Avusturya’da "aşırı sağcı cumhurbaşkanı" endişesi

AA |  02 Aralık 2016 Cuma - 11:47 | Son Güncelleme : 02 12 2016 - 11:49

Avusturya’da İslam ve göçmen karşıtı aşırı sağcı Norbert Hofer'in cumhurbaşkanı seçilmesi ihtimali, Türkleri ve Müslümanları endişelendiriyor.


Avusturya'da 4 Aralık Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde  Yeşiller Partisi adayı Alexander Van der Bellen ile aşırı sağcıların adayı  Norbert Hofer yarışacak. Son kamuoyu yoklamaları Hofer'in yüzde 52, Van der  Bellen'in ise yüzde 48 oy alacağını gösteriyor. Türkiye, İslam ve göçmen karşıtı  açıklamalarıyla gündeme gelen Hofer'in cumhurbaşkanı seçilme ihtimali, Türkleri  kaygılandırıyor.
 
Kafalar karışık
 
Seçim atmosferinde oylarını artırmak için her iki adayın da Türkiye  karşıtı ve ırkçı söylemlere yönelmesi, Türk seçmenlerin kafasını karıştırdı.  Avusturya’da yaşayan Türkler ve Müslümanlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  "bir adayın aşırı sağcı ve ırkçı, diğerinin terör örgütü PKK destekçisi olduğunu"  belirterek kim cumhurbaşkanı seçilirse seçilsin kendileri için iyi olmayacağını  düşünüyor. Bazıları, daha az Türkiye ve Müslüman karşıtı olduğunu düşündüğü Van  Der Bellen'e oy vereceğini ifade ederken, bazıları ise tepki olarak aşırı sağcı  Norbert Hofer'e oy vermeyi bile düşünüyor. Bazı seçmenler seçimlere  katılmayacağını, bazıları ise geçersiz olduğunu bildiği halde sandığa gidip  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceğini ifade ediyor.
 
"Türk ve Müslüman düşmanı bir partiye oy kullanmam"
 
Viyana’da 37 yıldır esnaf olarak çalışan Hasan Acır, cumhurbaşkanlığı  seçiminde oyunu Van der Bellen'e vereceğini belirterek, "Aşırı sağcı partinin  adayı, Türk ve Müslüman düşmanı. Türk ve Müslüman düşmanı bir partiye oy  kullanmam" dedi. Acır, aşırı sağcı Norbert Hofer'in kazanması halinde ülkede  yaşayan Türkler için şartların daha da zorlaşacağını dile getirdi.
 
"Hep ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz"
 
Restoran işletmecisi 52 yaşındaki Melahat Biçer, Hofer'in seçilmesi  halinde ilk fırsatta aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) lideri Heinz  Christian Strache’nin önünü açacağını ve aşırı sağcıların iktidar olacağını  söyledi.
 
Biçer, 48 yıldır Avusturya’da yaşadığını ve her geçen gün yaşam  koşullarının zorlaştığını ifade etti. Aşırı sağcı partinin hedefinde her zaman  Türklerin olduğunu belirten Biçer, "Avusturya vatandaşı olsanız da olmasanız da  bir şey değişmiyor, biz burada hep ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz.  Çünkü çok iyi Almanca bilsek de, Avusturya pasaportumuz olsa da, ismimiz Maria,  Hans değil bunun için biz her zaman ikinci sınıfız." ifadelerini kullandı.
Biçer, Avusturya’da yaşayan Türklere oy kullanın çağrısında bulunarak,  Türklerin buradaki haklarını korumaları ve geleceklerini düşünerek siyasi  tercihte bulunmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
 
"Göçmenler için zor günler demek"
 
Kuaför Nuray Başaran ise yabancı düşmanlığının gözle görülür şekilde  arttığını, yapılan yabancı karşıtı propaganda ve politikaların sokaktaki  insanları olumsuz etkilendiğini, bunun da ciddi bir  yabancı düşmanlığına neden  olduğunu söyledi. Başaran, "Hofer’in seçimi kazanması, ülkede yaşayan göçmenler  için zor günler demek. Göçmenler, şu anda bile çok ciddi baskı altında. Aşırı  sağcıların iktidara gelmesi halinde daha neler olur düşünemiyorum." dedi.
 
Kameralara konuşmak istemeyen fakat Hofer'e oy vereceğini belirten bir  kişi ise "Yeşiller Partisi PKK destekçisidir. Ermeni tasarısını, İslam yasasını,  Türkiye'ye ambargo uygulanmasını onlar getirdi. Teröristlere ve darbecilere  destek verenlere oy vermektense aşırı sağcılara veririm daha iyi."  değerlendirmesinde bulundu.