Aydın'da ilk böbrek nakli gerçekleştirildi

AA |  16 Aralık 2017 Cumartesi - 19:19 | Son Güncelleme : 16 12 2017 - 19:24

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde ilk böbrek nakli gerçekleştirildi.


Böbrek nakli,  Ankara'dan gelen Prof. Dr. Mehmet Haberal, Prof. Dr.  Gökhan Moray, Yrd. Doç. Dr. Mahir Kırnap, Yrd. Doç Dr. Aydıncan Aktur ile organ  nakli konusunda eğitim alan Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma  Hastanesi hekimleri tarafından yapıldı.
 
Operasyonda, Aydın'da 6 aydır diyaliz tedavisi gören 29 yaşındaki  Murat Mutun'a 55 yaşındaki annesi Fadime Mutun'dan alınan böbrek nakledildi.
 
Ameliyat öncesi açıklama yapan Murat Mutun, "6-7 aydır bir böbrek  rahatsızlığım var. Kronik olarak teşhis edildi. Geçen süre zarfında diyalize  girdim. Haftanın 3 günü diyalize bağlı hayatımı sürdürüyorum. Annem bana  böbreğini veriyor. Yani ikinci bir can veriyor." dedi.
 
Anne Mutun da oğluna bir can daha vermenin mutluluğunu yaşadığını dile  getirdi.
 
"Önemli olan organ bağışı"
 
Operasyonun ardından gazetecilere açıklama yapan Prof. Dr. Haberal,  böbrek naklinin başarıyla tamamlandığını belirttti.
 
Haberal, "Burada bir gencimizin hayatı masada değişti çünkü böbreği  çalışmaya başladı. Maalesef ülkemizde yeteri kadar bağış yok. Hekimler olarak  hiçbir insanımızın aramızdan ayrılmasına gönlümüz razı değil. Biz ülke olarak  tıbbın bütün imkanlarını kullanabilir seviyedeyiz. Önemli olan organlarınızı  bağışlamanız. Kronik hastalarımızın yeniden yaşama yolculuğu için bütün dünyaya  sesleniyorum; organlarınızı bağışlayın." diye konuştu.
 
ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan da Adnan Menderes Üniversitesi  Uygulama ve Araştırma Hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen nakil operasyonun  Aydın için önemini vurguladı.
 
Bircan, "Ameliyat başarıyla gerçekleşti çok şükür. Böbrekte ekstra  damarlar olunca normalden biraz uzun sürdü. Bu, üç aşamalı bir operasyon. Önce  biz organ naklini yapabilmek için hocalarımızı eğitime gönderdik. Sonra gerekli  altyapıyı oluşturduk. Sağlık Bakanlığından onay aldık, bugün de ilk operasyonu  yaptık. Bu, Aydın için, üniversitemiz için çok önemliydi. İlki de çok şükür  sıkıntısız atlattık." ifadelerini kullandı.