Bağımlılığa savaş açtılar

AA |  07 Mart 2019 Perşembe - 14:57 | Son Güncelleme : 07 03 2019 - 14:57

Erzurum'da, sigara, alkol, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılıklarına dikkati çekmek amacıyla buluşan imam, doktor, psikolog, öğretmen ve Yeşilay görevlileri, sokak sokak gezerek bağımlıları zararlı alışkanlıklardan kurtarmaya çalışıyor.


Yeşilay Erzurum Şubesi Koordinatörlüğü ekibi, 1-7 Mart Yeşilay Haftası  dolayısıyla alkol, uyuşturucu, sigara ve teknoloji gibi bağımlılıklara dikkati  çekmek amacıyla "Bağımlılıklarla mücadele için bir nedenimiz var" sloganıyla  çalışma başlattı.
 
 
Farkındalık oluşturmak ve zararlı alışkanlıkların terk edilmesi  amacıyla imam, doktor, öğretmen ve psikologlarla iş birliği yapan ekip, bu  kişilerle hafta boyunca kentte işlek cadde ve sokaklardaki iş yerlerinin yanı  sıra Atatürk Üniversitesi yerleşkesini de gezerek yoldan karşılaştıkları kişilere  bağımlılık konusunda bilgi veriyor.
 
Gruptaki katılımcıların her birinin kendi alanında vatandaşlara bilgi  aktardığı çalışma ile bağımlılık yapan maddelerin kullanımının önüne geçilmesi ve  bağımlıların bu alışkanlıklarından kurtarılması amaçlanıyor.
 
Erzurum Yeşilay Bölge Koordinatörü Mehtap Yardımcı, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Yeşilay Haftası dolayısıyla sigara, alkol, uyuşturucu ve  teknoloji bağımlıkları gibi zararlı alışkanlıklara dikkati çekmek amacıyla imam,  doktor öğretmen ve psikolog gibi çeşitli mesleklerdeki kişiler ile iş birliği  yaptıklarını söyledi.
 
Öncelikle kent meydanında 1500 kişiyi alkol, uyuşturucu ve sigaranın  zararları hakkında bilgilendirdiklerini anlatan Yardımcı, "Yeşilay Haftası  kapsamında zararlı alışkanlıklara yönelik alışveriş merkezlerinde stant açtık,  otobüs içindeki ekranlara görseller koyduk, trafik ışıklarına da yeşil hilal  koyarak farkındalık oluşturmaya çalıştık." dedi.
 
Yardımcı, Yeşilay Haftası kapsamında okullarda seminer  düzenlediklerini belirterek, kentin işlek bölgelerindeki kafe, kahvehane ve iş  yerlerini de gezip bağımlılıklarla ilgili bilgilendirme yaptıklarını kaydetti.
 
Hafta boyunca sürekli sahada olduklarını dile getiren Yardımcı şöyle  devam etti:
 
"İmam, doktor, öğretmen ve psikologlar eşliğinde farkındalık  oluşturmak amacıyla cadde, çay ocakları, kafeler ve üniversite yerleşkesinde  gezerek öğrenci, genç ve yaşlı demeden sigara, alkol, uyuşturucu ve teknoloji  bağımlılıklarının zararlarını anlatıyoruz. Çalışmalarımız çok verimli geçiyor,  vatandaşları sigarayı bırakmaları için Alo 171 hattına yönlendiriyoruz. Alkol ve  uyuşturucu bağımlısı ya da kullanıcılarını ise Yeşilay Danışmanlık Merkezine  yönlendirerek psikolojik destek veriyoruz."
 
Yardımcı, çalışmalarına destek veren imam, doktor, öğretmen, psikolog  ve Yeşilay görevlilerine teşekkür etti.
 
İmamdan bağımlılıkla mücadeleye destek
 
Yakutiye ilçesindeki bir caminin imam hatibi Memduh Karslı da Yeşilay  Erzurum Derneğinin başlattığı çalışmaya dini ve manevi açıdan destek olduğunu  belirterek, "Dernek yöneticileri ve doktorumuzla 7'den 70'e vatandaşlara  sigaranın, zararlı içeceklerin ve bağımlılıkların manevi boyutunu anlattık.  Vatandaşlara bedenin bizlere emanet olduğunu ve insanın bedenini koruması  gerektiğini ayet ve hadislerden örneklerle anlatıp bağımlılıktan kurtarmaya  çalışıyoruz." diye konuştu.
 
 Karslı, çalışma kapsamında vatandaşlara sıcakkanlı yaklaştıklarını ve  birçok kişiyi zararlı alışkanlıklardan uzak durması için ikna ettiklerini dile  getirdi.
 
Görüştüğü gençlerin özellikle sigarayı zevk aldıkları için  kullandığını aktaran Karslı, "Gençler 'sigara kullanırken zevk alıyorum' diyor.  Biz de gençlere Peygamberimizin hadislerinden örnek vererek, tüketilen şey vücuda  zarar veriyorsa o şeyin israf olduğunu ve israfın da haram olduğunu ifade  ediyoruz." dedi.
 
Palandöken İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Dr. Recep Özkan da çalışma  kapsamında herkese ulaşmak istediklerini ancak asıl hedeflerinin gelecek nesli  inşa edecek gençler olduğunu söyledi.
 
Gençlerle yaptığı görüşmede sigaranın özgürlükleri kısıtladığını  anlattığını belirten Özkan, "Yeni nesli inşa edecek gençlerimizle konuşurken  sigara ve benzeri alışkanlıkların zararlarını, kanser hastalıklarını ve kendi  çocuklarında da oluşacak zararları anlattık. Bunların yanında sigara ve benzeri  alışkanlıkları bıraktıklarında ise 20 dakika içinde başlayan etkilerinden  bahsettik." diye konuştu.
 
Özkan, projeyi başarılı bulduğunu belirterek, yapılan görüşmeler  sonucu olumlu dönüşler aldığını ve bağımlılıkla mücadele çalışmalarını  sürdüreceklerini dile getirdi.
 
 
"Farkındalık yaratmak için vatandaşın ayağına kadar gidiyoruz"
 
Projede görevli psikolog Hümeyra Altun, öğrenci, yetişkin, genç ve  yaşlı herkese bağımlılıkla ilgili bilgiler verip farkındalık yaratmak için  vatandaşın ayağına kadar gittiklerini söyledi.
 
 Amaçlarının vatandaşları bağımlılıklardan kurtarıp zararlarını  anlatmak olduğunu vurgulayan Altun, "Kentte gezerek psikolojik ve sosyal yönden  bağımlılıkların hayatımıza getirdiği olumsuzluklar ile aile içinde yol açtığı  sorunları anlattık. Gençlerimizde özellikle sigara ve benzeri bağımlılıkların  yanı sıra teknoloji bağımlılığı da tehlike arz ediyor." ifadelerini kullandı.
 
Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden Elif Çakmur da ekibin  çalışmasından etkilendiğini belirterek, ilk defa imam, doktor, psikolog ve  öğretmenin bir araya gelip sigara ve benzerlerinin zararlarını anlattıklarını  söyledi.
 
Öğrencilerden Elife Canan Dönmez de sigara kullandığını ancak yapılan  sunum sonrası sigarayı bırakacağını anlattı.
 
Kafe sahibi Melikşah Tekin ekibin bağımlılıkla ilgili çalışmasının  yararlı olduğuna işaret ederek, kendisinin de iş yerinde sigara ve benzeri  ürünlerin kullanılmasını izin vermediğini aktardı.
 

ETİKETLER