Gazetevatan.com » Eğitim » Bahar rehaveti derslerdeki başarıyı düşürmesin!

Bahar rehaveti derslerdeki başarıyı düşürmesin!

Baharın enerjisi tüm doğayı etkisi altına alırken insan ruhu ve psikolojisi üzerinde de canlılık yaratır. Bu canlılık, çoğu kez bizleri daha eğlenceli, daha hareketli aktivitelere yönlendirse de söz konusu ders çalışmak olduğunda zorlayıcı olabilir.

Bahar rehaveti derslerdeki başarıyı düşürmesin! Sadece sınav için değil, gerçekten öğrenmek için çalışın

Mevcut eğitim sistemimiz sonuç odaklı olduğundan dersler çoğu kez, öğrenmek için değil sınavda istenilen sonucu ulaşmak için bir araç olarak görülür. Bu durum siz öğrencilerin, dünyada olup bitenleri farklı şekillerde,farklı açılardan ele almasına engel olur. Üstelik eğlenceli olan ders içeriklerini keyifli ve öğrenme arzusunu tatmin eden unsurlar olarak görmemesine yol açar. Bilginin daha çok sınava kadar belleğe depolanması gereken ayrıntılar olarak düşünülmesinesebep olur, bu da dersleri keyifsiz ve sıkıcı bir hale getirir.
Sadece ezbere dayalı ve sonuç odaklı ders çalışmak ve dersler sizi hayal ettiğiniz sonuca ulaştırmaz. Gerçekten öğrenmek, merak duygunuzu tatmin etmek için ders çalıştığınızda bilgi, hem de kalıcı hale gelir hem de gelecek planlarınız için önemli bir basamak oluşturur. Örneğin, Matematik dersinde Parabol konusunu işlerken aslında Parabol bilgisinin tünellerin inşa edilmesi için son derece önemli olduğunu, gerçek yaşamdaki uygulama alanlarıyla birlikte öğrendiğinizde daha keyifli ve kalıcı bir öğrenmenin gerçekleştiğine şahit olacaksınız.