Gazetevatan.com » Yazarlar » Federer’in şifreleri

Federer’in şifreleri

04 Şubat 2018 Pazar


Avustralya Açık’ta elde ettiği zaferle kariyerinin 20’nci grand slam şampiyonluğuna uzanan Roger Federer’e başka bir pencereden bakmaya çalıştık.

37 yaşında 4 çocuk babası

Federer’in hayatına baktığımızda; İsviçre doğumlu 36 yaşındaki tenisçi evli ve dört çocuk babası. İsviçre’nin Basel kentinde Old Boys Tennis Kulübü’nde  henüz 8 yaşındayken sporculuk kariyerine başlamış. İlk antrenörü Madeleine Barlocher tenise ilk başladığı yıllarda Federer’in maç yenilgisinde sandalyenin arkasına girerek 10 dakika boyunca ağlama krizine girdiğini anlatmış. Yine maç esnasında raket kırmaları da meşhur. Federer ailesini izlediği ve set kaybettiği bir maçta ebeveynlerine dönerek “gidin başka bir yerde bir şeyler için” diye tepki göstermişliği var. Duygu kontrolünde Federer’in hala güçlük çektiğine hepimiz şahit oluyoruz. Tabii bir farkla kaybettiği için değil kazandığı için de olsa ağlıyor. Annesi Liza, Federer’in çocukluğunda sadece tenis maçında değil arkadaşlarıyla evin etrafında futbol maçı yaptığında da sinirlerine hakim olamayarak ağladığından bahsediyor. Aile ve psikolog desteği ile bu duygusal durum açıklığını kontrol altına almış.

Futboldan 10 kat daha zor

Aile hayatına oldukça özen gösteriyor. Eşi ile 2000 Olimpiyatları’nda tanışmış. Başarısında ve huzurlu aile hayatınında eşi Mirka Vawrinec, Federer’i es geçmemek gerekir. Mirka, Federer’in tenis dışı tüm mutluluk ve huzurlarının organizatorü ve dört çocuğunun da annesi. Tenis futbolun aksine hem antrenmanlar hem de maç sırasında 10 kat daha fazla enerji harcamayı gerektiren bir spor. Hem aerobik hem de anaerobik enerji gerektiren zorlu bir spor.

Hayatı dengede yaşıyor

Federer gibi büyük sporcuları sadece sabah akşam antrenman yapıp sonrasında maça çıkan robotlar gibi düşünmek büyük hata. Federer antrenman rutinini şöyle anlatıyor, “Tenisi seviyorum ama hayatım tenisten ibaret değil, günde 20 saatimi bu işe adamıyorum. Başarıya giden yol dengeli hayat sürmektir.”

Vejeteryandı etobur oldu

Federer bu günler de bir İtalyan makarna markasının yüzü oldu. Karbonhidratın performansa etkisi her zaman pozitiftir. Bir şampiyon nasıl besleniyor diye baktığımızda; 14 yaşına kadar vejeteryan olarak yaşamış. İlk et tecübesinden sonra kendisine bir hayli kızgın olsa gerek çünkü performansında pozitif gelişmeler olmuş.

Yıllık kazancı 265 milyon lira

- Tenis tarihine üst üste dünya sıralamasında en uzun süre 1 numara kalan tenisçi (237 hafta)

- Dünya sıralamasında en uzun süre 1 numara kalan tenisçi (302 hafta)

- Modern teniste (1998 yılı ve sonrası) en çok bireysel erkekler de turnuva kazanan tenisçi (96 şampiyonluk)

- Tenis turnuvalarınde en çok para ödülünü kazanan tenisçi (116 milyon dolar) Sponsorluk tekliflerini yeteri kadar destekleniyorum, teşekkür ederim diyerek geri çeviren sporcunun ta kendisi.

- Açık tenisin başladığı yıllardan beri (1968) oynanan toplam Gran Slam Turnuvası’nın yüzde 10’unu tek başına kazanan sporcu.

- Yıllık kazancı 64 milyon dolar (243 milyon lira)

Ekselanslarının diyeti

1- 2-3 saatte bir öğün tüketiyor ve saatlere keskin bir şekilde uyum sağlıyor.

2- Sabah kahvaltılarında yüksek karbonhidrat ve yağsız süt içeren enerji verici karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı ile güne başlıyor.

3- Öğlen kaslarının toparlanmasına izin vemek adına protein ağırlıklı hafif bir öğün tüketiyor.

4- Hergün 10 saat uyuyarak diyet planını destekliyor.

Eğer tenis gibi bir saati aşan sporlarla ilgileniyorsanız karbonhidrattan zengin proteinle desteklenen ve yağ içeren bir diyet planı takip etmek  performansı fiziksel ve zihinsel olarak olumlu yönde etkiler.

‘Öpücük hastalığı’ onu yıldırmadı

İki yıl önce geçirdiği diz ameliyatı sonrası korttan yarım yıl ayrı kalan tenisçi aynı yıl üç Grand Slam kazanmayı başardı. Yine 2008’de mononükleoz hastalığına yakalandığında tehşis konulana kadar herkes kariyerinin sonu geldiğinden bahsediyordu. Bir çeşit herpes virüsü olan ve “öpücük hastalığı” olarak da bilinen bu hastalıktan iyileşme süresi çok fazla sürmedi. Federer bir şampiyon ama herkes gibi bir insan. Hayat onu sorunları fiziksel ve zihinsel olarak yenerek, 20’nci Grand Slam’ini kazandıracak duruma getirdi.