Ayçiçeği üreticinin yüzünü güldürdü

AA |  01 Eylül 2018 Cumartesi - 18:40 | Son Güncelleme : 01 09 2018 - 18:47

Tekirdağ'da ayçiçeği veriminin yüksek olması üreticiyi sevindirdi


Tekirdağ'da ayçiçeği veriminin yüksek olması  üreticinin yüzünü güldürdü. 
 
Türkiye'nin ayçiçeği ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan  Tekirdağ'da 250 bin dönüm alanda ayçiçeği hasadı devam ediyor.
 
Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Tekirdağ'da 4 bin 500 üreticinin, 250 bin dekar alanda ayçiçeği ekimi  yaptığını söyledi.
 
Saygı, bu yıl ayçiçeği üreticilerin yüzünü güldürdüğünü belirterek,  "Bu yıl yağışların bol olması ayçiçeğinin hem kalitesini hem de yağ oranını  artırdı. Hasada başlayan üreticiler verimlerden çok memnun. Buğdaydan bekleneni  alamayan çiftçinin yüzü ayçiçeği ile gülecek. Fiyatlarda üreticilerimizin  beklediği seviyede olması çiftçileri sevindirdi. Yağışlar rekolteyi ve yağ  oranını olumlu etkiledi." dedi.
 
Tekirdağ'da çiftçilik yapan İsmail Ören de 700 dekar alanda ayçiçeği  hasadı yapacağını aktardı.
 
Ören, bu yıl ayçiçeğinin çiftçiyi memnun ettiğini ifade ederek, "Bu  yıl verimler çok güzel. Dekar başına verim 250-300 kilogram arasında seyrediyor.  Yağlı tohumların verdiği fiyatlardan da memnunuz. Tekirdağ'ın sarı gelinlerinin  verimi çok güzel. Buğdaydaki kaybımızı ayçiçeği kapatacaktır." diye konuştu.
 
Çiftçi Mustafa Yıldız ise çiftçilerin istedikleri verimi aldığını,  hasadın yaklaşık 15 gün daha devam edeceğini dile getirdi.