeki açıklamaların anımsatılması üzerine Bahçeli, şunları söyledi:
 
Türkiye’nin çok önemli ekonomik ve siyasal sorunları yaşadığı bir ortamda yine bazı çevreler erken seçimi gündeme getiriyor. Özellikle mahalli idareler seçimini taşıyorlar. Bu doğru değildir. Yerel seçimler en geç 31 Mart 2019’da yapılmalıdır. Bunu seçim takvimiyle ilişkilendirdiğimizde 1 Ocak 2019’da mahalli idareler seçim sürecine Türkiye resmen Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği takvim çerçevesinde girmiş olacaktır. Hal böyle olunca zaman çok dardır. Bunu daha önceye almak hele hele her partinin 20 bini aşkın belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi seçtirdiği bir seçimi daha kısaltmak tamamen Türkiye’yi mahalli idareler seçimleri münasebetiyle bir başka kaosa sürüklemek olur. Onun için mahalli idareler seçimleri zamanında yapılmalıdır. Mahalli idareler seçimlerinde siyasi partiler arasında ittifak söz konusu olmaz. Çünkü her ilçe ve belde de ortaya çıkmış olan adaylar ya akrabalarıyla ya komşularıyla ya köylüsüyle ya mahallelisiyle bir dayanışma içerisinde bulunarak seçimini sürdürmektedir. Bununlar içerisinde değişik partilerden insanlara da bulunmaktadır.
 
Millet İttifakı eleştirisi
 
Doğal bir ittifak, adayın, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi insanların varlığıyla sağlanmaktadır” diyen  Bahçeli, şöyle devam etti: Bazıları vardır hiç oy alamamaktadır, bazıları vardır beklenmedik oranda oy almaktadır. Onun için bunu partiler arası bir ittifak şeklinde yorumlayarak, işte birilerinin Millet İttifakı ile tekrar bir yarışa sokma hevesi kursaklarında kalır. Böyle bir şey olmaz. İsterse denesinler Millet İttifakı’nı, HDP’yi de dahil etmek suretiyle. Değişik adaylar çıktığı zaman ne Cumhuriyet Halk Partisi ne de diğerleri o adaylar etrafında bir bütünlük sağlamakta güçlük çeker. İşin tabiatı bu, doğal yapısı bu.
 
Trump’a papaz tepkisi
 
ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye’yi ve Türk halkını seviyorum” açıklamalarının anımsatılıp, rahip Brunson ile ilgili tavrını sürdürmesiyle ilgili bir soru üzerine Bahçeli, “Brunson’ı bizden daha fazla sevenle bizim işimiz yok” ifadesini kullandı.

ETİKETLER