Gazetevatan.com » Yazarlar » Moda dünyasında Pop-Art çılgınlığı

Moda dünyasında Pop-Art çılgınlığı

20 Mayıs 2017 Cumartesi

Louis Vuitton, Jeff Koons ortaklığıyla hazırlanan Masters koleksiyonu gözleri sanat eseri çantalara çevirdi. Tuval gibi çantalar her yerde göze çarpıyor.


Pop-Art modası yeniden hayatımıza bomba gibi bir giriş yaptı. Moschino’dan Philip Lim’e kadar birçok tasarımcının koleksiyonlarında yer verdiği bu akım,  ayakkabılarda, çantalarda, şapka ve diğer aksesuarlarda kendini gösteriyor.  Sokak  modasını da etkisine alan bu akım,  kıyafetlerden çantalara, ayakkabılardan aksesuvarlara kadar trend olmaya devam edecek.
 
Sanatla buluşan tasarımlar
 
Sanatçı Jeff Koons ve Louis Vuitton işbirliğiyle hazırlanan ‘Masters’ koleksiyonu hafızalara kazınan sanat eserlerini sokağa taşıyor. Leonardo Da Vinci, Peter Paul Rubens, Jean Honore Fragonard, Titian ve Vincent Van Gogh’un imzasını taşıyan dünyanın en ünlü tabloları için markanın çanta modellerini bir tuval haline getirdi. Böylece  gözler sanat ile modayı buluşturan tasarımlara çevrildi. 
 
Sanatçılar modaya el attı
 
Geçtiğimiz yıl Dior’dan da yedi güncel sanatçıyla çalışma gelmiş ve bu ikonik çantalar ortaya çıkmıştı. Marka Ian Davenport ile yolculuğa çıkmış ve çantaları Brits Jason Martin, Mat Collishaw, Marc Quinn, Matthew Porter, Daniel Gordon ve Chris Martin’e emanet etmişti. Louis Vuitton nasıl tanıtımını Louvre Müzesi’nde yaptıysa, Dior da Art Basel’de yaparak hem sanat dünyasına hem de moda dünyasına aynı anda seslenmişti. 
Öte yandan Gucci geçtiğimiz yıl Milano moda haftasında Trouble Andrew isimli sokak sanatçıyla iş birliği yaparak grafittiyi çanta ve tişörtlerinde kullandı. “Real” yazılı çantaları hemen her sokak fotoğrafında yer alan Gucci bu hamleyi sokaktan bir etiket olarak kullandığını dile getirmişti.  Klasik sanat ve grafitti arasında pop art da podyumlarda sıkça kendine yer buluyor. Sadece çantalarda değil baştan ayağa tüm tasarımlarda etki defalarca kullanılmış durumda. PhillipColbert, Venus in Squins adını verdiği koleksiyonunda Andy Warhol’un tasarımlarından esinlenmişti. Ünlü sanatçının işleri daha sonra defalarca kullanıldı. Iceberg markası 2001 yılında Roy Lichtenstein’in tasarımlarını kıyafetlerine taşımıştı. Jeremy Scott ile çalışan Moschino da pop art akımından sıklıkla nasibini alıyor ve çantalardan tasarımlara pop art etkisi göze çarpıyor.