Azmetti, başardı!

20 Ağustos 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 20 08 2018 - 2:30

Antalya’da deney roketinin kartuşunu taktığı sırada meydana gelen patlamada ellerini kaybeden 17 yaşındaki Altuğ Özışık bilimden vazgeçmedi. Altı bacaklı örümcek robot projesini tanıttı


Hazırladığı deney roketinin kartuşunu taktığı sırada meydana gelen patlamada ellerini kaybeden 17 yaşındaki Altuğ Özışık, bilim alanındaki çalışmalarını sürdürüyor. Özışık, Saklıkent’teki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde düzenlenen 21. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliğinde, arkadaşı Mehmet Ali Uyar ile üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak yaptığı altı bacaklı örümcek robot projesini tanıttı.

Üniversite sınavına hazırlanan Özışık, gazetecilere yaptığı açıklamada, robotik protez alanında çalıştığını, ve altı model ürettiğini söyledi. Şenlikte üç boyut teknolojisini bilgisayar üzerinden değil, robot yaparak anlatmayı tercih ettiklerini ifade eden Özışık, modellemelerin kendilerine ait olduğunu ifade etti.

Bir ayda proje bitirdi

Robottaki mikro işlemciye komut yükleyerek istedikleri şekilde çalışmasını sağladıklarını anlatan Özışık şunları dile getirdi: Örümceğin bacaklarında ikişer motor bulunuyor. Dönme, yürüme hareketleri ve 12 yönde eğilme sağlayabiliyoruz. Bu önceden yapılmış bir proje. Biz sadece kendi sürümümüzü ortaya koyup, birkaç değişiklik ekleyerek insanların neler yapabileceğini anlatmaya, gösteremeye çalıştık. Üç boyutlu yazıcılar geleceği değiştirebilir. Bu projeyi biz bir ayda bitirdik. Çok hızlı çalışsak iki haftada bile bitirebileceğimiz bir projeydi. Başka bir yerde aylar sürebilir. Üç boyutlu yazıcının bu şekilde hızlı çalışabilme yeteneklerini göstermek, kanıtlamak istedik. Bu konuda altı çeşit model ürettim. Tamamen kendi dizaynım olan 7’nci model konusunda çalışmalarım devam ediyor. Yakında üretime geçeceğim. Prototipleri yapıyorum.

Robotik protezci olacak

Yaşanan olaya ilişkin konuşmak istemediğini ve bilimsel çalışmalarla anılmak istediğini vurgulayan Özışık ‘Robotik protez alanında çalışmak, kendimi geliştirmek istiyorum. Hem kendime hem de başkalarına yarayacak bir alanda çalışmak istiyorum’ dedi.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde Başuzman olarak görev yapan Tuncay Özışık’ın oğlu Altuğ Özışık, 24 Temmuz’da evlerinin balkonunda hazırladığı deney roketinin kartuşunu taktığı sırada patlama meydana gelmişti. Patlamada Altuğ Özışık, yanında bulunan babası Tuncay ile annesi Hatice Özışık yaralanmıştı. Altuğ Özışık’ın patlamada iki eli bileğinden kopmuştu.

Mühendis olacak

ALTUĞ Özışık, geçen yıl Antalya’da yapılacak olan 20. Ulusal Gökyüzü Gözlem havai fişek gösterisi yapmak için çalışırken kaza geçirdi. Ardından ellerini ve gözünü kaybetti. Özışık, geçen yıl katılamadığı şenliklere bu yıl arkadaşıyla yaptığı robot ile katıldı. Antalya’da yapılan 21. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katılan Özışık, çalışmalarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a da gösterme fırsatı buldu. Antalya’daki şenliği ziyaret eden Bakan Varank, katılımcıların hazırladığı projeleri inceledi. Antalya Adem Tolunay Anadolu Lisesi’ni başarıyla bitiren Altuğ, bu yıl üniversite sınavlarına girdi. Hayalindeki okulları tercih listesine yazdı. Üniversite yerleştirme sonuçlarını bekliyor.  

ETİKETLER