Babasının kızı Marine Le Pen

Damla Doğan / ddogan@gazetevatan.com |  13 Aralık 2015 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 13 12 2015 - 2:30

O gençliğinde kaçak göçmenleri savunarak adını duyuran bir avukat... Bugünlerde ise aşırı sağ hatta ırkçılık denildi mi ilk akla gelen isim.


 
Fransızların yeni gözdesi... İstisnasız her seçimde oylarını artıran siyasetçi: Marine Le Pen. Fransa’da aşırı sağın kraliçesi kendisi. Paris saldırılarından daha da güçlenerek çıktı. Nisan 2017’de Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı olması bekleniyor. Ancak onunla ilgili bilinmeyen birçok nokta var. Sizler için derledim.
 
 En ironik aşırı sağcı lider
 
Aşırı sağcı ama aslında çok ilginç bir hikâyesi var. Aslen avukat. Fransa’da da sistem bizdeki gibi... Bir zanlı avukat tutacak paraya sahip değilse ona bir avukat atanıyor. Le Pen de yıllarca öyle çalışmış. Fransa’ya kaçak yollarla giren göçmenlerin Fransa’da kalmalarını sağlayan onlarca davaya bakmış. Hala siyasi arenada ona karşı en çok kullanılan koz bu. Le Pen ise “Ben zekiydim ve yasadaki boşlukları kullandım” diye savunuyor kendisini. Başa geçince bu boşlukları kapatacağını söylüyor.
 
En zengin siyasetçi
 
Kaba hesapla aylık 10 bin 500 Euro vekil maaşı var. Sadece Fransa’dan değil bu rakam. Avrupa Parlamentosu’nda da temsilci… Asıl serveti ise babadan. Babası Jean-Marie Le Pen’in İsviçre’deki hesaplarında 2 milyon Euro’dan fazla parası olduğu tahmin ediliyor. Kızının da ondan aşağı kalır yanı yok. Resmi açıklama olmasa da multi milyoner olduğu söyleniyor. Öyle ki 2012’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en zengin adayıydı.
 
Madonna ile davalık olmuştu
 
ABD’li ünlü şarkıcı Madonna’nın 2012’de Paris’te verdiği konserde çıkmıştı gerilim. Madonna”Nobody Knows Me” şarkısını söylerken sahneye Le Pen’in bir fotoğrafını yansıttı. Ancak Le Pen’in alnında Nazilerin sembolü gamalı haç vardı. Üstelik Le Pen’in hemen ardından Hitler çıkıyordu görüntülerde... Tansiyon yükseldi. Hem parti, hem Le Pen dava edeceğini söyledi Madonna’yı. Pop yıldızı ise çareyi bir sonraki konserde gamalı haçı soru işareti ile değiştirmekte buldu.
 
Anne Playboy’a çıplak pozlar verdi
 
Tek anne travması bu da değil. Annesi Pierrette Baba Le Pen’le evliliğinde fazlasıyla yıpranmıştı. İntikamı ağır oldu. Eşini zor durumda bırakmak için Playboy dergisine çıplak pozlar verdi. Bu hamle Le Pen’i de yıktı. 19 yaşındayken verdiği bir röportajda “Anne gizli bir bahçedir, kamu çöplüğü değildir” diyecek kadar ileri gitti.
 
Çocukları ortaya çıkacak diye korkuyor
 
Özel hayatı çalkantılı. 2 kez boşanmış, 3 çocuğu var. 2009’dan bu yana Ulusal Cephe’nin Başkan Yardımcısı Louis Aliot ile birlikte. Her anne gibi çocukları en hassas noktası. İsimleri biliniyor çocukların. Ancak soyadlarının bile bilinmesine tahammülü yok. Bir gazete çocuklarının soyadlarını yazdı diye dava bile açmıştı.
 
 
8 yaşındayken saldırı oldu
 
Çocuklarına karşı neden bu kadar korumacı olduğunu anlamak için onun çocukluğuna inmek gerek belki de... Orası travmalarla dolu. Baba Le Pen Milliyetçi Cephe Partisi’ni kurduktan 4 yıl sonra, 2 Kasım 1976’da Paris’te yaşadıkları eve yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Le Pen henüz 8 yaşındaydı. Neyse ki kimse zarar görmedi o saldırıda. Ama ev kullanılamayacak hale geldi.
 
Annesi biyografi yazarına kaçtı
 
Tek travma bu değil. Anne konusunda da sıkıntı büyük... Baba Le Pen kendi biyografisini yazdırırken akla gelmeyecek bir şey oldu. Biyografiyi yazan gazeteci yazar Jean Marcilly eve gir çık anneyle aşk yaşamaya başladı. Sonunda da kaçmaya karar verdiler. Le Pen 16 yaşındayken annesi, gazeteci Marcilly ile evi terk etti.
 
Parti kızı Marine Le Pen
 
Ağır sigara tiryakisi. Hatta ses tonundan anlaşılıyor bu. İçmeyi ve partilemeyi de seviyor. Özellikle 90’lar ve 2000’lerin başında babasının adını kullanarak o gece kulübü senin bu davet benim gezdiği söyleniyor. Partinin zafer kutlamalarında da sık sık çalınan müziklere eşlik edip dans ederken kameralara yansıyor. Kayak ve su sporları tutkunu.
 
İlişkileri Doberman bozdu
 
Bugün ise büyük sıkıntılar var babayla. Babasını Nazileri övdü diye partiden ihraç ettirdi. Babası ise onu neredeyse evlatlıktan reddetti. Bu kavganın nedeni ise bir kedi. Le Pen annesi evi terk ettikten sonra, 30 yılı aşkın süre babasıyla birlikte yaşadı. Ancak geçen Eylül’de kriz çıktı. Babanın dobermanlarından biri Le Pen’in bengal kedisine saldırıp vahşice öldürdü. Bir ay sonra Le Pen evi terk etti.

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep