Aydın'da imar yolsuzluğu operasyonu

AA |  04 Mayıs 2019 Cumartesi - 17:03 | Son Güncelleme : 04 05 2019 - 17:03

Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı ve Aydın İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Aydın merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonlarda, gözaltına alınan iki kişiyle birlikte şüpheli sayısı 66'ya yükseldi.


  Aydın ve çevre illerde hazineye ait denize yakın kıymetli araziler  üzerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Emlak Müdürlüğünde görevli kamu  personeli, mahalle muhtarları ve harita mühendisleri aracılığıyla usulsüz  işlemlerin yapıldığına dair, Didim Kaymakamlığı, Didim Cumhuriyet Başsavcılığı ve  Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığına çeşitli ihbarlar ulaşması  sonucu soruşturma başlatıldı.
 
Düzenlenen ilk operasyonda 49 şüpheliye işlem yapılırken, bu  şüphelilerden aralarında ikisi eski muhtar 8'i Nitelikli Dolandırıcılık suçundan  tutuklanarak cezaevine konuldu. 37 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest  bırakıldı.  Devam eden çalışmalar kapsamında, 30 Nisan'da, suç işlemek amacıyla  örgüt kurmak, rüşvet almak-vermek ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından Ankara İzmir, Aydın, Mardin, Mersin ve İstanbul'da 15 kişi yakalandı.
 1 Mayıs'ta düzenlenen son operasyonda ise biri Didim Milli Emlak  Müdürlüğü'nde görevli memur olmak üzere iki şüpheli daha gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında bugüne kadar hakkında işlem yapılan 66 kişiden  13'ü tutuklanırken, 45 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Soruşturmanın elde edilen yeni deliller ışığında genişletilerek devam  edeceği öğrenildi.
 

ETİKETLER