Aziziye Tabyası ne zaman nerede yapılmıştır? Neden önemlidir?

09 Ekim 2019 Çarşamba - 14:12 | Son Güncelleme : 09 10 2019 - 15:38

Aziziye Tabyası’nda mayolı fotoğraf çektiren kadının, Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği görevlileri tarafından gözaltına alınmasından sonra, Aziziye Tabyası araştırılmaya başlandı. Peki Aziziye Tabyası’nın önemi nedir, nerede yer alır?


Aziziye Tabyaları Erzurum-Kars karayolunun geçtiği Hamamderesini kontrol altında tutmak için 1867-1872 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından Karskapı’nın kuzeyindeki, Topdağı’nın güney ucuna konumlandırılmıştır. Güneyden kuzeye yan yana üç tane olan Aziziye Tabyaları “C” şeklini andırmaktadır.

AZİZİYE TABYASI NE ZAMAN VE NEREDE YAPILDI

Güneyden kuzeye yan yana ‘’C’’ bir planla konumlandırılmış olan Aziziye Tabyaları 3 tanedir.  

1. Aziziye tabyası

Erzurum-Kars karayolunun geçtiği Hamamderesi'ni kontrol altında tutmak için 1867-1872 yıllarında kurulmuştur. 1 Aziziye Tabyası, Sultan Abdülaziz tarafından Karskapı’nın kuzeyinde bulunan Topdağı’nın güney ucunda, 2068 metre yüksekliğe konumlandırılmıştır. Çok az bir kısmı günümüze sağlam olarak ulaşabilmiştir.

Tarihteki önemi;

1877 – 1878 Osmanlı – Rus Savaşı’nda Deveboynu’nda düşmana yenilen Osmanlı Kuvvetleri geri çekilmeye başlayınca Rus Ordusu, Erzurum’u kuşatma hazırlıklarına başladı. Ruslar, Topdağı tarafından Aziziye Tabyaları’na doğru yoğun topçu atışıyla saldırıya geçti. Saldırı sonucunda 2 ve 3 numaralı Aziziye tabyaları Rusların eline geçerken, 1 numaralı tabyayı Ruslar alamamıştır.

Rusların tabyaları işgal ettiğini öğrenen, Nene Hatun’un da arasında bulunduğu Erzurum Halkı Osmanlı askerlerinin yardımına koştu ve çarpışmalardan sonra, Rus Ordusu tabyalardan geri çekildi.

2. Aziziye tabyası

1 numaralı Aziziye Tabyası'nın 200 m kadar kuzeyinde bulunan 2. Tabya, bugün hilal şeklinde olan toprak yığının iki ucunda bulunan taş duvarlardan meydana gelmektedir. Diğer tabyalar gibi, 8 Kasım 1877 gecesinde Rusların saldırısına uğramıştır. 2. Tabya Ruslar tarafından işgal edilen ilk tabyayken, ilk kurtarılan tabya olma özelliğini de taşımaktadır.

3. Aziziye tabyası

2 numaralı Aziziye Tabyasının 200 metre kuzeyinde, Mecidiye tabyasının 300 metre güneyinde bulunan tabya tahrip olmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Tabya 8 Kasım 1877 tarihindeki Rusların eline geçmiş, ancak Erzurum halkının ve Mecidiye Tabyası’ndaki Osmanlı birliklerinin müdahalesiyle kısa sürede kurtarılmıştır.