Ayşe Teyze öksüz kaldı!

20 Ağustos 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 20 08 2018 - 9:13

En karmaşık ekonomi konularını Ayşe Hanım Teyze ve Ali Rıza Amca tiplemeleriyle halkın anlayacağı dilde kaleme alan Prof. Dr. Uras, 85 yaşındaydı. Çarşamba günü uğurlanacak.


Türk basınının duayen gazetecilerinden Prof. Dr. Güngör Uras, bir süredir tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde hayata veda etti. Milliyet Gazetesi’ndeki köşe yazılarına son nefesine kadar devam eden Uras, 85 yaşındaydı. Uras’ın naaşı, 22 Ağustos Çarşamba günü Bebek Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
 
DPT ekibindeydi
 
22 Temmuz 1933’te Düzce’de doğan Tevfik Güngör Uras, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da TED Koleji’nde tamamladı. Uras; 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ‘Maliye Bölümü’nden mezun oldu. 1988’de Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğe hak kazandı. 1994’te Marmara Üniversitesi’nde profesör oldu. Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı.
 
TÜSİAD’ın ilk genel sekreteri
 
1974 - 1980 yıllarında TÜSİAD’ın ilk Genel Sekreteri olan Uras, Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı da yaptı. Güngör Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı.
 
1968’de yazarlığa başladı
 
1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi’nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Son ana kadar Dünya ve Milliyet gazetelerindeki yazılarını devam ettirdi.
 
10 binlerce makale
 
Güngör Uras, 1980 yılından itibaren Prof. Dr. T. Güngör Uras, T. Güngör Uras, Güngör Uras, Tevfik Güngör, Ali Rıza Kardüz imzaları ile 10 bine yakın  makale yazdı. Hazırladığı rapor, inceleme ve kitaplarla da ekonomi ve iş dünyasına yol gösteren Uras, birçok ödülün sahibiydi. Onlarca DPT raporlarının yanı sıra diğer yayınevlerinden çıkmış 30’un üzerinde kitabı bulunuyor.
 
Ayşe Teyze, Ali Rıza Amca...
 
GÜNGÖR Uras, yıllardır bilgi ve deneyimlerini kamuoyuyla paylaşan bir iktisatçıydı. En karmaşık ekonomi konularını vatandaşın anlayacağı dilde kaleme alan Uras, yarattığı Ayşe Hanım Teyze ve Ali Rıza Amca tiplemeleriyle ekonomiye uzak okuyucuların bile takip ettiği bir yazar olarak öne çıkmıştı. En önemli özelliği kendisini okuyan kitlenin, ekonomik konuları rahatlıkla anlamasını sağlayan örneklerle ifade etmesiydi. ‘Ayşe Hanım Teyze’ söylemi Türk ekonomisi literatürüne Uras sayesinde girdi. Sürekli olarak çarşı pazar dolaşan Uras sayesinde, 7’den 70’e herkes ekonomiyi Ayşe Hanım Teyze’yle rahatlıkla anlayabildi. Nuran Uras ile evli olan Güngör Uras, Elif adında bir kızı ve bir torunu var.
 
BEŞTEPE’DEN TAZİYE
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Uras’ın vefatı üzerine mesaj yayınlayarak, “Yazı ve görüşleriyle Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayan, ekonomi biliminin herkesçe anlaşılması için çaba sarf eden bilge bir kişiyi kaybettik” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Finansal okur yazarlığa ve ülkemizin ekonomik önceliklerine her vesileyle ve sade bir dille dikkat çeken kıymetli bir insanı kaybettik” tweet’i attı.Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter’dan “Sanayiye, tarıma, üretime, tasarrufa vurgu yapan, planlı ekonominin ve büyümenin önemine her daim dikkat çeken bir isimdi” mesajını yayınladı. 
 
 
"ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞERDİ"
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Twitter hesabından açıklama yayınlayan Albayrak, "Çok kıymetli Güngör Uras Beyefendi’nin vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Hane halkına ekonomiyi “Ayşe teyze ekonomisi” ile basit ve anlaşılır şekilde anlatan Güngör Bey, ülkemiz için önemli bir değerdi. Cenabı Allah’tan kendisine rahmet, değerli ailesine sabırlar diliyorum" ifadelerini kullandı.
 
"GÜNGÖR URAS'I KAYBETMENİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ"
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Ali Rıza amca ve Ayşe teyzenin ekonomi dünyasını anlamasına değerli katkılar sağlayan usta ekonomi yazarı Güngör Uras'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.  Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim" dedi.
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Prof.Dr. Güngör Uras hocamızın hayatını kaybettiğini üzülerek öğrendim.  Ekonomiyi halkın anlayacağı dilde “Ayşe teyze” ve “Ali Rıza amca” örnekleriyle anlatmasıyla da tanınan #Milliyet Gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras’a Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarının başı sağolsun." açıklamasında bulundu.
 
 
TÜSİAD'DAN TAZİYE MESAJI
 
TÜSİAD'ın taziye mesajında, "TÜSİAD'ın Türk özel sektörünün bağımsız,  gönüllü ve etkili sivil toplum kuruluşu olarak kurulmasına ve bugünlere gelmesine  vizyonu, girişimciliği ve emeği ile büyük katkısı olan ilk genel sekreterimiz,  değerli ekonomist ve yazar Güngör Uras'ın vefatının derin üzüntüsü  içindeyiz. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı  diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.
 
EGD: BİRÇOĞUMUZUN İLHAM KAYNAĞI
 
Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ekonomi yazarı  Güngör Uras'ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. EGD'nin taziye mesajında, "Ayşe Teyze, Ali Rıza Amca örneklemeleriyle ekonomi haberlerini en anlaşılır hale getirerek yazan, yorumlayan duayen gazeteciyi, Prof. Dr. Güngör Uras'ı kaybettik. Birçoğumuzun ilham kaynağı Uras'ı rahmetle anıyor, başta ailesi ve yakınları olmak üzere okurlarına başsağlığı diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.
 
"GAZETELER İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞERDİ"
 
Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi:
"TÜSİAD'ın ilk döneminde genel sekreter olarak İstanbul'a gelmişti Güngör ağabey o zamandan beri tanırım. Çok önemli bir ekonomistti. Gazeteler için önemli bir değerdi. Onu arayacağız gerçekten çok üzgünüm. Hastaneye ziyaretine gittim bir hafta önce artık çok zorlanıyordu asistanı hem Milliyet'e hem de Dünya Gazetesi'ne yazılarını yazıyordu. Yeni bir kitabı çıkmıştı o kitabı bile ihmal etmedi. Kitabını hediye etti. Ben yeni göreve başladığımda çok sevinmişti."
 
"ANADOLU'NUN NABZINI ÇOK İYİ TUTARDI"
 
Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi:
"Yeri doldurulamaz bir isimdi. Dünya Gazetesi'nin ilk yazarlarından biridir. Her gün yazılarını esirgememiş bir isimdi. İlerlemiş hastalığına rağmen mutlaka yazmaya çalıştı. Elinden geldiğince okurlarına bilgilerini aktarmaya çalıştı. Çok takdir edilmesi gereken bir hayatı oldu. Sadece gazeteci ve köşe yazarı kimliğinin yanı sıra kendisi TÜSİAD'ın ilk Genel Sekreteri'dir. Anadolu'nun nabzını çok iyi tutardı. İş dünyasıyla çok iç içe bir insandı. Hepimiz açısından çok büyük bir kayıp. Türkiye açısından aklıyla fikriyle çok katkı sağlamış bir insandı hepimizin başı sağolsun."
 
"HAYALİ, HAYATI ÜRETİMDİ"
 
Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç, CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi: 
"Bir süredir rahatsızlığı vardı. Sadece ustamız değil Türk ekonomisinin devlet planlamasından başlayıp bir çok özel grubun bugünlere gelmesinde katkısı olan bir isimdi. Hayali, hayatı üretimdi. Değerli bir ismi kaybettik Allah'tan rahmet diliyorum. Üç gün önce birlikteydik, bayramın birinci günü de birlikte olacaktık ama nasip olmadı. Son ana kadar iyiydi hayata direndi gözündeki heyecanı hiç kaybetmedi. Ayşe Teyze karakterine yazılarında hayat vermişti. Ayşe Teyze öksüz kaldı desek yeridir. Önemli notlara işaret eden muazzam bir isimdi."
 
"BİLGİ YÖNÜ ÇOK GENİŞ BİR İSİM"
 
Milliyet Gazetesi Yazarı Servet Yıldırım CNN TÜRK canlı yayınında Güngör Uras'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şunları söyledi:"En son perşembe günü görüştüm. Bizim meslek için bambaşka bir yeri var. Türkiye için çok farklı yönleri olan özel birisi. Ekonomiyi en güzel şekilde anlatıp okutabilmiş birisi. Akademisyen yönü vardır. Bilgi yönü çok geniş bir isimdir. Ekonominin sürekli içinde oldu sürekli sevdirdi. Üretmeden bir şey olmaz temasını işleyenlerden birisiydi. Dün yazdığım köşemde Güngör Uras'ın yazısından bir alıntı yapmıştım. Bizler için büyük bir hoca büyük bir ustadır. Yıllarca mutfağı da yazdı. Çok yönlü bir kişilik bizim için çok büyük bir kayıp hepimizin başı sağolsun."
 
 

ETİKETLER