Bağış’a ‘soykırım’ soruşturması

DHA / AA |  07 Şubat 2012 Salı - 11:35 | Son Güncelleme : 07 02 2012 - 11:35

Zürih Savcısı, Egemen Bağış’ın ‘Ermeni soykırımı yoktur. Gelsin beni tutuklasınlar’ sözleri üzerine ön soruşturma başlattı. Hemen harekete geçen Dışişleri Bakanlığı İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi’nden izahat istediİSVİÇRE’DE yayımlanan Neue Zürcher Zeitung gazetesinin haberine göre, Zürih Başsavcılığı, Bağış’ın Davos Dünya Ekonomik Forumu’ndan dönerken Zürih’te söylediği, “Ermeni soykırımı yoktur. Gelsinler beni tutuklasınlar” sözleri hakkında İsviçre Ermeni topluluğunun şikâyeti üzerine ön soruşturma açtı. Zürih Devlet Savcısı Christine Braunschweig yaptığı açıklamada, Bağış hakkında ön soruşturma yapıldığını doğrulayarak şunları söyledi: “Geçen hafta savcılığımıza bu konu ile ilgili bir dilekçe ulaştı. Dilekçede Bağış’ın İsviçre Ceza Kanunu’nun 261. maddesinde ırkçılık başlığı ile yer alan kanuna muhalefet edildiği bildiriliyordu. Savcılığımız iddiayı ciddi bularak ön soruşturma başlattı. Şimdi Egemen Bağış’ın dilekçede konu edilen Ermeni soykırımını inkâr sözlerini söyleyip söylemediğini araştıracağız. Kendisinin diplomatik dokunulmazlığı olup olmadığına bakacağız. Bunların sonucunda yasaya aykırı bir durum var ise diplomatik dokunulmazlığı yok ise hakkında dava açacağız.”

Türkiye’den jet yanıt

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Raimund Kunz’u bakanlığa çağırarak izahat istedi. Sinirlioğlu, Kunz’a bu olayın “kabul edilemez” olduğunu bildirdi. Bağış ise basın müşaviri aracılığıyla, konuşmayacağını, ön soruşturmanın sonuçlanmasını bekleyeceğini söyledi.

BAĞIŞ NE DEMİŞTİ?

Bağış, geçen hafta İsviçre’de şöyle demişti: “Fransa’da akıl sahiplerinin akıl sahibi olmayanlardan fazla olduğuna inanıyoruz. İsviçre de bildiğimiz kadarıyla sözde soykırımı reddetmenin suç olduğu bir ülke. Biz bugün İsviçre’deyiz ve ben diyorum ki 1915 olayları soykırım değildir. Gelsinler beni tutuklasınlar.”

İŞGÜZAR BİR SAVCININ SORUŞTURMASI

Brüksel’e giden AB Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, İsviçre’de kendisi hakkında açılan ön soruşturma ile ilgili olarak Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, "İsviçre’de işgüzar bir savcının açma gafletinde bulunduğu ön soruşturmayı ben de medyadan öğrendim. Olayları takip ediyoruz. Belki de bu vesile ile İsviçre makamlarının da bazı tarihi gerçekleri görmelerine vesile olmuş oluruz" dedi.

Geçtiğimiz günlerde İsviçre’de sözde Ermeni Soykırımı iddialarını ret eden açıklamalarından sonra hakkında İsviçre savcılığı tarafından ön soruşturma başlatılan AB Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış sert açıklamalarda bulundu. Brüksel yolcuğu öncesi Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında hakkında açılan ön soruşturma ilgile ilgili olarak AB Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, "Dün Dışişleri Bakanımız olayın duyulmasının hemen ardından Dışişleri Bakanlığı müsteşarına talimat verdi. İsviçre büyükelçisi Dışişleri Bakanlığımıza çağırıldı ve izahat istendi" diye ifade etti.

KİMSE BİZE DERS VERMEYE KALKMASIN

Olayı yakından takip ettiklerini ifade eden Bakan Bağış, daha sonra şunları söyledi:

"Belki bu vesile ile İsviçre makamlarının da bazı tarihi gerçekleri görmelerine vesile olmuş oluruz diye seviniyoruz. Tabiî ki bu olay ’minareyi çalan kılıfını hazırlar anlayışıyla tezgâhlanmış bir olaysa’ başka ülkelerin oynayacağı komedyalarda bizim rolümüz olmaz. Türkiye’nin tarihi, Türkiye’yi sorgulama cüreti gösteren ülkelerin tarihi ile kıyaslandığı zaman tertemizdir. Kimse bize tutup insan haklarıyla ilgili, ifade özgürlüğü ile ilgili yahut da geçmişte yaşanılan acılarla ilgili ders vermeye kalmasın. Tencere dibin kara senin ki benden kara derler."

SON DERECE RAHATIM

Daha önce de anayasa mahkemesinde yargılandığını söyleyen Bakan Bağış, "Bu tür soruşturmalar konusunda hamdolsun şerbetliyiz. Ben daha evvel kendi ülkemde de ‘millet neyse vekili o olmalı’ dediği içi n anayasa mahkemesinde yargılanan genç siyasetçi olarak bu tür konularda son derece rahatım. Bu konuda hiçbir çekincemiz yoktur.

T.C BAKANINI TUTUKLAYACAK GÜÇ TANIMIYORUM

Hakkında ön soruşturma açan İsviçreli savcıya bir çağrıda bulunan Bağış, şunları söyledi:

"Zürih’teki sayın savcı boşuna vakit harcayıp araştırmakla uğraşmasın. Ben o gün orada ’1915’de yaşanan olaylar soykırım değildir’ dedim. Bugün bunu burada tekrar ediyorum. Bana her sorulduğunda da aynı cevabı vereceğimden kimsenin şüphesi olmasın. Bunu elimizdeki belgelere, bilgilere, arşivlere dayanarak söylüyorum. 2003 yılında sayın Başbakanımızın Ermenistan’a yazılı bir mektupla çağırıda bulunup ‘Hadi gelin biz arşivlerimizi sonuna kadar açıyoruz. Siz de açın. Birlikte üçüncü ülkelerden talepte bulunalım onlarda açsın. Siz kendi tarihinizle yüzleşmeye hazırsanız ben kendi tarihimle yüzleşmeye hazırım’ demesinden sonra hala cevap verememiş bir Ermenistan’ın bugün başka yollardan başka ülkeler üzerindeki siyasi mülahazalarla Türkiye üzerine baskı kurmasını kabul etmeyiz. Sayın Başbakanımız Fransa’da alınan karardan sonra açıkladığı gibi bu tür girişimler bizim için yok hükmündedir. Bunlardan etkilenecek değiliz. AB’nin kuruluş felsefesi ifade özgürlüğüne dayalıdır. AB’nin kararlarında, AB’nin değerlerinde herkesin inancını dilediği gibi sınırsızca beyan edebilme hakkı vardır. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir bakanı tutuklayabilecek bir güç tanımıyorum. Bu konuda çok müsterihim" diyerek konuştu.

ATASÖZÜ İLE GÖNDERME

İsviçre’nin bir atasözü ile sözlerine devam eden AB Bakanı Egemen Bağış, "Az düşünen çok konuşurmuş, diye İsviçre’nin çok güzel bir atasözü var. Maalesef sadece İsviçre’de değil bazı başka AB üyesi ülkelerde de bu günlerde az düşünüp çok konuşan ve maalesef insanların arasında fitne sokmaya kalkışan, özgürlüklere tehdit oluşturan arayışlar var. Biz bunlardan etkilenmeyeceğiz. Biz Türkiye olarak bu konuda müsterihiz. Sayın Başbakanımızın çağrısı hala geçerlidir. Elinde belgesi bilgisi olan buyursun çıksın ortaya tarihçiler bu işi konuşsun" dedi.

Siyasetçilerin görevinin geçmiş tarihi belirlemek olmadığını belirten Bağış konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Siyasetçilerin görevi, hangi ülkenin siyasetçisi olursa olsun, hangi parlamentoda görev yapıyor olursa olsun geçmişi tarihi belirlemek değildir. Siyasetçilerin görevi geleceği belirlemektir. Atacakları adımlarla, geçirecekleri kanunlarla, tasarılarla geleceğe yön verebilirler ama geçmişi belirleyemezler. Geçmişin tartışmalarını yapması gerekenler tarihçilerdir. Onun için bizim bu konularda muhatap kabul edeceğimiz kesim akademik çalışmalardır. Hodri meydan biz arşivleri açtık. Almanya’daki Amerika’daki, Fransa’daki, Ermenistan’daki, Rusya’daki, İngiltere’deki arşivler de açılsın. Tarihçiler hep birlikte tartışınlar ve akademik çalışmalar ortaya çıkarsınlar. Ondan sonra biz siyasetçiler geçmişle ilgili raporları alıp geleceğe yönelik bir takım tasarruflar bulanabiliriz ama yargısız bir infazı kabul etmedik etmeyeceğiz."

DOST ACI SÖYLER DOĞRU SÖYLER

İsviçre’nin AB üyesi bir ülke olmadığını söyleyen Bağış, "İsviçre’nin kararı AB’nin bir kararı olarak değerlendirilmemelidir. Daha evvel minare yasaklama noktasına gelebilecek kadar bazı konularla hissiyatını çok net olarak ortaya koyabilen bir ülkedir İsviçre. O zamanda onlarla nasıl mücadele ettiysek bu günde yanlış olan konularda o yanlışlarını dile getirmeye devam edeceğiz. bu bizim dostluğumuz görevidir. Dost acı söyler ama doğruyu söyler" diye ifade etti.

ONLARA DA BU AÇIKLAMALARI YAPACAĞIM

Bir gazetecinin, "Brüksel’de bir araya geleceğiniz yabancı basın mensupları bu konuda soru sorduğunda bu açıklamaları da yapacak mısınız ? sorusu üzerine Bağış şunları söyledi:
"Bu konu nerede gelirse gelsin bu sorunun cevabı benim şuandaki ulaşabildiğim belgeler, bilgiler, arşivlere göre bu bir soykırım değil. Bir dünya savaşı sırasında yaşanmış bir iç savaş olduğunu gösteriyor. Aksini ispat etsinler onun gereğini yaparız dediğim gibi ama böyle bir yargısız infazı kabul etmeyiz. Hem yabancı basın mensuplarıyla bir araya geleceğim hem de bazı yabancı yayın kuruluşlarıma mülakatlar vereceğim. Bu soru gelirse onu orada aynı şekilde cevaplarım" dedi.

GEREKİRSE DAVOS’A GİDER BİR DAHA SÖYLERİM

Gazetecilerin, "İsviçreli savcının isimle ilgili bir ön soruşturma başlatıp oradaki insanların fikirlerine baskı olarak mı değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine, "Ben onların niyetini okuyamam biz niyet okuyuculuğu yapmıyoruz. Sayın başbakanımızın sıkça söylediği gibi. Ne niyetle yaptıklarını bilemem. Gerekirse Davos’a bir daha gider bir daha söyleriz. Bu konuda herkes müsterih olsun. Bizim çekingemiz yoktur. Bu konuda herkes müsterih olsun. Bizim çekingemiz yoktur" diye konuştu.

ETİKETLER

0