Gazetevatan.com » Eğitim » Bahar rehaveti derslerdeki başarıyı düşürmesin!

Bahar rehaveti derslerdeki başarıyı düşürmesin!

Baharın enerjisi tüm doğayı etkisi altına alırken insan ruhu ve psikolojisi üzerinde de canlılık yaratır. Bu canlılık, çoğu kez bizleri daha eğlenceli, daha hareketli aktivitelere yönlendirse de söz konusu ders çalışmak olduğunda zorlayıcı olabilir.

Bahar rehaveti derslerdeki başarıyı düşürmesin! Tüm eksikliklerinizle yüzleşin

Doğru ve uygulanabilir bir plan için öncelikle neye ihtiyacınızolduğunu belirlemek gerekir. Yeteri kadar başarılı olmadığınız derslerle ilgili gerçekçi bir analiz yapın. Bu konuda, okulunuzda ya da gidiyorsanız özel kurslardaki eğitimcilerden destek alabilirsiniz.
Eksiklerin doğru ve gerçekçi şekilde belirlenmesi, doğru bir plan yapmak için ön koşuldur. Öncelikle eksiklikleriniz ve zayıf yönlerinizle yüzleşmelisiniz. Eksiklik ve zayıf noktaların ne kadarının sizden, ne kadarının dışardan kaynaklandığını belirleyin. Eğer sorun öğretmen kaynaklıysa çözümü için muhataplarıyla görüşebilir ve bu konuda destek isteyebilirsiniz. Bu doğrultuda öğretmenin ders anlatım tekniği ya da sınavları hazırlarken uyguladığı yöntemler konusunda değişikliklere gidilebilir. Buradaki kilit konu; öğretmen ya da çevre koşullarından kaynaklanan problemin farkındalığının, o problemin çözümü için büyük bir ilerleme sağlamasıdır.
Eğer öğrencinin bazı dersleri algılamasıyla ilgili sorunlar varsa öncelikle bu algının yanlışlığını anlayabilecekbilişsel bir farkındalığa ihtiyaç vardır. Sonrasında ise bu algıyı değiştirecek ve öğrenciyi cesaretlendirecek motive edici uygulamalar gerekir.