Gazetevatan.com » Yazarlar » Yazdan kalan son günler için piknik sepeti

Yazdan kalan son günler için piknik sepeti

05 Kasım 2012 Pazartesi

Yazdan süzme, sonbahardan artma bir günde hazırladığım şipşak ama özenli piknik sepetime bir bakın derim. Kırmızı Başlıklı Kız’ın sepetinden iyi olmasın ama öğle saatine uygun nitelikte ve neşeli oldu benim atıştırmalıklar..


Tam da kendini sonbahar sanmayan bir gün yakalamışken piknik şansımı pek tabiyatıyla kullanmak istedim. Çocukları okula gönderdikten sonra aldım koca bir örtüyü kolumun altına, kattım yanıma bebek Selma’yı iki adım ötemde olan Bebek Parkı’na geldim. Az sonra kendine güvenen birkaç arkadaşım da katılacak bana...
Yağmur yağmadığı müddetçe parka da giderim, çicekli elbisemden de ödün vermem dercesine çıktım çimlere... Hem bizim milletçe bir yağmur korkumuz da yok değil hani... Ancak çok romantik olduğumuz zamanlarda yağmuru severiz. Yoksa ıslanmak enayilik gelir! Halbuki sarı yaprakların üstünde oturmanın başka bir keyfi vardır. Korkarım az sonra “Sweet November” filmine bağlayacağım. Keanu Reeves ve Charlize Theron ablamızı da burada anmak doğal akıştır çünkü Kasım ayı ayrıca bu çifti hatırlatır.
Yazdan süzme, sonbahardan artma, kışdan yırtma bir günde hazırladığım şipşak ama özenli piknik sepetime bir bakın derim... Kırmızı Başlıklı Kız’ın sepetinden iyi olmasın ama öğle saatine uygun nitelikte ve neşeli oldu benim atıştırmalıklar..

İngiliz kesimi hasır sepetimden çıkanlar; çavdarlı simit içinde somon ve krem peynir; simitlerin içerisine krem peynirini sürün üzerine somon füme dilimleri yerleştirin yer yer kapari ve dereotu da ekleyin. Biraz da limon sıkarsanız tadından yenmez!

Tulum peynirli ve közpatlıcanlı tost; çavdarlı doğal ekmeğin arasına patlıcanları ezerek koyun, peynirleri sıralayın. Hafif zeytinyağı ve karabiberle lezzetlendirin. Taze kekik de renk ve lezzet verecektir. Ve de doğru tost makinesine...

Tavuklu tabule salatası; iyice yıkanmış ve kurulanmış karışık yeşillikleri elinizle bölerek salata kasesine alın yaklaşık bir çay bardağı haşlanmış ve soğumuş bulgurdan ekleyin. İnce kıyılmış kurutulmuş domatesler ve daha önceden ızgara edilmiş tavuk göğsünü küçük küçük kesip etkileyin. Bana göre en güzel salata sosu nar ekşisi-limon-zeytinyağı üçlemesidir ve bu salatanın da vazgeçilmezidir. Ben salatamı küçük su bardaklarının içerisine koymayı tercih ettim. Hem yemesi kolay olmalıydı hem pikniğimde hoş durmalıydı. Üzerlerine de birer parça keçi peyniri ekledim.

Bu arada tatlımsı bir mönü de hazırlamak olası. Mesela serin bir mozaik kek; iyi yaparım önümüzdeki günlerde hazırlayacağım. Termosta limonlu bir çay, minik maffinler, küçük elmalı pastalar üstü pudra şekerli... Tamamen keyifinize kalmış bir seçim. Bu arada bebek Selma’yı da aç bırakmadık. Biberonda sütü
yanımızda!

Bizim Londralı’lardan neyimiz eksik derecesine yağmur yağmadığı müddetçe atalım kendimizi parklara... Kim korkar soğuktan derim ve size sevgi dolu iyi pazarlar dilerim.