Aydın Boysan sonsuzluğa uğurlandı!

08 Ocak 2018 Pazartesi - 15:20 | Son Güncelleme : 08 01 2018 - 15:37

Usta sanatçı Münir Özkul'un acı haberinin ardından renkli kişiliği ile tanınan mimar ve gazeteci Aydın Boysan 5 Ocak günü hayata gözlerini yumdu. Aydın Boysan İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı. Boysan için ilk tören Mimarlar Odası'nda yapıldı. Ardından Teşvikiye Camii'ne götürülen Boysan'ın cenazesi, öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Ortaköy Mezarlığı'na defnedildi.


Mimar, gazeteci ve yazar Aydın Boysan için Mimarlar Odasında tören düzenlendi. Üzgün olduğu görülen Boysan'ın oğlu Burak Boysan, “Babam 97 yaşındaydı, 100 yaşını geçmesini ummuştuk, çok dolu dolu bir hayat yaşadı. Çok harika bir hayatı oldu. Çok özleyeceğiz ve çok üzüldük ama onu içimizde de yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.
 
 
DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI
 
97 yaşında hayatını kaybeden mimar, gazeteci ve yazar Aydın Boysan için ilk tören Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Karaköy Binası'nda tören düzenlendi. Törene Boysan'ın oğlu Burak Boysan başta olmak üzere Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk ve çok sayıda arkadaşı katıldı. Burak Boysan'ın duygu dolu anlar yaşadığı görüldü. Boysan'ın cenazesi sevenlerinin omuzlarında tören alanına taşındı. Tabutun çevresini karanfillerle donatan sevenleri uzun süre dua ederek Boysan'a rahmet diledi. Boysan'ın için hazırlanan kısa bir biyografi sunumunun ardından sevenleri tek tek konuşma yaparak duygularını dile getirdi. İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, “17 Haziran 2017 tarihinde burada 96'ıncı yaş günün kutladık hep birlikte dostlarıyla. O gün Aydın ağabeyin 100'üncü yaş gününü kutlayacağımızı konuşmuştuk. Aydın ağabeyin mimarlık mesleğine olan katkıları için mesleki ustalarımızın söyleyeceği çok şey vardır” diye konuştu.
 
 
‘YAŞAM AYDIN AĞABEYİ YİTİRDİ’
 
Boysan daha sonra öğle namazına müteakip Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Ortaköy Mezarlığı’na defnedildi. Sosyal medyada rakı ve güncel yaşam hayatına dair paylaşımları dilden dile dolaşan ve pek çok ünlü ismin ziyaret edip fotoğraf çektirdiği Aydın Boysan’ın cenazesine ünlü isimlerin katılımı az oldu. Mustafa Alabora ve Rutkay Aziz’in katıldığı cenaze namazının ardından Boysan hakkında konuşan İsimlerden Mustafa Alabora, “Adı gibi Aydın bir insandı, bazı durumlarda insanlar yaşamını yitirir ya da yaşam bir insanı yitirir, yaşam Aydın ağabeyi yitirdi” dedi. (Sözcü)