Azerbaycan ve Ermenistan geçici ateşkes ilan etti

AA |  17 Ekim 2020 Cumartesi - 21:51 | Son Güncelleme : 17 10 2020 - 23:21

Azerbaycan ile Ermenistan'ın üzerinde anlaştığı insani amaçlı geçici ateşkes yürürlüğe girdi.


Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Avrupa  Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanı ülkeleri ABD, Rusya  ve Fransa devlet başkanlarının 1 Ekim tarihli bildirisi ile AGİT Minsk Grubu eş  başkanlarının 5 Ekim tarihli bildirilerine dayanarak ve 10 Ekim tarihli Moskova  bildirisine uygun olarak kabul edildiği bildirilen geçici ateşkes kararı, yerel  saatle 00.00'dan itibaren uygulamaya girdi.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı  Ceyhun Bayramov arasında bugün gerçekleştirilen telefon görüşmesinde de konu  gündeme gelmiş, Bayramov, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de talimatıyla  Çavuşoğlu'na bölgede insani ateşkes yapılacağı konusunda ateşkes başlamadan önce  bilgi vermişti.
 
Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim  saat 12.00'den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve  esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almıştı.
 
Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden  Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi  yaralanmıştı.
 
 15 Ekim'de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden  sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi yaralı  kurtulmuştu.
 
Ermenistan, bugün Gence'ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13  sivil yaşamını yitirmiş, 50'nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından  çıkartılmıştı.