• Haberler »
  • Siyaset Haberleri »
  • Bahçeli: Her türlü yıkıcı ve bölücü emellerin karşısındaki en önemli güvencemiz Türk gençliğidir

Bahçeli: Her türlü yıkıcı ve bölücü emellerin karşısındaki en önemli güvencemiz Türk gençliğidir

19 Mayıs 2019 Pazar - 23:57 | Son Güncelleme : 19 05 2019 - 23:57

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "19 Mayıs 1919'daki tehditlerin benzerlerine maruz kaldığımız bugünlerde, her türlü yıkıcı ve bölücü emellerin karşısındaki en önemli güvencemiz Türk gençliğidir." ifadelerini kullandı.


MHP Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bahçeli, Ülkü  Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfının düzenlediği "1'inci Uluslararası Gençlik  Kongresi"ne mesaj gönderdi.
 
Tam 100 yıl önce Samsun'a atılan kahraman ve kararlı adımla Türk  tarihinin seyrinin değiştiğini, Türk milletinin makus talihinin yenildiğini  anımsatan Devlet Bahçeli, Samsun'dan itibaren tam bağımsızlığa giden yolların  taşlarının döşendiğini belirtti.
 
Bir asır önce Samsun kıyılarına ayak basan yüksek irade sonucunda Türk  milletinin ayağa kalktığını, esaret zincirlerini kırıp parçalamak amacıyla  harekete geçtiğini hatırlatan Bahçeli, "Bugün aynı zamanda devletimizin kurucusu  ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de doğumunun 138'inci yıl  dönümüdür. Bu nedenle 19 Mayıs hem milli doğruluşun hem de milliyetçi doğuşun  miladıdır. 19 Mayıs 1919, Türk milletinin kendisine biçilmiş kefeni yırtarak  tarihi yeniden yazdığı bir dönemin başlangıcıdır." değerlendirmesinde bulundu.
 
Bugünkü şartların 1919'daki küresel dayatmalarla ve yaşanan  buhranlarla az çok benzerlikler taşıdığına dikkati çeken MHP Genel Başkanı  Bahçeli, şunları kaydetti:
 
"Türk milleti tekrar Lozan öncesine döndürülmek, Sevr karanlığına  mahkum edilmek istenmektedir. Nitekim karşımızdaki tehditler yaygın, tehlikeler  yoğundur. 1919'un rövanşını almak için kuyruğa giren iş birlikçi kadrolar,  kuvveden fiile geçen müstevli kalıntılar, varlığımıza ve bağımsızlığımıza kast  etmek maksadıyla faaliyet halindedir. Bilhassa Türk gençliğinin bunu görmesi,  bunu bilmesi, bu yakın gerçeği tereddütsüz idrak ve ifade etmeleri tarihi  önemdedir. Türk milleti Samsun'dan itibaren meşru mücadelesini yedi düvelin  lekeli vicdanına haykırarak, alayına birden meydan okumuştu. Bu meydan okuyuş  inançlıydı. Bu meydan okuyuş iradeliydi. Bu meydan okuyuş hakkın sedası, halkın  sesi, haysiyetin seslenişiydi."
 
"Türk milleti teslim olmaz"
 
Yüreği millet sevgisi ile dolu Milli Mücadele kahramanlarının  üstlendikleri tarihi sorumluluğu imanla, inançla, en küçük umutsuzluğa kapılmadan  yerine getirdiğine işaret eden Bahçeli, "19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal'le  başlayan İstiklal yürüyüşü, bitkinlik, umutsuzluk, yoksulluk içinde kıvranan ve  hareketsiz kalmış millet varlığına eşsiz inancın muhteşem bir tezahürüdür."  ifadesini kullandı.
 
Devlet Bahçeli, 19 Mayıs ruhunun önemine işaret ettiği mesajında, şu  değerlendirmeyi yaptı:
 
"19 Mayıs Samsun iradesi, zillete 'dur' demektir. 19 Mayıs Samsun  şuuru, siyasi ve ekonomik operasyonlara milli duruş göstermektir. Samsun demek,  milli bekamıza tuzak kuran, egemenlik haklarımıza diş bileyen zalimlere ve  onların yerli uzantılarına tepki ve itiraz demektir. Samsun, Mustafa Kemal'dir.  19 Mayıs Türk milletinin kıvancıdır. 1919, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş  rotasının nirengi noktasıdır. 1919'un 19 Mayıs'ı, takati bitti sanılan, tükendiği  varsayılan millet kudretinin tüm zorluklara rağmen toparlanışının ve büyük bir  mücadeleye atılışının mihenk taşıdır. Bu sayede Milli Mücadele formüle edilmiş,  işgalcilerin hevesleri kursaklarında bırakılmıştır. Samsun'dan Sakarya'ya,  Kocatepe'den İzmir'e vahşet ve şiddet defteri şehit kanlarıyla dürülmüştür.
 
Tüm gücümle ifade etmek isterim ki; Allah korusun ama bugün aynı  karanlık ortam bir kez daha yaşansa geçmişin muzaffer ruhu tekrar ayağa kalkacak,  üzerimize geçirilmeye ve gerilmeye çalışılan kefeni paramparça edecek azameti  gösterecektir. Biz Türkiye'yiz, birlikte Türk milletiyiz. Cumhur istiklaline toz  kondurmayacak, tıpkı 1919'da olduğu gibi. Cumhur hıyanete göz yummayacak, terör  örgütlerine sessiz kalmayacak, tıpkı kurtuluş yıllarında yaşandığı gibi. Elbette  19 Mayıs 1919'daki tehditlerin benzerlerine maruz kaldığımız bugünlerde, her  türlü yıkıcı ve bölücü emellerin karşısındaki en önemli güvencemiz Türk  gençliğidir." 

ETİKETLER